20 Ağustos 2019

Yaşlılar Kredi Çekebilir Mi?

Ülkemizde bankacılık sektörü son yıllarda çok hızlı bir büyüme sürecine girmiştir. Bunda halkımızın bankalar ile olan münasebetlerinin iyi olması en büyük bir neden olarak gösterilebilir. Aynı zamanda bankalardan çekilen kredi oranına bakıldığından neredeyse halkımızın yarısından fazlası bankalara kredi ile borçlanmış durumdadır.

Hatta kredi çeken kişiler kervanına yaşlılarımızın da çok fazla katıldığını söyleyebiliriz. Yaşlı kişiler ister kendi ihtiyaçları için olsun ister çocuk ya da torunları için olsun bazen kredi çekmek isteyebilirler. Yaşlılara kredi çıkması konusunda bazı bankaların problem çıkarıldığını da biliyoruz. Bu nedenle yaşlılara kredi veren bankaları da bu makalemizde bulabilirsiniz. Makalemizde ayrıca, kredi çekmek için yaş sınır var mıdırYaşlılar kredi çekebilir mi sorularının da yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ülkemizde erkek ve kadınların emeklilik yaş sınırları farklılık göstermektedir. Bunun yanında yine ülkemizde hem kadının hem de erkeğin ortalama yaşam süreleri de farklılık gösterir. Kadınlarımız erkeklerimize göre daha uzun ömürlü olabilmektedir. Ama emeklilikte erkekler kadınlara göre daha geç emekliye ayrılmaktadır. Bu yönü ile bankaların da yaşlılara kredi vermesi adına bazı çıkarımlarda bulanabiliriz.

Yaşlı kelimesi denildiğinde ortaya oldukça geniş bir rakam aralığı çıkmaktadır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Türkiye’de ortalama yaşam süresi 78 olarak kabul edilmektedir. Yani bir Türk vatandaşı 78 yaşına geldiğinde her an ölebilir anlamı ortaya çıkmaktadır 🙂

Tabi bu tamamen göreceli bir rakam olup genel anlamda yaşlılık dediğimiz rakamlar 75 ve üstü olarak kabul edilir. Bu yönü ile yaşlılara kredi çıkar mı sorusuna değişik yaş aralıklarına göre değişik cevaplar verebiliriz. Bunları alt başlık olarak sıralayabiliriz.

Page Title

REKLAMLAR

Yaşlılar Kredi Çekebilir Mi?

80 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar

Yaşlılara kredi veren bankalar arasında en çok göze çarpan banka Aktifbank’tır.  Aktifbank kredi verme yaş sınırı olarak 83’ü belirlemiştir. Ama 83 yaşındaki birisi gidip de bankadan kredi çekemez. Bu yaş sınırına kredi vadeleri de eklenmiştir. Bir kişi 4 yıllık vade seçeneği ile Aktifbank’tan kredi çekecek ise en fazla 79 yaşında olması gerekmektedir. Tabi burada bankaların bazı inisiyatif alma durumları da olabilmektedir.

Diğer yandan Denizbank ve Vakıfbank da yaşlılara kredi konusunda esnek davranan bankalar arasından yer almaktadır Denizbank ve Vakıfbank kredi yaş sınırı 80’dir. Bu bankalar da kredi yaş sınırına vade sayılarını eklemiştir.

 

75 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar

Kredi çekme yaş sınırı aşağı düştükçe kredi çekilebilecek banka sayısı da artış göstermektedir. Yukarıda saydığımız bankalar dışında, 75 yaş üstüne kredi veren bankalara, ING Bank ve Şekerbank’ı da ekleyebiliriz. Şekerbank ve ING Bank 75 yaş sınırı koyarak kişilere kredi vermektedir. Burada yine vade sayısı önemlidir. Yani siz 72 yaşında bu bankalardan en fazla 3 yıl vadeli kredi çekebilirsiniz. Bir yaşlı kimse 75 yaşında gidip de bankadan kredi çekemez.

 

70 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar

Şimdiye kadar saydığımız bankalar çok yaşlı kişilere kredi veren bankalar olduğu için ve aynı zamanda riskli işlemler yapan bankalar oldukları için sayıları da azdır. Ama kredi çekme yaş sınırı düştükçe kredi çekilebilecek banka sayısı da artmaktadır. 70 yaş üstü kredi veren bankalar arasında yukarıda sayılan bütün bankalar dahil edilebilir. Aynı zamanda bu bankalara TEB’i de ekleyebiliriz. TEB 70 yaş üstü kredi vermektedir.

 

Yaşlılara Sigortasız Kredi

Çok yaşlı kişilerin bankalara yapmış oldukları kredi başvurularında bankları kişinin ölmesi durumunda bazı tedbirlere başvurmuştur. Teminat ya da kefiller dışında bankalar kendilerini başka yöntemler ile de garantiye almaktadır. Buna göre bankalar, çok yaşlı kişilere hayat sigortası yapmazlar. Ya da banka bu kişiden hayat sigortasını başka sigorta şirketinden yaptırmasına isterler. Bu şekilde beklenmedik bir ölüm durumunda banka kredi alacağını ya sigorta şirketinden ya da kişin yasal mirasçılarından karşılar.

Bir önceki yazımız olan Konut Sigorta Fiyatları 2019   başlıklı makalemizde DASK ile konut sigortası farkı, DASK zorunlu mu ve konut sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz