18 Ağustos 2019

Ziraat Bankası Besi ve  Hayvan Alım Kredisi

Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizin en düşük faizle kredi çekebildikleri bankaların başında Ziraat Bankası yer almaktadır. Ziraat Bankası şu anda büyükbaş, küçükbaş, bal arısı ve kanatlı hayvan alımının yanı sıra girişimcilere besihane kurma ve gerekli ekipmanları almak için çiftçi kredisi vermektedir. Ziraat Bankası hayvancılık kredisine başvuru yapmak isteyenler için; Faiz oranları, geri ödeme planı ve kredi şartları hakkında tüm detayları bu yazımızda ele aldık.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Başvurusu

Çiftçilere en düşük faiz oranları ilde devlet desteklemesi sunan bazı kurumlar vardır. Bu kurumların başında TKDK gelirken aynı zamanda kırsal bölgeleri destekleme ve kalkındırmak amaçlı olarak da kalkınma ajansları da kredi desteği ve yeri geldiğinde yüksek limitli geri ödemesiz hibeler vermektedir. Bu kredilere başvuru için özel şartlar gerekiyorken aynı zamanda Bakanlar Kurulunca da imzaya açılması gerekmektedir.

Ama Ziraat Bankasının vermiş olduğu düşük faizli hayvan alım kredisinde herhangi bir özel koşul olmayıp sadece standart kredi için istenen bazı belgeler vardır. Bu belgeleri temin eden bütün çiftçilerimiz ve besicilerimiz kredi almaya hak kazanmış olacaktır. Peki Ziraat Bankası Hayvancılık besi kredisi nasıl alınır gerekli şartlar nelerdir?

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Alım Şartları

Devlet destekli olarak hayvan alım kredisi almak isteyen çiftçilerimiz bunun için kesinlikle Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı olması gerekmektedir. Kısaca ÇKS denilen bu sistem sayesinde çiftçilerimiz daha çabuk krediye ulaşabilmektedir. Çiftçi kredisi nasıl alınır diye soran kişiler bunun için bazı belgeleri toparlamaları gerekmektedir. İşte Ziraat Bankası çiftçi kredisi ve hayvan besi kredisi için istenen evraklar.

Hayvancılık Kredisi İçin İstenen Belgeler

Diğer bankalardan farklı olarak Ziraat Bankası da ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilerimize devlet destekli krediler vermektedir. Bu kredileri verirken kişilerden aşağıdaki belgeler ile banka şubesine başvuru yapılması istenmektedir. Bu belgeler;

 • T.C Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
Page Title

REKLAMLAR

Belgeleri hazırlayan kişiler için artık sadece kredi notu sorgulama ve bankacılık risk değerlendirme süreci kalmaktadır. Kredi notu iyi olan ve kredi riski taşımayan kişilere belirlenen limitler dahilinde kredi verilmektedir.

Ziraat Bankası Küçük Baş Koyun ve Keçi Kredisi

Hayvancılık işine ilk defa girecek olan çiftçilerimiz ile daha önce bu işi yapıp da aradan geçen 5 sene sonrası tekrar kredi başvurusu yapan çiftçilerimize özel olarak verilen bu kredilerde faiz oranları devlet desteğine göre değişebilmekle birlikte şu anda %5 civarı olduğu bilinmektedir. Ziraat Bankası hayvan kredisi ile ilgili olarak;

 • Küçük Baş Grubundaki Tüm Hayvan Alımları(Keçi, Koyun, Koç, Oğlak, Buzağ)
 • Besihanede üretime destek amaçlı olarak kullanılacak her türlü ekipman
 • Bu ekipmanlar içinde; süt sağım makinesi, temizlik makineleri, süt tankları, portatif traktör ya da portatif her türlü araç gereç
 • İhtiyaç dahilinde yazık ve kışlık yem alımı
 • Sıfırdan besihane kurma desteği
 • Hayvan kredisi sonrası uygulanacak olan zorunlu hayvan sigortası sonrası ücretsiz danışmanlık ve sağlık bakımları verilmektedir.

Kredi çekmek isteyen kişiler yukarıda saydığımız hayvan gruplarında alım yapıp, aynı zamanda özel dönemlerde kredi desteği verilmesi durumunda da yeni kredi başvurusu yaparak Ziraat’ten çekmiş olduğu krediyi kapatabilir. Ama hemen kredi kullanmak isteyenler için Ziraat Bankası hayvan alım kredisi imkanı mevcuttur.

Ziraat Bankası Hayvan Alım Kredi Destekleri

Ziraat Bankası Hayvan Alım Kredi Destekleri

Ziraat Bankası Büyükbaş Alım Kredisi Başvurusu

Büyük besihaneler kurarak hayvan desteklemelerine başvuru yapan kişilere 5 sene ve 7 sene geri ödemesiz ve tamamen faizsiz krediler verilebilmektedir. Bu kredilerin birçoğu hibe olup aynı zamanda içinde düşük faizli devlet destekli kredi paketleri de bulunmaktadır.

Bu kredilerin çekilebilmesi için girişimcilerin yapmış oldukları iş yani besi projelerinin kabul edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda devlet destekli yüksek limitli kredilerde kişilerin sermaye sahibi olması gerekmektedir. Bu noktada büyükbaş hayvan alımı yapmak isteyen ve besicilik işine girmek isteyip de sermayesi olmayan ve düşük sayıda hayvan alımı yapacak olan çiftçilerimiz için Ziraat Bankası büyükbaş  Hayvan Kredisi oldukça avantajlı seçenekler sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz