20 Kasım 2019

Ziraat Bankası EFT Nasıl İptal Edilir?  

 

Başka bankalara yapmış olduğunuz para transferlerinde yapacağınız küçük yanlışlıklar, paranın başka hesaplara geçmesine neden olabilecektir. Özellikle de EFT’lerde bu çok sık karşılaşılan bir durumdur. peki böyle bir durumda EFT nasıl iptal edilebilir. Özellikle bu makalemizde Ziraat Bankası EFT nasıl iptal edilir sorusuna cevap bulacağız. Kullanmış olduğunuz Ziraat Bankası hesabınızdan başka bir banka hesabına yaptığınız para gönderiminin yanlış olduğunu fark ettiğinizde bu işlemi iptal etmek için önünüzde henüz bir zaman olabilir. EFT iptal seçenekleri için yazımızı okuyabilir ve bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

EFT, kendi hesabınızdan başka bir banka hesabına yapmış olduğunuz para transferidir. EFT yaparken çok dikkat etmelisiniz. Çünkü 26 haneden oluşan harf ve rakamlar bütünlerinden birini bile yanlış girerseniz göndermiş olduğunuz para başkasının hesabına yatar. Yanlış hesaba EFT yaptığınızda yapmış olduğunuz EFT’yi iptal etmek sizin elinizde olabilir.  Bunun için EFT iptal adımlarını biliyor olmalı ve bu adımları da çok hızlı bir şekilde uygulayabiliyor olmalısınız. Özellikle de mesai saatlerinde yaptığınız EFT’yi iptal etmek istediğinizde işinizi çok kolay olmadığını söyleyebiliriz. EFT  iptal yöntemleri hakkındaki yazımızı okumaya devam ederek bu konuda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

EFT başka bankalar arasında gerçekleşen para transferleridir.  Bu para aktarımları sırasında eğer yanlış bir numara girilirse ve girilen numaraya ait hiçbir müşteri yoksa o zaman bu para genelde askıda kalır. Askı, bankalar arasında bulunan özellikle Merkez Bankası’nın kontrolünde olan bir uygulamadır. Eğer parayı yanlış yere gönderdiyseniz ve gönderdiğiniz numara hiçbir kişi ya da kuruma ait değilse bu para belli bir süre askıda kalır. Siz bu yapmış olduğunuz işlemin yanlış olduğunu fark edip bankaya başvuru yapıncaya kadar da bu para askıda kalabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Eğer paranız bu şekilde askıda kalırsa şanslı sayılırsınız. Çünkü bankanıza yapacağınız para iade başvurusu sonrası en kıs sürede bu yanlış yolladığınız paranın tamamı hesabınıza geri tanımlanacaktır.  Ama yapmış olduğunuz yanlış EFT ile parayı başka birinin hesabına gönderdiyseniz o zaman sorun daha büyük olacaktır. Öncelikle bu işlemi iptal etmek için ne gibi bir durumda EFT işlemi yaptığınız önemli olmaktadır.

Eğer mesai saatleri dışında EFT yaptıysanız o zaman EFT iptali için önünüzde iyi bir zaman var demektedir. Ama mesai saatleri içinde yaptığınız yanlış EFT işleminde işiniz daha da zorlaşacaktır. Şimdi makalemize yaptığınız yanlış EFT saatlerine yönelik çözüm önerilerini sunalım.

 

EFT Nasıl İptal Edilebilir?

Ziraat Bankası özelinde anlatacağımız bu hususu diğer bankalarda da uygulayabilirsiniz. Bunun için yazımızı okumaya devam edin lütfen.

Yapmış olduğunuz EFT’i iptal etmek istediğinizde öncelikle EFT zamanınızı kontrol etmelisiniz. Eğer mesai dışında bu EFT’yi yaptıysanız o zaman internet bankacılığından EFT iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için zaman kaybetmeden online bankacılığa giriş yaparak yanlış EFT’yi iptal etmelisiniz.  Mesai saatleri dışı olarak akşam ve hafta sonlarını kast etmekteyiz. Bu saatlerde yapılan EFT’ler ancak bir gün sonra yerine ulaşabilmektedir. Bu nedenle de EFT iptali için önünüzde daha zaman var demektir.

EFT’yi yanlış hesaba mesai saatlerinde gönderdiyseniz o zaman önünüzde en fazla 10-15 dakikalık bir zaman dilimi olacaktır.  örneğin sabah saat 10’da yapmış olduğunuz bir EFT’yi en fazla bankayı arayarak 10.20’ye kadar iptal ettirebilirsiniz. Bu süre içinde bankayı aramazsanız EFT karşı hesaba aktarılır. Banka müşteri hizmetlerine hızlı bir şekilde ulaşıp gerekli tedbirleri alarak para transferinin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

EFT işleminin yanlış olduğunu uzun bir süre sonra öğrendiyseniz,  yani para diğer hesaba geçtiğinde bunu fark ederseniz o zaman yine banka müşteri hizmetlerini arayıp, bankanızın diğer banka ile iletişime geçip paraya bloke koyulmasını istemelisiniz. Paraya bloke koyulursa ve daha sonra da gerekli işlemler ile teyitler alınırsa o zaman paranız biraz geç de olsa hesabınıza geri yansıtılır.

Ama parayı diğer kişi çektiyse artık sorun daha da büyümüş demektir. Kişi bu parayı iade etmeyi kabul ederse belki sorunu halletmiş olursunuz; ama kişi bunu kabul etmezse o zaman önünüzde uzun bir hukuki sürecin olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamadan sonra bankalar devreden çıkar ve süreç hukuki bir boyut alır. Tabi dava açarsanız.

Bu sorunla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bize sorabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? başlıklı makalemizde IBAN, IBAN Para Yatırma ve yurt dışından havale ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.