18 Ağustos 2019

Ziraat Bankası Fiziksel Altınların Gram Altına Dönüştürme  

Evde bulundurduğunuz fiziksel altınlarınızı güvende tutamadığınızı düşünüyorsanız o halde altınlarınızın güvenliği için bazı seçenekler düşünebilirsiniz. Bu seçeneklerin başında banka kasa kiralama olabileceği gibi banka altın hesabı açmak da olabilir. Özellikle de Ziraat Bankası altın hesabı açanlara bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Birçok bankaya göre daha sık altın günü yapan Ziraat Bankası bu sayede birçok müşterinin altınlarını Ziraat Bankasında değerlendirmesini sağlamaktadır. Ziraat Bankası fiziksel altınları gram altına dönüştürme adlı makalemizde, Ziraat Bankası’na gelerek fiziksel altınlarını grama dönüştürme işlemi yapacak kişilerin ne gibi bir yol izlemeleri gerektiği ve Ziraat Bankasının bu müşterilerine ne gibi kolaylıklar sağladığını anlatacağız.

Ziraat Bankası herkesin bildiği gibi Türkiye’nin en eski kamu bankasıdır. Bu özelliğinden dolayı güven noktasında her zaman diğer bankaların bir adım önünde durduğunu söyleyebiliriz. Müşterin de kıymetli eşya ve evraklarını muhafaza noktasında bu güvenin de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de konumuzla ilgili olan  fiziksel altın bozdurma işlemleri için en güvenilir bankalar arasında Ziraat Bankası’nı da sayabiliriz. Elbette diğer bankaların müşterilerine altınlarını saklama konusunda garanti verdiğini biliyoruz.

Ama özellikle de olası bir ekonomik kriz söylentisinde, bankalar acaba bu krizden etkilenip kapanır mı endişesi her zaman vatandaşlarımız arasında hakimdir. Çünkü bununla ilgili olarak yaklaşık 15 sene önce acı bir ekonomik kriz hatıramız vardır. Bu nedenle fiziksel altınların grama çevrilmesinde vatandaşların daha çok kamu bankalarını tercih etmesi anlaşılabilir bir durumdur.

Page Title

REKLAMLAR

 

Ziraat Bankası Altın Günleri

Ziraat Bankası ayın değişik günlerinde şubeler bazında belirlemiş olduğu altın günlerine katılarak, fiziksel altınlarınızı Ziraat Bankası’nda kolaylıkla gram altına dönüştürebilirsiniz. Bunun için ek bir evraka kesinlikle gerek yoktur. Ayrıca banka bunun için sizden bir komisyon da almayacaktır. Ziraat Bankası’na gelip de fiziksel altınlarını bozarak, gram altını açan kişilerden bu işlemler için işletim ücreti alınmayacağı gibi, altınlardan kur farkı da alınmayacaktır. Güncel piyasa altın verisi üzerinden fiziksel altınlarınız alınıp, bunun yerine hesabınıza gram altınlarınız tanımlanır.

Fiziksel altınlarınız Ziraat Bankası’na götürüp bozdurmanız için bulunduğunuz il ya da ilçenin Ziraat Bankası’nın altın gününü iyi bilmeniz gerekmektedir. Diğer günlerde altın alım işlemi yapılmaz. Çünkü bankanın eksper görevlisi ayın belli dönemlerinde bankaya gelerek fiziksel altın vermek isteyen kişilerin altınlarını tartarak onların gram türünden ağırlığını hesap eder. Kaç gram altın çıktıysa bu altınlar 24 ayar altın hesabına dönüştürülüp hesabınıza tanımlanır. Siz bankaya 22 ayar bilezik verirseniz, eksper bu 22 ayar bileziğin gramajlarını 24 ayara göre yeniden belirler ve ona göre gramlar hesabınıza geçirilir.

Banka Altın Alımlarında Eksper Ücreti Almaz

Bankalar normalde konut ya da araç eksperlerinden müşterilerinde para tahsil ederler. Ama fiziksel altın alımlarında diğer bankalar gibi Ziraat Bankası da eksper ücreti talep etmez.  Altınlarınızı Ziraat’te grama çevirme işlemlerinden sonra artık rahat bir nefes alabilirsiniz. Altınlarınızın çalınmasından korkmadan, altınlarınız ile ilgili bütün işlemleri bankanızın internet şubesinden yapabilirsiniz. Ziraat Bankası gram altın hesabı açıldıktan sonra fiziksel altınlarınız artık size geri verilemez. Bunun yerine ancak TL bazından para alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? başlıklı makalemizde IBAN, IBAN Para Yatırma ve yurt dışından havale ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz