12 Kasım 2019

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

 

Ziraat Bankası müşterilerine sunmuş olduğu konut kredilerinde  talep gelmesi durumunda yapılandırma yapabilmektedir. Konut kredisi ve diğer krediler için Ziraat Bankası müşterilerden bazı belgeler ve şartlar isteyebilmektedir. İstenen belgeler ile kredi yapılandırma başvurusu yapan kişilere genelde yapılandırma onayı çıkmaktadır. Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma ile ilgili tüm bilgiler için yazımızın devamını okuyunuz.

Konut kredisini Ziraat Bankası’ndan çekip de kredi taksitlerini ödeyemeyenler için diğer bütün bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası’nda da kredi yapılandırma seçeneği mevcuttur. Ziraat Bankası konut kredisi çeken kişilerin istekleri doğrultusunda onlara yeni kredi vade düzenlemesi yaptığını biliyoruz. Bazı vatandaşlar kredi faizleri düştüğü için konut kredisi çekmek isterken bazı vatandaşlar ise kredi borcunu ödeyemediği için yapılandırmaya başvuru yapmaktadır.

Ziraat Bankası’nda çekmiş olduğunuz uzun vadeli konut kredisini ödeyemediğinizde 3. Ayın sonunda banka ödemelerinizi yapmadığınız için daha önce kredi karşılığında ipotek altına aldığı evinizi icra kanalı ile elinizden almaya çalışacaktır. Bunun için süreç dosyanızın avukata verilmesi ile başlayacaktır. Tabi bu durumda kredinize ek olarak avukatlık masrafları ile de karşılaşmış olacaksınız. Avukata geçtikten sonra süreç daha sorunlu olacağı için kesinlikle bu hadde gelmeden önde banka ile bir çözüm bulmalısınız.

Bankaya borcunuzu ödeyemediğinizi söylediğinizde banka size yeni bir kredi yapılandırma seçeneği sunabilir.  Maaş bordrosu ya da gelir belgesi ile birlikte banka size büyük ihtimal yeni bir yapılandırma seçeneği sunacaktır. Bu şekilde artık ödemelerinizi daha uzun vade seçenekleri ile daha rahat yapabileceksiniz.  Kredi faizin yapılandırma yaptığınız günün faizi ile güncellenecektir. Eğer konut kredi faizleri yükseldiyse o zaman size de bu noktada yüksek faiz uygulanabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Bunun tam tersi durum da söz konusu olabilir. Konut kredileri faiz oranları düşüş gösterdiyse o zaman yapılandırma sırasında sizin de kredi faiziniz düşüş gösterecektir. Ama yapılandırma ile birlikte bir kredi bozma cezası ile de karşılaşabilirsiniz.  Normal koşullarda bankalar konut kredilerini erken ödeyen kişilere erken ödeme cezası vermektedir. Siz her ne kadar erken ödeme yapmıyor olsanız da yine de banka size kredi bozma adı altında bir ceza kesebilir.

 

Konut Kredisi Erken Ödeme

Satın almış olduğunuz konut ile ilgili olarak çekmiş olduğunuz kredi taksitlerini erken ödeme durumunuz söz konusu olabilir. Bu hususta banka müşterileri genelde ya başka bankadan refinansman kullanmaktadır ya da eline geçen para ile kredisini erken kapatıp fazla faiz ödemekten kurtulmaktadır. Bu her iki durumda da banka müşteriden bazı kesintiler yapabilir.

Konut kredisi yapılandırma işlemlerinde eğer başka banka ile anlaştıysanız ve konut kredisi transferi söz konusu ise o zaman eski bankanız size %1 ile %2 arasında değişen oranlarda bir erken kapatma cezası verecektir. Kalan kredi borcunuz ile çarpılacak olan bu oranların kullanımı şu şekildedir:

Kalan kredi taksit sayısı 36 aydan daha az ise ceza oranı %1

Kalan kredi taksit sayısı 36 aydan fazla ise o zaman ceza oranı %2 civarı olacaktır.

Bu durumdan dolayı bankadan konut kredisi çekmeden önce size sunulacak olan kredi sözleşmesiniz dikkatli okumalısınız.  Ziraat Bankası da diğer bankalar gibi konut kredilerinde erken cayma bedelleri istemektedir.  Burada amaç müşterinin banka ile bağını kopmasını önlemektir. Bu nedenle siz başka bir bankadan daha ucuz kredi faiz oranı ile karşılaşırsanız kredi transfer sürecini başlatmadan önce Ziraat Bankası ile görüşmelisiniz.  Belki banka size diğer bankaların sunmuş olduğu avantajları size kendi içinde sunacaktır. Bu şekilde başka bankaya konut kredisi transferi yapmamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.