10 Eylül 2019

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Gerekli Belgeler

Bu makalede Ziraat bankası kredi başvurusu gerekli belgeler başlığı altında Ziraat bankasından kredinizin kolay çıkması için gerekli bilgileri ayrıntılandıracağız. Bildiğiniz gibi kredi çekerken sizlerden belirli belgeler talep edilmektedir. Bunlar çekeceğiniz kredi türü ve miktarına göre de değişmektedir. Tüketici kredileri için Kimlik belgeniz ve gelir belgeniz gerekecektir. Eğer maaşınızı zaten Ziraat Bankasından alıyorsanız buna gerek kalmayacaktır. Emekli maaşı alanlar bu yönden şanslı olmaktadır. Çünkü maaşlarını kredi çektikleri bankaya aktarabilirler.

Ziraat bankasına kredi başvurusu için; bankadan temin edilmiş kredi başvuru formu, Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi resmi makamlardan alınmış kimlik belgesi niteliği taşıyan bir belge, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalıştığınıza dair resmi belge, ikametgah adresiniz veya son aylara ait elektrik su vb. faturalarınız ve başvuru yaptığınız şubede çalışan görevli personelin isteyeceği diğer belgeler.

Page Title

REKLAMLAR

Tüm kredi başvurularında yukarıda belirttiğimiz belgeler temel belgeler olup kredinin çeşidine göre değişmemektedir. Ancak ev kredisi veya iş yeri açma kredisi gibi büyük çaplı kredilerde üzerinizde bulunan taşınır, taşınmaz mallarınızın ipotek edilmesi gerekebileceğinden bu malların taşınmaz ise tapu fotokopisi araba gibi taşınır mal ise ruhsat ve benzeri resmi belgelerinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Ziraat bankası tarımsal üretime destek amaçlı bir banka olduğundan tarımsal kredileri de yoğun olarak vermektedir. Tarımsal kredi için gerekli belgelerde tarımla uğraşan çiftçilerden; çiftçi belgesi, Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı, tarımsal faaliyet yaptığını ispat edecek tapu kayıt belgesi veya arazi kira ise kiralama belgesinin beyan edilmesi, krediye karşılık gösterilecek teminatların belgeleri bilanço ile iş gören işletmelerin son dönemlerine ait mali bilgilerinin vergi dairesinden onaylı dökümlerini beyan etmeleri gerekmektedir.

Bunların dışında kredi başvurunuz için başvuruda bulunacağınız şubeniz sizden kredinizin miktarına göre kefil olabilecek üçüncü bir şahıs isteyebilecektir. Bu durumları da göz önünde bulundurarak bankaya müracaat etmeniz kredinizin sağlıklı bir şekilde çıkması için faydalı olacaktır. Kredi başvurunuzu tamamladıktan sonra kısa bir süre içerisinde banka personeli veya bankanın tüzel kişiliği aracılığıyla kredinizin onaylanıp onaylanmayacağı size bildirilecektir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz