12 Kasım 2019

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz dönemde yürürlüğe giren kredi kartı borç yapılandırması ile ilgili düzenleme noktasında ülkemize milyonlarca kişi bu fırsattan yararlanma yoluna gitmiştir. Birçok banka müşterisi acaba müşterisi olduğum banka da bana yapılandırma yapar mı şeklinde merak etmektedir. Bu grubun içinde Ziraat Bankası müşterileri de bulunmaktadır. Yapılan düzenlemeden kart kullanıcıları nasıl yararlanacaklardır? Makalemizin konusu olarak ele alacağımız, Ziraat bankası kredi kartı borç yapılandırması nasıl yapılır? Ziraat Kredi kartı borç yapılandırması son tarihi ne zaman? Bu soruların cevapları için makalemize okumaya devam edin.

Bankacılık konusunda ülkemizde en uzun geçmişe sahip olan banka tartışmasız Ziraat Bankası’dır. Osmanlı Devleti döneminde kurulan bu banka, günümüze kadar milyonlarca vatandaşa bankacılık konusunda hizmet vermiş ve vermeye devam etmektedir. Ziraat Bankası ile çalışan müşterilerin kredi kartı başta olmak üzere birçok hizmetten yararlandıklarını biliyoruz. Ülkemizde devlet bankacılığı dendiğinde akla ilk gelen bankalardan olan Ziraat bankası her konuda her zaman vatandaşın yanında olmayı başarmıştır. Müşterilerine daime en iyi şartlarda kredi veren ve kredi kullandıran bankalardan olmuştur.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenlere Yapılandırma Yapılır Mı?

Kredi kartları kullanıcıları bazen istenmeyen sebeplerden ötürü, bazen de plansız harcamalardan dolayı kart borçlarınız zamanında ödeyememektedirler. Tabi kredi kartının zamanında ödenmemesi banka ile müşterileri de karşı karşıya getirmektedir. Bu durum Ziraat Bankası ile müşteriler arasında da geçerlidir. Her ne kadar devlet bankası da olsa, sonuçta alacaklarını tahsil edemediğinde banka sorunlar yaşamakta ve mali anlamda sarsılmaktadır. Bu sebepleri bir araya getirdiğimizde bankanın müşterilerden kart borçlarını tahsil etmek istemesinde haklı olduğunu görebiliriz.

Kredi kartı borcu olup da borcunu ödeyemeyen kişiler için yetkililer bir düzenleme hayata geçirdi. Buna göre kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan kişiler bankalarına gerekli başvuruları yaparak bu borçlarını yapılandırabileceklerdir. Yapılandırma süresi olarak da toplam 72 ay kadar bir vade seçeneği sunuldu. Kredi kartı 72 ay yapılandırma ile banka müşterilerinin borçların rahat rahat özeyebilmesi ön görüldü. Tabi bu bankalar arasında Ziraat Bankası da bulunmaktadır. Ziraat Bankası müşterileri, kredi kartları borçlarını ödeyemeyecek durumda iseler hemen bu borçlarını yapılandırmak için bankaya başvuru yapmaları gerekmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

 

Yapılandırmada Vade Sayısı Arttıkça Faiz de Arta Mı?

Banka gelen talep üzerine müşterisine tam 72 aya kadar vade seçeneği sunacaktır. Burada vade sayısı tabi daha da az olabilir. Buna müşteri karar verecektir. Peki vade sayısı arttıkça karta yansıtılacak faiz miktarı da artacak mı? Bankaların çalışma prensipleri gayet açıktır. Her ne kadar müşterilerine yardımcı olsalar da kendilerini zarara sokacak adımlardan uzak dururlar. Bankaların sizden alacağı para ne kadar çok gecikirse, banka da sizden o kadar çok faiz alır. Bu da şu anlama gelmektedir; kredi kartı yapılandırma vade sayısı arttıkça bankanın da sizden alacağı faiz miktarı artacaktır.

Yukarıdaki sebepten ötürü eğer bankaya yaptırmak istediğiniz kredi kartı yapılandırmasında daha az vadeler ile kart borcunuzu ödeyebileceğinizi düşünüyorsanız bu şekilde yapmanız sizin lehinize olacağını unutmayınız. Örneğin kredi kartına 5000 TL borcunuz varsa, bunu 72 ay ile vade yaptırırsanız o halde size belki de 2000 TL ek maliyet çıkacaktır. Ama imkanınız varsa bunu 72 değil de 36 ay vade seçeneği ile yapılandırmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredilerinde de Yapılandırma Fırsatı Sunmaktadır

Ziraat Bankası sadece kredi kartı yapılandırması değil normal ihtiyaç kredilerinde de bazı yapılandırma fırsatları sunmaktadır. Daha önceki ihtiyaç kredileri vade sayısı 36 ay ile sınırlandırılmışken, yeni getirilen düzenleme ile atık ihtiyaç kredileri 48 aya kadar vadelendirilecektir. Tabi banka müşterileri de önceden çekmiş oldukları ihtiyaç kredilerini ödemekte güçlük çekiyorlarsa bu sefer bankaya yine yapılandırma için başvuru yaparak kredilerini daha uzun vade seçeneği ile yapılandırabilirler.

Ziraat Bankası’nda kredi kartı ya da kredi yapılandırması için yapılacak başvuruda sizden bazı belgeler istenebilecektir. Özellikle de kredi yapılandırmalarında sizden tekrar bir gelir belgesi istenecektir. Gelir belgesi olmayan kişilerin yapılandırma talepleri genel anlamda kabul edilmez. Ancak kefiller aracılığı ile bu tarz bir uygulamaya gidilebilir. Çünkü banka sonuçta size yeni bir kredi çıkarmış olmakta ve bununla ilgili olarak da yeni bir sözleşme imzalanacaktır.  Ziraat Bankası yapılandırmaları için kendi şubenize gidebileceğiniz gibi herhangi bir Ziraat Şubesine de gidip kredi kartı ya da kredinizi yapılandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Emekliye Kredi Verir Mi?   başlıklı makalemizde ptt kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.