20 Kasım 2019

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma  

 

Ziraat Bankası kredi kartını kullanan banka müşterileri, kredi kartı borçlarını ödeyemediklerinde birçok yaptırım ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bunların başında, yüksek düzeyde kredi kartı gecikme faizinin yansıması olacaktır. Ayrıca, kredi kartı borcu uzun süre ödenmemeye devam edilirse banka tarafından icra takibi başlatılabilir. Bu hem müşteriyi zor durumda bırakır hem de mevcut kredi notunun çok aşağılara düşmesine neden olabilir. Bu duruma düşmemek için en kesin çözüm kredi kartı borcunun yapılandırılmasıdır. Peki Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma işlemi nasıl yapılır? Bunun için nereye başvuru yapmak gerekecektir.

Ziraat Bankası kredi kartı borçlarını yapılandırmak için iki yöntem kullanılabilir: Bunlardan birincisi Ziraat Bankası şubelerinden birine giderek yapılandırma başvurusu yapmak, diğeri de Ziraat Müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı yapılandırma talebinde bulunmaktır.  İşte kredi kartı yapılandırması ile ilgili diğer tüm ayrıntılar..

 

Ziraat Kredi Kartı Yapılandırma Faizi

Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırması için bankaya başvuru yaptığınızda size yeni bir ödeme planı çıkarılır. Ne kadar kart borcunuz varsa önce bunun ana para ile birlikte biriken faizleri hesaplanarak bir tutar ortaya çıkarılır. Bu tutar üzerinden müşteriye  kaç taksit yapılacağı sorulacaktır. Burada müşterinin isteyeceği taksit sayısı, kredi kartı yapılandırma faizlerini doğrudan etkileyecektir.

Bankaların kredi kartına uygulayabileceği en fazla faiz oranları bellidir. Yani sınırsız bir şekilde kredi, kartına faiz uygulanamaz. Ziraat Bankası kredi kartı gecikme faizi üst limiti %2,2 olarak belirlenmiş olmasına rağmen, kredi kartı yapılandırması için bu limit oldukça yüksek olacaktır. Banka, müşterinin banka ile olan ilişkilerine, gelir durumuna ve kredi notuna göre ona bir faiz oranı sunacaktır. Ortalama olarak %1,5-%1,8 arasında değişen faiz koşulları ile banka size kredi kartı yapılandırması yapabilir.

Page Title

REKLAMLAR

 

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırması Yapmıyor!

Bazı banka müşterileri, Ziraat Bankasının kredi kartı yapılandırması yapmadığı yönünde şikayetlerde bulunmaktadır. Ziraat Bankası diğer bankalar gibi müşterilerinin başvurularını alıp değerlendirmeye alır. Eğer kişi, yapılandırma koşullarını taşımıyorsa bu kişiye yapılandırma yapılmaz. Peki kredi kartı yapılandırma koşulları nelerdir?

 

Kredi Kartı Yapılandırma Koşulları!

  • Kredi kartının gecikmeye düşmesi
  • Kredi kartının takibe takılması
  • Kişinin bir gelir beyan edebilmesi
  • Kart sahibinin kara listede olmaması gerekmektedir
  • Kişinin gelir belgesi sunmaması durumunda bir kefil sunması

 

Görüldüğü gibi Ziraat Bankası, kredi kartı yapılandırma başvurusu yapan kişilerin hem gelir durumuna hem de kredi sicil durumlarına da bakmaktadır. Kredi kartı yapılandırması yapacak olan kişilerin gelir durumunun iyi olmaması durumunda banka bu talebi olumlu karşılamayabilir.

Ziraat Kredi Kartı Yapılandırma En Fazla Kaç Ay Yapılır?

Kredi kartı borç yapılandırma yapmak isteyenler, uzun bir vade yaptırarak borçlarını rahat bir şekilde ödemek isteyebilirler. Geçtiğimiz aylarsa çıkan yeni bir düzenlemeye göre, banka müşterilerinin kart borçlarını 72 aya kadar yapılandırma haklarının olduğu düşünülmekte idi; ama bu 72 ay yapılandırma hakkından sadece eski kart borçluları yararlanabilecektir. Düzenleme tarihinden önce borcu olan kişilerin borçları 72 aya kadar vadelendirilebilecektir.

Diğer banka müşterilerinin kredi kartı borçları da en fazla 48 aya kadar yapılandırılarak, kişilerin borçlarını aksatmadan ödemeleri sağlanacaktır. En fazla taksit sayısı olarak 48 ay belirlenmişken, aynı zamanda müşterinin talebi doğrultusunda bu taksit sayısı daha da düşürülebilir.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir mi? başlıklı makalemizde en uygun üniversite kredi kart, üniversite kredi kartı ve üniversite öğrencisi kart limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.