17 Ocak 2019

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme  

Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme   

 

Bankalar müşterilerden gelen kredi taleplerini değerlendirirken onların sahip olduğu kredi puanına oldukça önem verir. Kredi onayı çıkmayan birçok kişinin kredi puanı kötü olduğu için bu onayı alamadığını biliyoruz. Bu nedenle banka müşterilerinin sahip olmuş olduğu kredi puanı oldukça önemlidir.  Ziraat Bankası müşterileri için kaleme aldığımız bu yazımızda, Ziraat bankası kredi notu öğrenme yöntemlerini izah ederken;  Ziraat kredi notu öğrenme ücreti ve Ziraat Kredi notu nereden öğrenilir gibi soruların cevaplarını da burada anlatacağız.

Banka müşterilerinin kredi başvurusu yapmadan önce değişik yöntemler kullanarak kredi notlarını öğrenebileceklerini söyleyebiliriz. Ülkemizde kredi notu hizmeti veren en önemli kuruluş Kredi Kayıt Bürosudur. KKB bankaların kendi aralarında kurmuş olduğu daha çok müşterilerin risk durumunu takip eden bir mekanizmadır. KBB bünyesinde ayrıca oluşturulmuş olan Findeks sitesi de vatandaşlara kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Findeks üzerinden kredi notu sorgulama yaklaşık KDV dahil 8-9 TL gibi bir ücret ile yapılabilmektedir.

 

Ziraat Bankası Kredi Sicili Sorgulama

Ziraat Bankası müşterileri hem findeksten sorgulama yapabilecekleri gibi hem de Ziraat Bankası internet bankacılığı ile de kredi puanını öğrenebilir. Bunun için bankanın vermiş olduğu internet bankacılığı hizmeti hesabına sahip olmak yeterlidir. Ayrıca şubeye gitmeye de gerek yoktur.

Ziraat Bankası kredi notu sorgulama hizmetini findekse göre daha uygun ücretler ile yaptığını belirtebiliriz. Findeks kredi notu sorgulama için ayrıca ücretsiz de olsa bir üyelik isterken, Ziraat Bankasına girip birkaç dakikada kredi risk  sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. Ayrıca sorgulama işlemi hemen birkaç dakikada sonuçlanmaktadır. Yani beklemeden banka notunuzu anında öğrenebiliyorsunuz.

 

Ziraat Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Ziraat Bankası kredi notu sorgulama işlemini en kolay internet bankacılığından yapabilirsiniz. Ama birçok vatandaşımız bu sorgulamanın nasıl yapıldığını bilmiyor. Bu konu hakkında da Ziraat internet sayfasında yeterli bilgilendirme mevcut değildir. Bu sebeple biz de okuyucularımıza yardımcı olmak için bu yazımızda bir yandan Ziraat kredi notu sorgulama işlemini izah ederken diğer yandan da resimlerle kredi notu sorgulama adımlarını anlatacağız. Yazımızın sonunda artık çok kolay olan bu işlemi birkaç dakika içinde kendi başınıza yapabileceksiniz.

Page Title

REKLAMLAR

Birinci resimde görüldüğü gibi öncelikle internet bankacılığına giriş yapmalısınız. Size verilen özel şifre ve parola ile girebileceğiniz Ziraat İnternet Bankacılığı ile artık sadece 2 adımınız kalmış demektedir. İnternet bankası ana sayfasında hemen size gösterdiğimiz resmin sağ tarafında risk sorgulama kutucuğu vardır.  Resimde toplam dokuz kutucuk görünmektedir.  Sizin  için risk sorgulama kutucuğunu çerçeve içine aldık. Bu kutucuğu tıkladıktan sonra siz son bir adımınız kalmaktadır.

Son adımda sizden risk raporu için alınacak masrafın hangi hesaptan kesileceği istenmektedir. Siz de sahip olduğunuz hesabı seçerek kredi risk raporu ücretinin tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Ziraat Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Ziraat Bankası müşterilerine online olarak internet bankacılığından sunmuş olduğu kredi notu öğrenme hizmeti karşılığında şimdilik 5 TL istemektedir. Ama Bankanın sunmuş olduğu hizmetlerin ücretlendirmeleri her zaman değişkenlik gösterebilmektedir. Yani bu tutar her an yükselebilir. Maaş müşterilerinden de ücret tahsil eden banka diğer müşterilerden de 5 TL ücret istemektedir.

Findeks sitesinden yapılacak kredi notu sorgulama işlemi için ortalama 8-9 TL gibi bir ücret istenildiğini düşündüğümüzde , Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu 5 TL’lik hizmetin çok olmadığını söyleyebiliriz.

 

Kredi Notum Neden Düşük?

Türkiye’de banka müşterilerinin sahip olmuş olduğu kredi notları aralığı 0-1900 arasında değişmektedir. Sıfıra doğru yaklaşan puanlara sahip olanlar riskli müşteri iken, 1900 bandına yaklaşanlar de en iyi konumdaki müşteriler olup risk durumları sıfıra yakındır.

Peki kredi notu neden düşer? Kredi notunun düşmesi birçok sebepten olabilir. Bu sebeplerden en önemlisi kredi ödemelerinin yapılmaması, kredi kartı borcunun geciktirilmesi, banka hesabını çok pasif olması bu nedenler kredi notunu en çok düşüren sebeplerdir. Size verilecek kredi risk analiz raporunda kredi notunuzun neden düşük olduğu ayrıntısı ile belli olmaktadır.

Ziraat Bankası kredi notu hakkında daha fazla bilgi  ve sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizde banka kara liste öğrenme, BANKA KARA LİSTE SORGULAMA ve banka kara listeden çıkma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz