20 Ağustos 2019

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi

Büyük baş ve küçük baş hayvan sayısındaki dalgalanmalar nedeni ile Türkiye genelinde sürekli olarak hayvan fiyatlarında değişiklik meydana gelmektedir. Bu durum başta tüketiciler olmak üzere üreticileri de mağdur etmektedir. Hem hayvan besilerini bir standarta oturtmak hem de fiyatları aşağı yönlü sabitlemek amacı ile 2018 yılına özel bazı kredi kampanyaları yapılması ön görülmektedir.

Buna göre 5 adet büyükbaş ve yine bunun yanında 30 adet küçük baş hayvan alıp da beslemek isteyenler için faizsiz hayvancılık kredisi adı altında devlet desteği verilmesi planlanmaktadır. Özellikle hayvancılık konusunda Ziraat Bankası’nın ön planda olması, sıfır faizli hayvan kredisi acaba Ziraat Bankası tarafından mı verilecek sorusunu akla getirmektedir.

2018 Yılında Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Veren Bankalar

2018 yılına özel sıfır faizli ya da düşük faizli hayvan kredileri hakkında bilgi vermeden önce, devlet desteği olmadan bankaların kendi bünyesinde vermiş oldukları hayvancılık kredilerinden de söz edelim.  Çünkü; devletin vereceği ya da kredide aracı olacağı yardımlar ile mevcut bankaların verdikleri kredilerde ortaya çıkan faiz farkını gösterdiğimizde siz de hemen devlet desteği için kolları sıvamaya başlayacaksınız.

Şu aralar hayvan kredisi noktasında Deniz Bank özel bankalar arasında bir adım önde olup, 1 yıllık hayvan kredileri için ortalama olarak %1,09 dolaylarında faiz almaktadır. Erteleme de sadece 3 aylık yapılmaktadır.

Ziraat Bankası söz konusu devlet desteği olmadan da kredi vermekte ve şu anda yine 3 ay ertelemeli olmak kaydı ile kredi faiz oranları %0,99’dur. Bu iki banka dışında ayrıca Garanti Bankası da düşük faizli hayvan kredisi vermektedir. Şimdi de devletin desteği ile alınacak hayvan kredisi hakkında bilgi verelim.

Devlet Hayvan Kredisi Desteği Verecek Mi?

Geçtiğimiz günlerde Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan ile yapılan anlaşma gereği hem et hem de saman ithalatı konusunda bir anlaşmaya vardı. Buna göre; Türkiye’de üretim yetersiz olduğu için on binlerce ton et yurt dışından Türkiye’ye giriş yapıp sofralarımıza gelecek. Bunun temel sebebi de ülke içinde yetersiz besilerin bulunmasıdır. Bunun önüne geçmek amacı ile köylerde, çiftliklere ya da şehirden uzak oturan kişilerin ÇKS belgelerini sunmak şartı ile Ziraat Bankası aracılığı ile Gıda ve Tarım Bakanlığı desteği sayesinde sıfır faizli ve ertelemeli kredi çekebilecektir.

Page Title

REKLAMLAR

Tarım Bakanı Açıklama Yaptı: Hayvancılık Destekleri 2018’de Devam Edecek

Çiftçilerin ve hayvancılık ile uğraşan kişilerin dört gözle bekledikleri açıklama Tarım ve Gıda Bakanı Fakıbaba’dan Geldi. Buna göre 2018 yılı ile birlikte hayvancılık alanında özellikle önceden belirlenen sayıda hayvan alımı yapan ve bunun için besi kuran kişilere destekler verilecektir. Bunun için belirlenen alt limit sayı;

  • Büyük Baş Hayvan (İnek, Manda, Sığır, Angus, Dana, Buzağı) sayısı en az 5 olmalı
  • Küçük Baş Hayvan ( Kuzu, Koyun, Keçi, Teke, Koç) sayısı da en az 30 olmalıdır.

Bu iki rakamı bulan kişiler ÇKS’ye kayıtlı ve aynı sene içinde başka devlet desteği almıyorsa Tarım Müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Tarım müdürlüklerinde yapılan inceleme sonrası kendisine destek çıkılacak kişi gerekli belgeleri temin ettikten sonra bulunduğu bölgedeki Ziraat Bankasına yönlendirilip gerekeli desteği alması sağlanacaktır

Devlet Tarım Desteği Resmi Gazete ilanı

Tarım Kredi Kooperatifleri Faiz İndirimli Krediler

Hayvancılık yanında özellikle saman ithalatını engellemek ve büyükbaş hayvan besilerini temin etmek amacı ile tarımsal arazilerin daha fazla ekilmesi teşvik edilecektir. Bu yönü ile 2018 yılında tarımsal teşvik kredileri de söz konusu olmaktadır. Yukarıda bunun ile ilgili resmi gazete ilanı vardır. Tarım kredi kooperatifleri tarafından yukarıda yayınlanan resmi gazeteye göre çiftçilere düşük faizli krediler verilmesi sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıl yayınlanan bu ilana göre yeni bir ilan çıkıncaya kadar desteklemeler devam edecektir. Desteklerden yararlanmak isteyenler bağlı oldukları kooperatife müracaat edecek olup kredi çıkması durumunda da yine Ziraat Bankasından gerekli nakdi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş Kur Engellilere İş Yeri Açma Hibe Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz