Kredihesabi.com

Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır?

Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır?

Son yıllarda para denince en popüler kelimelerin ilk sıralarında “coin” kelimesi geliyor. Yüzlerce coin arasında ise en büyük dikkati bitcoin çekmiş durumda. Özellikle son günlerde yeniden gündem olması ve ani yükselişi; insanların bitcoine yatırım yapmasına yol açtı diyebiliriz. Bitcoin’in bir para birimi olduğu söylendiğinde herkesin aklına Bitcoin ile nasıl alışveriş yapılır? sorusu geliyor. Çünkü herkes dokunamadığı, cüzdanına koyamadığı bir paranın nasıl alışverişe yarayacağını düşünmeye başlıyor. Biz de bu yazımızda Bitcoin ile nasıl alışveriş yapılır sorusuna cevap vermek, Bitcoin’in geleceği hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Bitcoin Nedir?

Herkesin uzun süredir merak ettiği Bitcoin; Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir banka, resmi kuruluş, vs. ile bağlantısı olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin Kağıt Paranın Yerine Geçer mi?

Belki de Bitcoin yatırımcıları ile birlikte herkesin merak ettiği soruların başında bu geliyor. Herkes Bitcoin’in kağıt paranın yerini alıp almayacağını düşünüyor. Bilinen bir gerçek ki; önümüzdeki 10 yıl içinde artık hayatımızın her yerinde kripto paralar yer alacak ve gittiğimiz tatillerden, eczanelere kadar kripto para ile ödeme yapabileceğiz. Tüm dünyada kripto paranın güvenli bir şekilde yayılması, ülkemizde bitcoin kabul eden işletmelerin çoğalması; Bitcoin ile nasıl alışveriş yapılır sorusuna adeta karşılık geliyor.

Bitcoin İle Alışveriş Yapmak

Tüm dünyada kripto para ATM’leri kurulmaya başladı. Artık insanlar normal bir banka ATM’sine gider ve para çeker gibi paralarını çekmeye başladılar. İster hesabınızda sakladığınız Bitcoin’leri, isterseniz bir hafıza kartınızda sakladığınız Bitcoin’leri bir ATM yardımıyla çekip kendi ekonominizde kullanabilirsiniz. Hatta önümüzdeki yıllarda Bitcoin ile ödeme alan işletmelerin çoğalacağını düşünürsek, çok basit alışverişlerde bile kripto para kullanabileceğiz.

Bitcoin Nerelerde Geçiyor?

Son yıllarda Bitcoin gibi kripto paraların alışverişlerde kullanıldığını söylemiştik. Ülkemizde Bitcoin ile ilaç veren eczane, bitcoin ile ev satan müteahhit, bitcoin ile hesap ödenen eğlence mekanı, toplam cirolarının %3’ünü Bitcoin ile sağlayan kafeler bulunuyor. Artık ülkemizde Bitcoin normal alışverişlerde kullanılmaya başlandı. Hatta turist ağırlıklı çalışan Sultanahmet’teki birçok otel Bitcoin ile ödeme almaya başladı. Oteller rezervasyonlarını Bitcoin ile almaya, gelen müşteriler de hesaplarını Bitcoin’le ödemeye başladılar.

Bitcoin İle Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Buraya kadar her şey tamam olsa da herkesin aklında Bitcoin’le ödeme yapmanın nasıl olduğu geliyor. Herkes Bitcoin ile ödeme nasıl yapılıyor? sorusunun cevabını arıyor. Müşterilerin yaptığı alışverişlerde satın alınan ürünün TL karşılığı kadar kripto para tespit ediliyor ve elektronik cüzdanlar aracılığıyla para gönderimi işletme sahibine yapılıyor. Bu sektörde ilk çıkan para birimi Bitcoin olduğu ve dünyanın her yerinde Bitcoin ağırlıklı olarak yaygın olduğu için alt coinler ödemelerde Bitcoin’in kuruşları olarak işlev görüyor. Örneğin bir eczane sattığı şurubu, 0.0013 Bitcoin olarak fiyatlandırıp, müşterisinden tahsil ediyor.

Hükümetten Bitcoin İle İlgili Düzenleme Geliyor!

Dünyada hiçbir resmi kuruma bağlı olmadığı için vergisi de alınamayan Bitcoin, ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Türkiye’de giderek yaygınlaşan kripto parayla ödeme konusunda Türkiye de hukuki zorunluluklar getirme adımı atıyor. Son günlerde yerli coin üretme çalışmalarının olduğu da kulaktan kulağa dolaşıyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) geçtiğimiz aylarda kripto para birimlerine denetim ve düzenleme getirmek için çalışma başlatmıştı. SPK, Türkiye’de kripto para piyasalarını denetlemeyi bir an önce hazırlamak isteyecektir.

Bitcoin ile 9 Ev Sattı!

Tüm dünyada alışveriş piyasasına yön veren Bitcoin, geçtiğimiz yıl Antalya’da 9 adet evin satışında kullanılmıştı. Müşteriler emlakçıya ödemelerini Bitcoin ile gerçekleştirmiş, ev sahibi de tüm evleri yeni sahiplerine teslim etmişti. Amerika’da bir sandviç markası da belirli bir sayıda Bitcoin ile sandviç satmıştı. Özellikle Microsoft, Amazon, Apple gibi markaların Bitcoin piyasasına giriş yapmaları, Tesla’nın araba üretiminden çok Bitcoin ile daha çok para kazanması; tüm dünyanın bu para birimine yöneleceğini gösteriyor. Siz de ülkemizde resmi olarak Bitcoin satışı yapan yerlerden Bitcoin alabilir, gelecekte pek çok yerde karşımıza çıkacak olan Bitcoin piyasasına giriş yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.