Kredihesabi.com

Iban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

28.04.2020
Iban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

Iban numarasından şube kodu nasıl bulunur? Sorusunun banka müşterileri tarafından sıkça sorulması sebebiyle bu makalemizi hazırladık. Bu yazının içerisinde bulunan bilgiler ile şube kodu ve Iban numarasının ne olduğunu, nasıl bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Iban Numarası Nedir?

Her ülke için farklı uzunlukta olan banka hesap numarasına Iban adı verilmektedir. Dünya genelinde oluşturulan kurala göre Iban numarası en fazla 34 haneye sahip olabilir. Iban numarası sayesinde para alış veya verişi yaparken herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Asıl amacı tam olarak banka hesaplarının işlemlerindeki karışıklığı önlemektir.

Ülkemizde 2010 senesinden itibaren zorunlu hale gelen Iban numarası, Avrupa Birliği düzenlemelerinde de yer almaktadır. Her ülke için farklı uzunlukta olabilen bu numara, Türkiye’de 26 hane olarak kullanılmaktadır. Iban kullanımı ile birlikte yapılan bütün para transferleri daha hızlı ve kolay gerçekleşmektedir.

Iban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Iban numarasını öğrenmek isteyen bir banka müşterisi, bankasının müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet bankacılığı kullanarak Iban numarasını öğrenebilir. Son zamanlarda yaygınlaşan mobil bankacılık uygulamaları ile de kolayca Iban numarası öğrenilebilir.

Iban’dan Şube Numarası Bulma

Iban numarası içerisinde birçok bilgi aynı yerde bulunmaktadır. İnsanların her türlü para transferini gerçekleştirebilmesi için, kartının Iban numarasına ihtiyacı vardır. Bu numara 26 haneli olmakla beraber, ülkemizde her Iban numarasının ilk iki hanesi aynı olacaktır. Çünkü; Iban numarasının en başında yer alan 2 hane “Ülke Kodu”nu temsil eder. Bu yüzden ülkemizdeki her bankanın Iban numaraları TR harfleri ile başlar.

TR yazan iki haneden sonra gelen bir başka 2 hanenin adı ise “Kontrol Basamakları” olarak belirlenmiştir. Bu numaralardan sonra gelen numaraların her biri farklı bir amaç için konulmuştur. Kesinlikle gereksiz bir numara bulunmamaktadır.

Iban numaranızın içerisinde bulunan son 16 hanenin ilk 4 hanesi “Şube Kodu” olarak ayarlanmıştır. Aynı bankanın aynı şubesinden kart alan herkesin bu 4 hanesi aynı olacaktır. Sizin şube kodunuz ile aynı şubenin müşterisi olan bir başka kişinin şube kodunun farklı olduğunu iddia ediyorsanız kesinlikle bir kere daha kontrol etmelisiniz.

Iban Numarasından Hesap Numarası Bulma

Dünya çapında geçerli olan Iban numarası, bankanız tarafından size verilmektedir. Bunu nasıl öğrenebileceğinizi yukarıda anlatmıştık. 26 haneli Iban numaranızın son 16 hanesi “Hesap Numarası” olarak belirlenmiştir. Birçok insan az önce anlattığımız için, Iban numarasının son 16 hanesinin ilk 4 hanesi şube kodu değil miydi? Sorusunu soracaktır. Fakat şu bilinmelidir ki, Iban numarası içerisinde birçok farklı numara yer aldığı gibi bu numaraların içerisinde de farklı numaralar yer alabilir.

Iban numarası kısaca, banka müşterisi ile alakalı birden fazla numaranın birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu numaralar arasında hesap numarası, ülke kodu, kontrol basamakları, rezerv alan ve banka kodu yer almaktadır. Bu yüzden banka ile ilgili her türlü numaranızı Iban numarası içerisinden bulabilirsiniz.

Iban Numarasından Banka Kodu Bulma

Iban numarası üzerinde yer alan kodlardan birisi de banka kodudur. Banka kodu, her banka için özel olarak verilen bir kod olmaktadır. 26 haneli Iban numarasının ilk iki hanesi “Ülke Kodu” olurken sonraki iki hanesi “Kontrol Basamakları” olmaktadır. Bunlardan sonra gelen 5 haneli kodun adı ise “Banka Kodu” olarak isimlendirilir. Bazı köklü bankaların kodları ise, aşağıda yer aldığı gibidir:

 • 00046 – Akbank
 • 00134 – Denizbank
 • 00062 – Garanti Bankası
 • 00012 – Halkbank
 • 00123 – HSBC
 • 00099 – ING Bank
 • 00064 – İş Bankası
 • 00205 – Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • 00146 – Odea Bank
 • 00059 – Şekerbank
 • 00001 – TC Merkez Bankası
 • 00010 – Ziraat Bankası
 • 00067 – Yapı ve Kredi Bankası
 • 00015 – Vakıflar Bankası
 • 00111 – Finansbank

İnternet Sistemleri Kullanma

Çoğu insan Iban numarasını nasıl parçalara ayırması gerektiğini bilmediği için şube kodu gibi numaraların hangisi olduğunu bulamamaktadır. Bu durumda insanları mağdur etmemek için internette birçok uygulama üretilmiştir. İnternet üzerinden banka bilgilerinizi bulabileceğiniz bu işlem, oldukça kolay kullanıma sahiptir.

Bu sisteme Iban numaranızı girerek bankayla ilgili her türlü numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu sistemlere Iban numarasında başka bir bilgiyi girmeniz doğru olmayacaktır. Iban numaranızı tek tek sayıp ayırmak yerine yeni çıkan ve oldukça yararlı olan bu sistemleri kullanmayı tercih etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.