18 Ağustos 2019

İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kişilerin bankacılık faaliyetlerini sağlıklı olarak yürütebilmeleri için kredi notlarının da iyi seviyede olması gerekmektedir. Bankalar, müşterilerinin kredi notuna göre onlara başta kredi olmaz üzere, kredi kartı ve diğer birçok banka hizmeti sunmaktadır. Özellikle kredi işlemlerinde bankaların önem vermiş olduğu unsurdan biri gelir belgesi iken diğer unsur ise kredi notudur. Bu nedenle kredi başvurusu yapılmadan önce kredi notunun mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir. Kredi notu; SMS, internet ve banka şubesi olmak üzere birçok yöntemle öğrenilebilmektedir. Bu yazımızda; internetten kredi notu nasıl öğrenilir hakkında bir bilgilendirme yaptık.


Kredi notu internetten nasıl öğrenilebilir başlıklı yazımızda; kredi notu sorgulama ücretleri, kredi notunun nasıl öğrenileceği ve kredi notu düşük kişilerin nasıl kredi çekebileceği hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. İşte diğer detaylar..


İnternetten Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Her banka müşterisinin bir kredi notu bulunmaktadır. Bankada hesabı olan ve özellikle banka kredisi kullanan kişilerin; risk durumunu gösteren bir kredi puanı vardır. Bu kredi puanı Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm bankalardan bilgi alınmak sureti ile takip edilmektedir.  Banka müşterisinin,  bankacılık faaliyetleri içerisine girmiş olduğu tüm bankalar ile ilgili işlem kayıtları KKB tarafından anlık olarak takip edildiği için, kredi notu da sürekli olarak değişmektedir. KKB’nin tutmuş olduğu kredi notu nasıl öğrenilebilir?

Kredi notunu öğrenmek isteyenler bunun için en sık olarak interneti kullanmaktadır. Çünkü,  Findeks internet sayfası, KKB’ye ait olup, kendisine üye olan tüm banka müşterilerine anlık kredi notu bilgisi sunabilmektedir. Bunun yanında bankaların internet bankacılığı uygulamaları üzerinden kredi notu sorgulaması hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bu iki yöntem en sık kullanılan kredi notu sorgulama yollarıdır.

Aşağıdaki görselde kredi notu 1656 olarak hesaplanmış bir banka müşterisinin risk raporu görülmektedir. Findeks üzerinden yapılan bu sorgulama en yaygın kullanılan tekniktir.

Page Title

REKLAMLAR

Findeks Kredi Notu Öğrenme

SMS İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmek isteyenler için geliştirilmiş bir sorgulama uygulaması olarak SMS ile kredi notu sorgulama hizmeti de ön plana çıkmaktadır. Ama SMS ile kredi notu sorgulama bankalar tarafından değil, cep telefonu operatörleri tarafından verilmektedir. SMS ile kredi notu sorgulama ücretleri 2017 için 9 TL olarak belirlenmesine rağmen, internet bankacılığından kredi notu sorgulaması birçok banka tarafından sadece 5 TL karşılığında sunulduğu için, müşteriler tarafından daha çok internet üzerinden kredi notu sorgulaması yapılmaktadır.

İnternet üzerinden kredi notu sorgulama daha uygun fiyata yapılabildiği için kişiler sorgulama yöntemi olarak internet kanalını kullanmaktadır. Peki internetten kredi notu nasıl sorgulanır?  Bunun için ilk tavsiye edilebilecek sorgulama yöntemi Findeks kredi notu sorgulamadır. Findeks, KKB’ye bağlı olduğu için en doğru ve en ucuz sorgulama ancak findeks tarafından yapılmaktadır. Peki,  Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

 

KKB Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş bir internet sitesidir. Bu site üzerinden istenilen zamanda kredi risk raporu çıkarılabilmektedir. Kredi risk raporu için sadece Findekse üye olmak yeterli gelmektedir. Findeks üyeliği tamamen ücretsiz olup, sadece sorgulama için ücret verilmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Findeks kredi risk raporu çıkarmak isteyenler sadece 4 TL ücret ödemek zorundadır. Bu 4 TL’nin yanında ayrıca devlete ödenen 72 kuruşluk bir vergi söz konusudur. Yani findeks kredi notu sorgulama her şey dahil sadece 4,72 TL olarak belirlenmiştir. SMS ile kredi notu sorgulama ücretinin 9 TL olduğu düşünüldüğünde findeks kredi notu sorgulama oldukça ucuz bir sorgulama aracı olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Findeks Kredi Notu Sorgulama Paketleri

İnternet Bankacılığından Kredi Notu Sorgulama

Findeks dışında diğer bir ucuz kredi notu sorgulama aracı da internet bankacılığından kredi notu sorgulama aracıdır. Tüm bankalar internet bankacılığı uygulaması ile müşterilerine kredi risk raporu hizmeti sunmaktadır. Bankaların, bu konuda sunmuş olduğu hizmetlerin ücretleri farklı olmakla birlikte, bankaların birçoğu kredi notu sorgulama için 5.25 TL ücret almaktadır. Bazı bankalar ise maaş müşterilerinden bu ücreti almamaktadır. Günde sadece bir sorgulama hakkı tanımak kaydı ile bankalar maaş müşterilerinden bu hizmet için ücret almayabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz