20 Kasım 2019

İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

 Kişilerin bankacılık faaliyetlerini sağlıklı olarak yürütebilmeleri için kredi notlarının da iyi seviyede olması gerekmektedir. Bankalar, müşterilerinin kredi notuna göre onlara başta kredi olmak üzere, kredi kartı ve diğer birçok banka hizmeti sunmaktadır. Özellikle kredi işlemlerinde bankaların önem vermiş olduğu unsurdan biri gelir belgesi iken diğer unsur ise müşteri KKB’sinin kredi notu aralığında olup olmadığıdır. Bu nedenle kredi başvurusu yapılmadan önce kredi notunun mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir. Kredi notu; SMS, internet ve banka şubesi olmak üzere birçok yöntemle öğrenilebilmektedir. Bu yazımızda; internetten kredi notu nasıl öğrenilir hakkında bir bilgilendirme yaptık.


Kredi notu internetten nasıl öğrenilebilir başlıklı yazımızda; kredi notu sorgulama ücretleri, kredi notunun nasıl öğrenileceği ve kredi raporu nasıl alınır konularında  ayrıntılı bilgiler verdik. İşte diğer detaylar..


İnternetten Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

 

Kredi Notu Öğrenmenin 4 Yolu

Kredi kartı kullanıyorsak artık bize not verilmeye başlanmıştır demektir. Daha net bir ifade ile bankadan kredi kullanan yada kendine ait kredi kartı olan kişilerin; risk durumunu gösteren bir kredi puanı vardır. Bu kredi puanı Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm bankalardan bilgi alınmak sureti ile takip edilmektedir.  Banka müşterisinin,  her türlü kredi faaliyetleri  KKB tarafından anlık olarak takip edildiği için, kredi notu da sürekli olarak değişmektedir. KKB’nin tutmuş olduğu kredi notu nasıl öğrenilebilir?

1. Bankadan Kredi Notu Sorgulama

Kredi çekmek istediğinizde bankanın öncelikle bakacağı hususlardan biri KKB sorgusu olduğundan bankalar direk olarak size bu bilgiyi verebilmektedir. Bankaların masraf politikası değişken olsa da bankalar bu işlem için küçük bir  komisyon alabilmektedirler.

2- SMS İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmek isteyenler için geliştirilmiş bir sorgulama uygulaması olarak SMS ile kredi notu sorgulama hizmeti de ön plana çıkmaktadır. Ama SMS ile kredi notu sorgulama bankalar tarafından değil, cep telefonu operatörleri tarafından verilmektedir. SMS ile kredi notu sorgulama ücretleri 2019 için 12,5 TL olarak belirlenmiştir. 

Page Title

REKLAMLAR

3. İnternet yada Mobil Bankacılıktan Kredi Notu Sorgulama

İnternet yada mobil bankacılıktan kredi notu sorgulanması birçok banka tarafından sadece 8 TL karşılığında sunulmaktadır. Findeks Kredş Notu Sorgulama olarak karşımıza çıkacak ve finansman , KKB sorgulama seçeneğinden notunuzu öğrenebileceksiniz. Ayrıca bu işlemi mesai saatleri içerisinde yapmalısınız.

4. İnternet  Üzerinden  Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek isteyenler bunun için genellikle interneti kullanmaktadır.Çünkü, Findeks internet sayfasından KKB’ye ait olup, kendisine üye olan tüm banka müşterilerine anlık kredi notu bilgisi sunabilmektedir.  

Aşağıdaki görselde kredi notu 1656 olarak hesaplanmış bir banka müşterisinin risk raporu görülmektedir. Findeks üzerinden yapılan bu sorgulama en yaygın kullanılan tekniktir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 

KKB Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş bir internet sitesidir. Bu site üzerinden istenilen zamanda kredi risk raporu çıkarılabilmektedir. Kredi risk raporu için sadece Findekse üye olmak yeterli gelmektedir. Findeks üyeliği tamamen ücretsiz olup, sadece sorgulama için ücret verilmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Findeks kredi risk raporu çıkarmak isteyenler 10 TL karşılığında raporu alabilmektedirler. Findeks kredi notu sorgulama ise 5,5 TL olarak belirlenmiştir. SMS ile kredi notu sorgulama ücretinin 12,5 TL olduğu düşünüldüğünde Findeks kredi notu sorgulama oldukça ucuz bir sorgulama aracı olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Findeks Kredi Notu Sorgulama Paketleri

E-Devletten Ücretsiz olarak Kredi Risk İzleme Raporu Alabilirsiniz

Findeks’den kredi notu sorgulama ve kredi risk raporu alma işlemleri  ücretli bir hizmettir. Mart 2019  da sistemin açılması ile birlikte kredi notu değil ama kredilerinizle  ilgili bir rapor alabilirsiniz. Bu raporda kullanmış olduğunuz tüm krediler ve risklerinizi toplu olarak görebilirsiniz. İlgili adrese ulaşmak için  tıklayınız.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ( 2019 GÜNCEL) başlıklı makalemizde en hızlı kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir, kredi notu nasıl yükseltilir ve kredi notunu etkileyen faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.