18 Ağustos 2019

İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?  

 

Ev kredilerinde bilindiği gibi bankalar kredi karşılığında eve ipotek koyarlar. Evin kredi ödemeleri tamamlanıncaya kadar da evin ipoteği devam ettirilir. Bu da aslında ev kredisi çeken kişileri endişelendirmektedir.  Ev kredisi çekmek isteyip de evini ipotek altına aldırmak istemeyen birçok kişinin olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu sebepler ipoteksiz ev kredisi verilir mi adlı bir makale kaleme alarak, hem bu konuya hem de  ipoteksiz ev kredisi veren bankalar konusuna da açıklık getireceğiz.

Bankadan çekilen ev kredilerinde bankalarında uygulamış olduğu ipotek nedeni ile ev sahipleri evlerini istedikleri zaman satamamaktadırlar.  Evlerini satmak istediklerinde karşılarına ev ipoteği çıktığı için, ya bankaya gidip banka borcunu kapatacak ya da evi satın alacak olan kişi krediyi kendi üzerine alacaktır. Bu da birçok işlem gerektirdiği için ev alacak olan kişiler genelde banka borcu olmayan daha doğrusu ev ipoteği olmayan konutları tercih etmektedir.

 

İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?

Bu süreç ipotekli ev sahibi olan kişilerin ev değerlerinin bile düşmesine neden olabilmektedir. Bu gibi önemli nedenlerden ötürü birçok kişi ipoteksiz konut kredisi çekilebilir mi diye merak ediyor olabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Şimdilik mevcut bankacılık sisteminde ipotek olmadan ev kredisi onayı almak oldukça zordur. Bankalara kredi için başvuran kişilerin devlet memuru olması ve maaşlarının dolgun olması bile bazen pek bir şey ifade etmemektedir. Bankalar maaş müşterilerinden bile ev kredileri için ipotek isterler. Peki bankalar neden evlere ipotek koyar?

 

Bankalar Evlere Neden İpotek Koyar?

Kredi çekildiği esnada müşterinin iyi bir maaşı ve işi olabilir. Ama bunun kaç sene süreceğini kimse bilemez. Kişinin sağlık durumu ve iş hayatındaki durumu her an olumsuz bir hal alabilir. Özellikle de konut kredilerinin yaklaşık 10 sene sürmesi bankayı bazı tedbirler almaya zorlamaktadır. Ev kredisi ödenemediğinde banka ipoteği devreye sokarak en azından kalan alacağını bu şekilde karşılamaya çalışır.

Yukarıdaki durumlardan da anlaşılacağı üzere bankaların birçoğu ipoteksiz ev kredisi vermeye yanaşmaz. Kredi onayı için evin eksperi çıkarılır ve ona göre de ipotek değeri belirlenir. Bu süreç genelde standart olarak devam ettirilir.  Ama özellikle de yabancı sermayeli özel bankalar kredi aşamasında vatandaşlara bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Peki bu bankalar konut kredisinde de aynı şekilde müşterisine kolaylık sağlar mı?

İpoteksiz Konut Kredisi Veren Banka Var Mı?

İpotek yapmadan konut kredisi onayı verebilecek banka  neredeyse hiç yoktur. Çünkü banka genel merkezleri bu gibi kredilere onay veren birimlerdir. Şube çok güvendiği bir müşterisine bu şekilde yardımcı olmaya çalışsa bile, banka genel müdürlüğü buna pek olumlu bakmaz. Bu nedenle mevcut durum itibari ile özel ve kamu bankaları içinde ipoteksiz kredi veren banka olmadığını belirtebiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz