Kredihesabi.com

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

05.10.2020
Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kanserden ölen kişinin kredi borcu silinir mi? Sorusu, binlerce kişi tarafından merak ediyor. Eğer kanser hastası bir yakınınız varsa ve kredi çektikten sonra vefat etmişse; bu bilgiler size yol gösterebilir!

Ülkemizde şu an binlerce kişi kanser tedavisi görmektedir. Kanser tedavileri çoğu zaman uzun bir süreç gerektirdiğinden, kişiler çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına banka kredisi çekebilmektedir. Bu ihtiyaçlar genellikle hastane ve ilaç masraflarını kapsamaktadır.

Kanser tedavisi gören kişi, bu masraflardan dolayı banka kredisine başvuruda bulunup hastalık hakkında bilgilendirme yapmayabilir. Bu kişinin tedavi sürecini atlatamayıp vefat etmesi durumunda bankalar yasal mirasçılarla iletişime geçebilir.

Kanser Hastasının Bankaya Kanser Olduğunu Söylemesi Gerekir mi?

Yaşlı ve kanser kişilerin bankalara kredi başvurusu yapmaları durumunda bir sağlık raporu istenmektedir. Bu açıdan hasta olan kişiye banka tarafından kredi verilmeyecektir. Ancak bankalar, genellikle genç ve sağlıklı görünen bir kişiden sağlık raporu istemezken, hayat sigortası yapmaktadır.

Hayat sigortası yapılırken hastalık durumlarına dikkat edilmemiş olabilmektedir. Fakat mahkemede sürecinde, hastalığını bilen ve bu konuda resmi raporlara sahip kişilerin haksız duruma düşme ihtimali bulunmaktadır. Bankaların hastalık hakkında bilgilendirilmediğini beyan etmemesi için, hastalık durumunda banka bilgilendirilmelidir.

Kısacası sigorta şirketleri kanser hastası olan kişiyi sigortalamadığı için bankalar kanser hastalarına kredi vermemektedir.

Kanser Hastaların Kredi Borcunu Sigorta Öder mi?

Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilere banka tarafından birçok form imzalatılmaktadır. Kişilerin imzaladığı formlardan birisinde; herhangi bir rahatsızlığım yoktur, kanser hastası değilim gibi birçok bulunmaktadır. Bu formları tüm kişiler, formda bahsi geçen sağlık problemlerini yaşamadığını açık bir şekilde beyan etmektedir.

Kanserden ölen kişi de kredi çekerken form imzaladığı için banka tarafından kredi borcu silinmemektedir. Çünkü bankalar; kişi bu formu imzalayarak bizden sağlık problemini gizlemiş ve yanlış beyanda bulunmuş diyerek kendini savunmaktadır. Bu nedenle kanserden ölen kişinin yakınları/yasal mirasçıları tarafından borcun ödenmesi talep edilmektedir.

Kanser hastalarının kredi borcu, sigorta tarafından bir şart ile karşılanmaktadır. Kanser hastasının bu hastalığa yakalanmadan önce kredi çekmiş olması şartıyla sigorta, kanserden ölen kişinin kredi borcunu ödemektedir. Kanserden ölen kişinin hayat sigortası, kredi çekilen tarihten önce hastalığın olması durumunda devreden çıkmaktadır.

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Kanserden ölen kişinin kredi borcunu ödemek vasilerin sorumluluğunda olan bir durumdur. Borç ödenmediği taktirde yasal temsilciler adına yetkililer tarafından icra başlatılabilmektedir. Yüksek rakamlı kredi taksitleri ya da kişilerin ödemeyeceği rakamların olması halinde bankadan kredi borcunun taksitlendirilmesi talep edilebilmektedir.

Noterden alınan vasilik belgesi ile banka şubesine giderek kanserden ölen kişinin borcunu taksitlendirme işlemleri yapılabilmektedir. 48 aya kadar kredi taksitlendirme, 36 aya kadar ise kredi kartı taksitlendirme yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.