17 Ocak 2019

Evi İpotek Ettirerek İhtiyaç Kredisi Çekme

Evi İpotek Ettirerek İhtiyaç Kredisi Çekme

İhtiyaç kredisi çekmek isteyenlerin herhangi bir nedenden dolayı başvurusunun kabul edilmemesi sonrası kişi, kredi çekebilmek için bu sefer ipotekli ev kredisine başvuru yapabilir. Bunun için kendi oturduğu evi teminat olarak göstermek isteyenler, kendi evimi ipotek ederek ihtiyaç kredisi çekebilir miyim diye merak edebilir. Evet, kişiler kendi evini ipotek ederek ihtiyaç kredisi çekebilir.

Ama yine kişi kendi evine kredi çekmek istediğinde bazı sorunlar ile karşılaşabilir. Merak edilen soru şu; kişi, ihtiyaç kredisi lazım olduğunda daha uzun vadeli ve düşük faizli olduğu için bu ihtiyacını konut kredisi çekerek karşılamak isteyip kendi evini de tekrar satın alıyormuş gibi yapabilir mi?

Bazı kişiler özellikle yakın akrabalarına ait olan evleri konut kredisi çekerek satın alıyormuş gibi göstermekte ve bu sayede ihtiyaç kredisine göre daha az faizi olan konut kredisi kullanarak nakit para elde etmektedir. Ama bankalar bu durumu tespit ettiği için buna engel olmak adına bazı düzenlemeler yapmıştır.

Sahip Olunan Eve Kredi Çıkması

Bankalar kişilerin tapulu evine kredi vermez. Bunun yerine bazı kişiler 1.derece akrabalarına evi devredip daha sonra kendi evini kağıt üzerinden satın almaya çalışır. Ama banka buna da çözüm bulmuş ve birinci derece akrabalara konut kredisi vermemeyi tercih etmiştir. Bu durumda kişiler ancak çözüm olarak evini ipotek altına alıp ihtiyaç kredisi çekmesi gerekmektedir.

Kredi notu düşük olanlar, kara listeye girenler gibi sicili bozuk kişiler kredi çekebilmek için bankayı iyi bir teminat ile ikna edebilir. Yani özetle; kişi istediği kadar ihtiyaç kredisi çekemiyor ya da kredi sicili iyi değilse bu duruma çözüm adına evini ipotek ettirip hem daha yüksek kredi çekebilir hem de bankanın kredi başvurusunu ret etme ihtimalini düşürmüş olur.

Kredi Notu Düşükler İçin İpotekli Bireysel Kredi İmkanı

İsmi kara listede olup da kredi çekmek isteyen kişiler tekrar nasıl kredi çekerim diye düşünmeye başlarlar. Bu durumda izlenilmesi gereken ilk yol kişinin maaş müşterisi olduğu bankaya gidip kredi çekmek istediğini beyan etmesidir. Çünkü en kolay kredi maaş müşterisi olunan bankadan alınabilir. İlk defa yeni bir bankaya kredi başvurusu yapacak olan kişinin kredi sicili iyi değilse çok büyük olasılıkla ret yanıtı gelecektir.

Page Title

REKLAMLAR

Takip edilecek mantıklı yol kendi bankanıza gidip borçlarımı kapatmak istiyorum deyip, borçlarınız yapılandırmaya gidilerek adınıza yeni bir ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Yalnız ödemelerinize dikkat edip, zamanında size verilen ödeme cetveline göre taksitlerinizi ödeme yapmalısınız ki takibiniz ortadan kalksın, siciliniz temizlensin.

Kişinin Oturduğu Evi Teminat Olarak Göstermesi

İhtiyaç kredisi çekmede farklı yol takip eden müşteriler de olabilir ki onlar kendi üstlerinde bulunan evlerini ipotek ettirerek ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. Evet, çekilebilir fakat riskleri de mevcuttur. Kredi çekmeden önce artısı ve eksisi ile iyice düşünülüp, araştırma yapılıp öyle bankaya gidip evinizi ipotek ettirmek istediğinizi beyan etmelisiniz.

Bankaya gidip evimi ipotek istiyorum dediğinizde banka size evinizin değeri ne kadar ediyorsa onun yarısına ya da en fazla %75’ine kadar size ihtiyaç kredisi verecektir.Türkiye’de birçok banka ipotekle kredi vermektedir.Bu bankalardan bazıları : Deniz bank, Ak Bank,  Yapı Kredi gibi. Yapmanız gereken bankaya gidip kredi çekme esnasında size verilen formda ipotekle kredi çekmek istiyorum yazan sütunu işaretlemek.Şunu asla unutmamalısınız! Ödeyebileceğiniz limitte kredi çekmelisiniz. Kredinizi ödeyemediğiniz taktirde banka evinize el koyabilme hakkına sahiptir. İpotekle bu şekilde ihtiyaç kredinizi aldınız kullanımınıza hazırdır

Yapmanız gereken; size verilen ödeme tablonuzu aylık aksatmadan ödeyip, borçlarınızı kapatarak, kara listeden adınızı çıkartmak.

VakıfBank İhtiyaç Kredisi Paketi

Vakıf Bank’ın ipotekli ihtiyaç kredisinden faydalanmayı düşünüyorsanız, kredi limiti 100 bin TL’ dır. Kredi notunuzun düşük olmasından dolayı kredi çekme anında hizmetten faydalanamazsanız o zaman normal ihtiyaç kredisi bölümünden de çekebilirsiniz.

Vakıf Bank’ın ipotekli kredi hizmeti yıllık faiz tablosu şu şekildedir:

Onaylanan kredi tutarı: 100 bin TL

Kredi Vadesi: 48 ay

Kredi Tahsis Ücreti: 525 TL

Kredi Faiz Oranı : % 1.15

Toplam Masraf: 805 TL

Makalemizde Vakıf Bank’ı inceledik.Vakıf Bank dışında ipotekle kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

İpotekle Kredi Veren Bankalar

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk bank
  • HSBC
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • TEB
  • Finans bank
  • Halkbank

İpotekle kredi almayı düşündüğünüzde bankaları dolaşıp , bilgi alabilirsiniz.Size uygun olan banka banka hangisi ise onu tercih edip kredinizi çekebilirsiniz. Teminatlı kredi, özellikle sicili bozuk olanlar ve kredi puanı düşük olanlar için oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz