21 Kasım 2019

Kendi Evimi İpotek Ettirerek Kredi Çekebilir Miyim

İhtiyaç kredisi çekmek isteyenlerin herhangi bir nedenden dolayı başvurusunun kabul edilmemesi sonrası kişi, kredi çekebilmek için bu sefer ipotekli ev kredisine başvuru yapabilir. Bunun için kendi oturduğu evi teminat olarak göstermek isteyenler, kendi evimi ipotek ederek ihtiyaç kredisi çekebilir miyim diye merak edebilir. Evet, kişiler kendi evini ipotek ederek ihtiyaç kredisi çekebilir.

Ama yine kişi kendi evine kredi çekmek istediğinde bazı sorunlar ile karşılaşabilir. Merak edilen soru şu; kişi, ihtiyaç kredisi lazım olduğunda daha uzun vadeli ve düşük faizli olduğu için bu ihtiyacını konut kredisi çekerek karşılamak isteyip kendi evini de tekrar satın alıyormuş gibi yapabilir mi?

Sahip Olunan Eve Kredi Çıkar Mı?

Bankalar kişilerin tapulu evine kredi vermez. Bunun yerine bazı kişiler 1.derece akrabalarına evi devredip daha sonra kendi evini kağıt üzerinden satın almaya çalışır. Ama banka buna da çözüm bulmuş ve birinci derece akrabalara konut kredisi vermemeyi tercih etmiştir. Bu durumda kişiler ancak çözüm olarak evini ipotek altına alıp ihtiyaç kredisi çekmesi gerekmektedir.

Kredi notu düşük olanlar, kara listeye girenler gibi sicili bozuk kişiler kredi çekebilmek için bankayı iyi bir teminat ile ikna edebilir.

Kredi Notu Düşükler İçin İpotekli Bireysel Kredi İmkanı

İsmi kara listede olup da sicilini temizlemek isteyenler neler yapmalı, adını nasıl temize çıkartabilir. Bu günkü makalemizde size kara listeden çıkma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Fakat asıl öncelikle üzerinde durmak istediğimiz konu evini ipotek ettirerek kredi çekilir mi olacak.

İsmi kara listede olup da kredi çekmek isteyen kişiler tekrar nasıl kredi çekerim diye düşünmeye başlarlar. Bu durumda izlenilmesi gereken ilk yol bankaya gidip kredi çekmek istediğini beyan etmek olası bir durum ki farklı bir banka kredi vermeye soğuk bakar, isminiz kara listede geçiyor üzgünüz size kredi veremeyeceğiz deyip kredi alma talebinizi reddeder. Takip edilecek mantıklı yol kendi bankanıza gidip borçlarımı kapatmak istiyorum deyip, borçlarınız yapılandırmaya gidilerek adınıza yeni bir ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Yalnız ödemelerinize dikkat edip, zamanında size verilen ödeme cetveline göre taksitlerinizi ödeme yapmalısınız ki takibiniz ortadan kalksın, siciliniz temizlensin.

Page Title

REKLAMLAR

Kişi Oturduğu Evi Teminat Olarak Gösterebilir mi?

İhtiyaç kredisi çekmede farklı yol takip eden müşteriler de olabilir ki onlar kendi üstlerinde bulunan evlerini ipotek ettirerek ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. Evet, çekilebilir fakat riskleri de mevcuttur. Kredi çekmeden önce artısı ve eksisi ile iyice düşünülüp, araştırma yapılıp öyle bankaya gidip evinizi ipotek ettirmek istediğinizi beyan etmelisiniz.

Bankaya gidip evimi ipotek istiyorum dediğinizde banka size evinizin değeri ne kadar ediyorsa onun yarısı kadar size ihtiyaç kredisi verecektir.Türkiye’de birçok banka ipotekle kredi vermektedir.Bu bankalardan bazıları : Deniz bank, Ak Bank,  Yapı Kredi gibi. Yapmanız gereken bankaya gidip kredi çekme esnasında size verilen formda ipotekle kredi çekmek istiyorum yazan sütunu işaretlemek.Şunu asla unutmamalısınız! Ödeyebileceğiniz limitte kredi çekmelisiniz. Kredinizi ödeyemediğiniz taktirde banka evinize el koyabilme hakkına sahiptir. İpotekle bu şekilde ihtiyaç kredinizi aldınız kullanımınıza hazırdır

Yapmanız gereken; size verilen ödeme tablonuzu aylık aksatmadan ödeyip, borçlarınızı kapatarak, kara listeden adınızı çıkartmak.

İpotekle Kredi Veren Halk bankası İhtiyaç Kredisi Paketi

Halk bank’ın ipotekli ihtiyaç kredisinden faydalanmayı düşünüyorsanız, kredi limiti 100 bin TL’ dır. Kredi notunuzun düşük olmasından dolayı kredi çekme anında hizmetten faydalanamazsanız o zaman normal ihtiyaç kredisi bölümünden de çekebilirsiniz.

Halk bank’ın ipotekli kredi hizmeti yıllık faiz tablosu şu şekildedir:

Onaylanan kredi tutarı: 100 bin TL

Kredi Vadesi: 48 ay

Kredi Tahsis Ücreti: 525 TL

Kredi Faiz Oranı : % 1.15

Toplam Masraf: 805 TL

Makalemizde Halkbankası’nı inceledik.Halk bankası dışında ipotekle kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

İpotekle Kredi Veren Bankalar

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk bank
  • HSBC
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • TEB
  • Finans bank
  • Vakıfbank

İpotekle kredi almayı düşündüğünüzde bankaları dolaşıp , bilgi alabilirsiniz.Size uygun olan banka banka hangisi ise onu tercih edip kredinizi çekebilirsiniz. Teminatlı kredi, özellikle sicili bozuk olanlar ve kredi puanı düşük olanlar için oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.