21 Kasım 2019

Komisyonla Kredi Çekmek

Acil paraya ihtiyacı olan kişiler bankalara yapmış oldukları kredi başvurularının kabul edilmemesi üzerine, acil para bulmam gerekiyor düşüncesi ile banka dışında para bulma yöntemlerine başvurmaktadır. Bankalar dışında kredi veren bazı firmalar olsa da, kişiler bunun yerine aracı kuruluşlar ile banka kredisini belli bir komisyon karşılığında kullanmayı tercih etmektedir. Bu noktada komisyonla kredi veren yerler bulunmaktadır. Ama bu yerlere başvuru yapılırken yasal olanların tercih edilmesi gerekmektedir. Aracı firmaların kredi çıkartırken istedikleri komisyon oranları, şartlarını ve gerekli evrakları Komisyonla kredi çekmek başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Komisyonla Kredi Veren Yerler

Bankalar, kredi sicili bozuk olan kişilere kredi vermediği için, kredi alamayan kişilerin bu sorununa çözüm bulabilmesi için komisyon karşılığı kredi veren şirketler ile anlaşma yoluna gittiğini biliyoruz.

Sistemin çalışma prensibi şu şekildedir; Kişiler bankaya direk başvuru yapmak yerine, kişiler yerine başka aracı firmalar kredi çekerler. Örneğin, müşteriye 30 bin TL kredi lazımsa, komisyonla kredi çıkartan yerler, bankadan 30 yerine 35 ya da 40 bin TL kredi çeker. Çekilen kredinin 30 bini kişiye teslim edilir kalan para da aracı yani kredi danışmanlık firmasına kalır.

Komisyonla Kredi İçin İstenen Oranlar (Kesinti Tutarı)

Yukarıda verdiğimiz örnek sadece taslak bir hesaplamadır. Her aracı firmanın isteyeceği oran farklıdır; ama komisyonla kredi verilirken istenen oran hesaplanırken aşağıdaki kriterlere dikkat edilir. Bunlar;

 • Çekilecek kredinin vadesi
 • Kredinin toplam tutarı
 • Kişinin aracı şirkete sunacağı ipoteklerin değeri
 • Kişinin sahip olduğu banka puanı
 • Müşterinin gelir belgesi (maaş miktarı)

Bunlar aynı zamanda kredi geri ödeme noktasında bazı ip uçları vereceği için kişinin de kredi risk haritasının çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Riski az olan ve kredi olarak düşük limit kullanacak kişilerden genelde daha az komisyon alınmaktadır.

Belli bir oran üzerinden anlaşan finans şirketi ile müşteriler, kredi onaylandıktan sonra, finans şirketine gerekli komisyonu öder. Bu aşamadan sonra kredi taksitlerini de ödemek zorunda olan müşteri aslında oldukça maliyetli bir işlem gerçekleştirmiş olur.

Kredi Dolandırıcılığına Dikkat

Ayrıca bazı finans şirketlerinin adını kullanarak kredi dolandırıcılığı yapan kişilerin de olduğunu söylemekte yarar var. Acil krediye ihtiyacım var diyerek, hemen çok bilinmedik aracı kuruluşlar ile de anlaşama yapmamak gerekmektedir. Çünkü bu tür yerler genelde kişilerin tüm vekaletini üzerine alırlar. Bu şekilde, müşteri üzerinden kredi bile çekilip kişiler dolandırılabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Banka Kredi Vermiyor Nereden Para Bulabilirim?

Bankaya yapmış olduğunuz birçok kredi başvurusu ret mi edildi? O zaman bunun öncelikle olası sonuçlarını öğrenmemiz gerekecektir. Yani banka kredi başvurumu neden kabul etmiyor? Bana neden kredi çıkmıyor? Sorularının cevaplarını bulmamız gerekiyor.

Bankadan kredi onayı çıkmamasının muhtemel sebepleri arasında;

 • Çekilmek istenen kredi tutarının gelir oranından çok daha yüksek olması
 • Kredi sicil durumunun iyi olmaması ( kara listedekilere kredi verilmez)
 • Sigortalı bir işte çalışmamak
 • Gelir beyan edememek
 • Devlete ya da başka bir yere olan borç yüzünden icra takibine takılmak

Bunlar,  muhtemel kredi ret nedenleri arasında sayılabilir. Banka kredi vermiyorsa, bunun öncelikle nedenini öğrenip ona göre bir çözüm yolu bulmalısınız. Acil para lazım diyor ve bekleyecek zamanım yok diyorsanız, o zaman aracı kuruluşlardan doğrudan kredi çekebilir ya da aracı kuruluşlar vasıtası ile banka kredisi çekebilirsiniz.

Kredi Komisyoncuları Hangi Belgeleri İster

Kredi sıkıntısı yaşayan kişiler için bankalardan kredi temin eden yerler müşterilerinden bazı evrakları tamamlamalarını isteyebilir. Genel olarak talep edilen evraklar şunlardır;

 • Müşterinin Maaş Bordrosu
 • İpotek Ettirilecek Taşınmaz Mallar Tapuları
 • T.C Kimlik Fotokopisi
 • Kişinin SGK Dökümü
 • İkametgah Adresi
 • İsteniyorsa Kefil İmzaları

Bu belgeler tamamlandıktan sonra aracı şirket kredi çekip kişiye elden ya da banka hesabına havale şeklinde ödeme yapar.

İpotek Karşılığı Kredi Çıkartma

Kredi komisyoncularının yardımcı olurken talep ettikleri en önemli şartlardan biri de ipotek şartıdır. İpotek karşılığı kişilere bankalardan kredi çektiren bu yerler, ödemelerin geri gelmemesi durumunda kişinin göstermiş olduğu ipotekleri icra kanalı ile alıp daha sonra satışa çıkarabilmektedir. Bu da kredi çekecek olanların dikkat etmesi gereken bir durumdur.

İnternetten Kredi Çıkartılır Diye İlen Verenler Güvenilir Mi? 

Bazı finans sitelerinin, komisyonla kesin kredi çıkarılır, komisyonla kredi verilir gibi reklamlarını görebilirsiniz. Ama bu gibi şirketlerin çoğu gerçek anlamda kredi çıkmasını sağlamaz. Uygun komisyonla kredi ve düşük komisyonla kredi seçeneklerini düşünüyorsanız, o zaman bu konuda size garanti verecek finans şirketleri anlaşma yapmalısınız. Ne olduğu belli olmayan şirketler adınıza kredi çekilir diyerek sizi dolandırabilir.

Daha önce İstanbul’da yaşanan olayda buna benzer bir dolandırıcılık yaşanmıştı.  Kızının hastalığı için komisyonla kredi çeken bir bayan, aracı kuruluş ile çekmiş olduğu 50 bin TL’nin 17.500 TL’sini sadece komisyon karşılığında şirkete vermiştir. Kendisine elden verilen 32.500 TL’nin de daha sonra 20 bin TL’si elinden alınan kadın dolandırıldığını ancak bir ay sonra öğrenmiş oldu. Siz de bu örneğe bakarak dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Akın dedi ki:

  Merhaba engelli emekliyim Denizbank ten almaktayim.acil 5000-10000 TL arası ihtiyacım var
  0507 7462675

 2. yelda dedi ki:

  BEYLER BAYANLAR BENCE EN SAĞLAM SİTE BURASI SADECE ŞİRKETLERİN LOGOLARINI 4 KERE SEÇİYORUZ KAZANIYORUZ ÇOĞALDIKÇA GÜNDE RAHAT 30 DOLAR BONUS VERİYOR ÜYE OLDUNUZMU 5 DOLAR PARA ÇEKMESİ SADECE 20 DOLAR

 3. Mehmet dedi ki:

  Adım Mehmet soyadım GüneriMerhaba ben Diyarbakır’da ikamet ediyorum devlet memuruyum aylık gelirim 2788 TL olup 1000 TL de yan gelirim var konut kredisi kullanıyorum aylık 1324 TL ödüyorum çok acil 50 bin TL ye ihtiyacım var sağlık sorunları nedeniyle yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

 4. Feridun dedi ki:

  Merhaba
  ilkönce şöyle belirteyim ,bir firmada Yurtiçi Satış Koordinatörü olarak yaklaşık 7 yedi senedir çalışıyorum,net maaşım 5.350 tl olup hiçbir kesinti bulunmamaktadır ve aylık 2000-2500 tl ödeme yapabilirim,
  şuan itibariyle banka skorum 1300 civarında , ancak kasım ayı içerisinde başka bir danışmanlık firmasına başvurmuştum ,kendilerine başvurmadan evvel 11 adet banka başvurum olduğunu söylediler ve kredi çıkmaz dediler
  siz bu durumum da bile bana istediğim krediyi veya başka bir seçeneği sunarmısınız
  acil geri dönüş yapın lütfen
  gsm : 05323874***
  acil arayın lütfen ,
  veya sizin iletişim numaranızı bildirin ben sizi arayayım
  gerçekten çok ciddi olarak ilgileniyorum

 5. Mehmet Yılmaz dedi ki:

  Mekan açmak için 20000 tl ihtiyacım var komisyon vermeye hazırım

 6. Mehmet Yılmaz dedi ki:

  Mekan açmak için 20000 tl ihtiyacım var

 7. Serif dedi ki:

  Donus bekliyoruz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.