12 Kasım 2019

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?  

Ülkemizde banka müşterilerinin neredeyse tamamında kredi kartı bulunmaktadır. Bankada hesap açan her müşteriye kredi kartı vermek isteyen bankalar, bu konuda müşterilere bazen sormadan da kart gönderebilmektedir. Kredi kartları, taksitli alışverişlerde kullanılabildiği gibi aynı şekilde nakit avans çekiminde yani acil para ihtiyaçlarında kullanılabilmektedir.  Acil para ihtiyacı olan kişiler tanıdıklarından borç istemek yerine, kredi kartından nakit para çekmeyi tercih edebilirler.  Peki kredi kartından nakit avans nasıl çekilir?

Banka müşterilerinin kullanmış olduğu onlarca çeşit kredi kartı bulunmaktadır. Her bankanın kredi kartı hizmetleri içinde yer alan nakit avans çekim şartları farklı olabilmektedir. Bazı bankalar, nakit çekim için komisyon ya da başka kesintiler istemezken bazı bankalar da yüksek komisyonlar karşılığında nakit çekim imkanı tanımaktadır. Bu noktada sahip olunan kredi kartının sunmuş olduğu nakit çekim avantajı her müşteri için farklı olmaktadır. Asıl konumuz olan kredi kartından nasıl para çekilir bu sorunun cevabını verelim.

 

Kredi Kartından Nasıl Para Çekilir?

Kredi kartı kullanıcıları acil nakit ihtiyaçları için müşterisi oldukları bankanın herhangi bir ATM’sine giderek nakit avans ihtiyacını giderebilir. Nakit avans çekim işlemleri oldukça basittir. Kredi kartı ATM’ye yerleştirildikten sonra, nakit çekim işlemleri butonuna basılıp ne kadar para çekilmek isteniyorsa o tutar belirlenerek nakit avans ihtiyacı anında giderilebilir. ATM’den nakit para çekme işlemi kolaydır; ama önemli olan hangi koşullarda nakit para çekildiğidir. Yani ödenecek banka komisyonu ve toplam faizlerin tümü önceden bilinerek nakit avans çekilirse daha avantajlı olacaktır.

 

Öncelikle Nakit Avans Nedir ? Kredi Kartı Nakit Avans Limitleri Ne Kadardır?

Nakit avans, kredi kartı kullanıcılarına sunulan ve acil para ihtiyacını karşılamak için banka tarafından sunulan bir hizmettir. Her kredi kartında nakit avans limiti olmasa da birçok kredi kartında bu vardır. Banka müşterilerinin kredi kartında nakit avans yoksa, bu konuda bankaya talepte bulunarak kredi kartına nakit avans limiti tanımlayabilir.

Nakit avans limitleri belirlenirken kişilerin kredi kartı kullanım alışkanlıklarına dikkat edilmektedir. Çok sık kredi kartı kullanıp, ödemelerini de zamanında yapan banka müşterilerine daha yüksek kredi kartı limitleri dolayısı ile daha yüksek nakit avans çekim limitleri tanımlanmaktadır.

 

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Kartından Kaç Para Çekebilirim?

Birçok müşteri para ihtiyacı olduğunda kredi kartından kaç para çekebileceğini merak etmektedir. Kredi kartından çekilebilecek para tutarı kredi kartının limiti ile ilgili bir durumdur. Limiti yüksek olan kartların nakit avans çekimleri de yüksek olur. Bazı bankalar, müşterilerinin kredi kart limiti ne kadarsa aynı şekilde nakit çekim limitlerini de aynı seviyede tutmaktadır. Örneğin, kart limiti 12 bin TL olan bir müşteri ATM’den tek seferde 12 bin TL nakit para çekebilir. Genel olarak nakit avans limiti kredi kartı toplam limitinden düşük tutulmaktadır.

Banka müşterilerinin kart borcu ödeme alışkanlıkları da kredi kartı nakit çekim limitini etkilemektedir. Nakit çekim limitinin yüksek tutulması için kredi kartı ödemelerinin aksatılmaması gerekmektedir.

 

Nakit Avans Faiz Oranları Ne Kadar?

Önceki yıllarda kredi kartından para çekmek tam bir çılgınlık olarak kabul edilmekte idi.  Nakit avans faizlerinin çok yüksek olması sebebi ile banka müşterileri birçoğu bu işlemden uzak durmaya çalışmakta idi. Ama son yıllarda nakit çekim faiz oranları makul seviyelere düşürülmüştür. Nakit çekim faiz oranları şu anda %1.5 ile %2.2 arasında bankadan bankaya değişmektedir. Bu faiz oranlarının belirlenmesinde çekilecek olan nakit avansın tek çekim olarak mı kullanılacağı yoksa taksitli nakit avans şeklinde mi kullanılacağı önemli bir etkendir.

Taksitli nakit avans çekimlerinde 12 aya kadar taksitlendirme seçeneği bulunduğu için, en yüksek taksitlendirme tercih edildiğinde faiz oranı da aynı oranda yükselecektir.

Akbank Nakit Avans Çekim faiz oranları ile ilgili örnek bir hesaplama grafiği hazırladık. Bu tabloya göre 2000 TL nakit çekim yapan birisi 20 günde 113 TL ek ödeme yapacaktır. Bu 113 TL’ye komisyon ve vergiler de dahildir.

Akbank Nakit Çekim Faiz Oranları

Akbank Nakit Çekim Faiz Oranları

Kredi Kartından Para Çekmek Mi İhtiyaç Kredisi Çekmek Mi Daha Mantıklı?

Kredi kartından nakit çekim faiz oranları çoğu zaman ihtiyaç kredisi faiz oranlarından daha yüksek olmaktadır. Bu durumun istisnası olan bankalar da mevcuttur. Örneğin, Garanti Bankası ihtiyaç kredisi %.79 ‘dan verilirken, Yapı Kredi Word kredi kartı nakit çekim kredi faizi %1,5’lere kadar düşmektedir. Bu noktada müşterilerin hem kredili nakit avansı hem de ihtiyaç kredilerini araştırması daha doğru olacaktır.

Acil nakit sıkışıklığında bankaya gidip de kredinin çıkmasını beklemek yerine, küçük nakit ihtiyaçlar durumunda kredi kartından para çekmek daha mantıklı olabilir. Ama ihtiyaç duyulan para miktarı daha yüksek ise o zaman kredi kartı nakit çekim yerine ihtiyaç kredisi tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartında Biriken Puanlar Silinir Mi ? başlıklı makalemizde hakem heyeti şikayet, hediye puanların silinmesi ve kredi kartı puanları silinmez hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.