Kredi Kartında Biriken Puanlar Silinir Mi ?

Kullanmış olduğumuz kredi kartlarında yapılan harcama türleri ve kampanyalara göre belli oranlarda para puan kazanılmaktadır. Kampanya içeriğine göre bu puanlar başka alışverişlerde kullanılabilmektedir. Ama bankalar, bu puanların kullanılması konusunda müşterilerine tanımış olduğu süreler vardır. Harcama süresini geçiren müşterilerin kart puanları sıfırlanabilmektedir. Kredi kartındaki puanları ne zaman silinir diye merak edenler için, kredi kartında biriken puanlar silinir mi başlıklı bir makale yazdık.

Bu makalemizde;  banka,  kart puanlarını sıfırlayabilir mi, kredi kart puanları en son ne zaman kullanılır ve kart puanlarının silinmesi sonrası şikayet hakkınızın olup olmadığı ile ilgili tüm sorularınıza ayrıntılı cevap bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Puanları En Son Ne Zaman Kullanılabilir?

Kredi kartı müşterileri her sene aralık ayında sık sık, yıl sonunda kart puanları sıfırlanır, kart puanlarınız silinmeden kullanın diye uyarılar ile karşılaşır. Bu noktada birçok müşteri, kullanılmayan kredi kartı puanları yıl sonunda silinir mi diye merak etmektedir. Mevcut durumda bazı istisnalar olmakla birlikte birçok banka sene sonunda kullanılmayan kart puanlarını silmektedir. Bu nedenle kart puanlarının silinmemesi için kullanılması gerektiği tavsiyesinde bulunulur.

Biriken Puanlar Ne Zaman Silinir?

Kredi kartında biriken puanların silinmesi şu anda bütün bankalar tarafından uygulanmakta olan bir yöntemdir. Sene sonunda kredi kartlarında biriken tüm puanlar silinmektedir. Bu nedenle kart kullanıcıları aralık ayı bitmeden kartlarındaki puanları kullanması gerekmektedir. Ama kredi kartından kullanılmayan puanların silinmesi ile ilgili bir açıklama yapan BDDK başkanı, kart puanlarının silinmesi hukuki değildir dedi ve bankaları uyardı. Ama bu konu ile ilgilide bir mevzuat olmadığından hukuki bir hak talep etmek oldukça zorludur.

BDDK’nın yapmış olduğu açıklamaya kredi kartı puanları silinemez.

Biriken Puanların Silinmesi Yasal Mı?

Kredi kartlarında bulunana para puanların belli bir süre sonra silindiği ve bu para puanların ancak belli bir süre ile geçerli olduğu bilgisine sahibiz. Ama BDDK’nın yapmış olduğu açıklamada, Hakem Kurulunun vermiş olduğu emsal bir karara dikkat çekilmiştir. Bu emsal karara göre kredi kartları puanları silinemez. Yapmış olduğumuz alışverişler sonrası bize verilen hediye puanların silinmesi artık pek de kolay olmayacaktır. Kredi kartı para puan silinme işlemleri hakem heyetince ret edilmiş ve bankanın puanı silinen müşterinin mağduriyetini gidermesi gerektiği belirtilmiştir.

Page Title

REKLAMLAR

Bankalar kredi kartı ile alışveriş yapan müşterilerinin kredi kartlarına yaptıkları alışverişler oranında para puan hediye etmektedir. Bu puanlar bankaların belirlemiş oldukları şartlara göre kullanılmakta ve çoğu bankanın belirlemiş olduğu süre zarfı boyunca kullanılmadığında silinme özelliği göstermektedir. Yani siz kredi kartlarınızdaki puanları belli bir süre kullanmaz iseniz bu puanlar otomatik olarak silinmektedir. Bankanın da size vermiş olduğu alışveriş sonrası puan avantajını da kullanmamış olursunuz.

Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu,  banka kredi yapılandırmaları konusunda bankaların yapmış oldukları hatalara karşı yapılması gerekenleri belirten açıklamaya göre, bundan sonra bankalar müşterilerinin kredi kartlarında bulunan para puanları silemeyeceklerdir. Para puanları genelde yıl başında revize ederek sıfırlayan bankalar artık kendi inisiyatiflerine göre müşterilerinin puanlarını silemeyecek.


Kartımız bloke olduğunda ne yapmalıyız başlıklı yazımızıda inceleyebilirsiniz.


 

Kredi Kartı Puanınız Silinirse Hakem Heyetine Şikayet Edebilirsiniz

Bankalar bundan sonra kredi kartları ile yapılan alışverişlere istinaden müşterilerine hediye ettikleri kredi kartı puanlarını süresi bittiği gerekçesi ile kafasına göre silemeyecektir. Bankalar müşterilerin kartlarında bulunan kart puanlarını silmesi durumunda, vatandaşlar ilçelerde bulunan hakem heyetlerine başvuru yaparak bütün haklarını geri alabilirler.

Bankaların kredi kartlarındaki puanları silemeyeceği ile ilgili bazı emsal hakem kurulu kararları da vardır. Verilen bir ilçe hakem kurulu kararına göre, bankanın silmiş olduğu kredi kartı puanları ile ilgili şikayet konusunda hakem kurulu müşteriyi haklı görmüştür. Bu kararın emsal gösterilebileceği belirtilen açıklamada, bundan sonra hiçbir bankanın kart puanlarını silemeyeceği de belirtilmiştir.

Hakem Heyetine bankasını şikayet eden kişiyi haklı görerek,  kişinin kartından silinen 30 TL’lik alışveriş puanını karşılığında bankanın 30 TL’yi iade etmesine karar verilmiştir. Hakem Heyeti, vermiş olduğu kararda gerekçe şu şekilde izah edilmektedir; müşteri şikayet ettiği bankanın kendi bilgisi ve iradesi dışında kendisini alışverişe sevk ettiğini ve bu alışveriş sonrası da yine kendisine puan taahhüt ettiğini belirtmesine rağmen, bankanın bu puanları müşterinin kullanmasına fırsat vermeden silmesi ile müşteriyi mağdur ettiği belirlenmişti. Bu nedenle 30 TL gibi bir borçla karşılaşan kişinin bu mağduriyetinin girilmesi için, 30 TL’nin kişinin hesabına geri yatırılması gerektiği ifade edilmiştir.

Kredi Kartı Puanlarımı Nerelerde Kullanırım

Alış veriş yaptıkça biriken puanlarımızı her türlü alış-verişlerde kullanabilir. Yiyecek, giyim yada hizmet sektöründen kullanabilir. Buradaki kritik durum alışveriş yapılan yer kartın bağlı olduğu banka ile çalışması gerekmektedir. Yani kullanılan kredi kartı  bankasının pos cihazı var alışveriş yapılan yerde mevcut olmalıdır.

 

.

Bir önceki yazımız olan Banka Avukatlık İlanları 2019 başlıklı makalemizde banka avukat alımları, banka avukatlık ilanları ve banka avukatlık sınavları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.