21 Kasım 2019

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ( 2019 GÜNCEL)

Kredi notu bankaların kredi vermesi için oldukça önemli bir unsurdur. Kredi notu kötü olan müşteriler banka kredisi kullanırken birçok zorluk yaşamaktadır. Birçok banka not sorunu olan müşteriye kredi vermek istemediği için,  bu durumdaki kişiler banka banka dolaşmak zorunda kalmaktadır. Kredi notu kötü olan banka müşterilerinin bu durumdan kurtulabilmesi için kredi notlarını düzeltmeleri (yükseltme) gerekmektedir. Peki kredi notu nasıl düzeltilir? Kredi notu hızlı yükseltme taktikleri ve yolları nelerdir?

Kredi notu düşen kişiler doğru bankacılık davranışları sergileyerek kredi notlarını tekrar yükseltebilir. Bankalar sicili bozuk müşterileri sürekli olarak takipte tutar. Bu kişiler bankacılık anlamında doğru adımlar atmaya başladığı an bankalar da kişilerin kredi notunun yükselmesi için Findeks’e yani kredi kayıt bürosuna bildirimde bulunur. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş bir not sorgulama ve not takip sistemi olup sanal olarak 7/24 kredi notu sorgulama hizmeti verebilmektedir. Belli bir ücret karşılığında her müşteri kredi notunu sorgulayabilmektedir.

 2019 Güncelleme:  Kredi notu düşük olanlara ya da kredi sicili bozuk olan kişilere normal koşullarda bankalar kredi vermediği için bu durum kredi kullanım oranını ciddi bir şekilde aşağı düşürmüştür. Bu duruma müdahale etmek isteyen başta Hükümet ve BDDK bununla ilgili olarak kredi sicil affı çıkartmış ve kredi sicili bozuk ya da kredi puanı düşük olana kredi imkanı sağlanmıştır. Son çıkan sicil affı kanununa göre kişiler kredi notu düşük olsa bile kredi çekebilir duruma gelmiştir. 

Findeks Risk Raporu Nedir?

Kredi Notu Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

Her banka müşterisi istediği zaman belli bir ücret karşılığında kredi notunu öğrenebilir ve bununla ilgili kredi çekip çekemeyeceği hakkında bilgi sahibi olabilir. (Kredi notunuzu merak ediyorsanız kredi notu sorgulama adlı makalemizden bunu öğrenebilirsiniz. ) Kredi notu sorgulama servislerinin birçoğu her sorgulama için müşterilerden 9 TL ücret almaktadır. Cep telefonu operatörleri her sorgulama için 2019 yılında 9 TL ücret belirlemiştir.

Sorgulama ücretleri bankalara göre farklılık oluşturabilmektedir. Örneğin, TEB bankası kredi notu sorgulama servisi her sorgulama için 5 TL ücret almaktadır. Bunun yanında Halkbank’ası kendi maaş müşterilerinden kredi sicili sorgulaması için para almamaktadır. Findeks sitesi de kredi kartı ile sorgulama hizmeti vermektedir. Findeks kredi notu sorgulaması da yine cep telefonu operatörleri gibi vergiler dahil 9 TL’dir.

Kredi notunu öğrenen banka müşterileri arasında birçok kişi, kredi notunun ne anlama geldiğini bilmemektedir. Kredi notu 1 ile 1900 arasında değişen bir risk değerlendirme raporudur.  Puanlar 1’e yaklaştıkça risk artar ve puanlar 1900’e yaklaştıkça da risk azalır. Kredi notunu sorgulayan kişiler sahip oldukları kredi notu ile kredi çekip çekmeyeceklerini merak edebilir? Peki kredi için kredi notu en az kaç olmalıdır?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Puan Olmalıdır?

Kredi notu, bankacılık işlemi yapan herkesin sahip olduğu bir bankacılık risk puanıdır. Bu puan 1’den başlayarak 1900’e kadar yükselebilir. Şimdi kredi notu aralıklarına bakarak kendi kredi notunuzun da ne anlama geldiğini ve sahip olduğunuz puanla kredi çekip çekemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

Kredi Notu Aralıkları;

 

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali 
1-699En RiskliÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek

Kredi notu 1 ile 700 arasındaki müşteriler, çok riskli olarak kabul edildikleri için bankadan kredi almaları çok zordur. Bu kişiler ancak, çok iyi teminatlar ile birlikte birden fazla durumu iti devlet memuru kefil göstererek düşük limitli krediler çekebilirler.

Kredi notu 700 ile 1100 arasındaki müşteriler; orta riskli olarak kabul edilir ve yine kredi çekmeleri zordur. Bu kişiler, yine teminat ve kefille kredi çekebilirler.

Kredi notu 1100 ile 1500 arasındaki kişiler; kredi çekerken gelir beyan etmeleri durumunda belli limitlere kadar kredi çekebilirler. Bu kişiler bankalara kredi için başvuru yapmadan önce bir gelir belgesi sunarsa kredi çıkma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

Kredi notu 1500 ile 1700 arası kişiler; Kredi notu seviyesi iyi kabul edilen bu kişilerin banka kredisi kullanma noktasında pek sorun yaşadıkları söylenemez. Kredi notu seviyesi en iyi gruplardan olan bu kişiler sadece gelir belgesi ile yüksek limitli krediler çekebilirler.

Kredi notu 1700 ile 1900 arası kişiler;  Bu kişiler bankaların en çok sevdiği müşteri tipidir. Hem yüksek kredi çekip hem de ödemelerini asla geciktirmeyen bu kişilerin aynı zamanda gelirleri de oldukça yüksektir. Bankalar için en çok tercih edilen bu kişilerin kredi çekme gibi bir sorunları olmayacaktır. Kredi notu çok iyi grubundaki kişiler, bankalardan çok yüksek limitli krediler çekebilecekleri gibi kredi notu yüksek olan kişilere sunulan düşük faizli kredilerden de yararlanabilmektedir.

kredi-notu-etkileyen-faktörler

Sizin de kredi notunuz düşükse bunun yükseltmek için bazı çözüm yolları bulabilirsiniz. Kredi sicilinin düzeltilebilmesi için banka müşterilerinin de görevleri vardır. Özellikle bankadaki borç bakiyesi kredi notunu en fazla etkileyen unsur olduğu için müşterilerin zorunlu durumlar dışında banka hesabını ekside bırakmaması gerekmektedir. Kredi notunun hızlı bir şekilde düzeltilebilmesi için yapılması gerekenleri sıralayalım.

Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek isteyen müşteriler öncelikle kredi notuna nelerin etki ettiğini iyi bilmesi gerekmektedir. Kredi notunu etkileyen faktörlerin oranı şu şekildedir;

  • Kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapmak %35
  • Bankada başta kredi ödemeleri ve nakit avans hesabı eksi bakiye %35
  • Yeni kredili ürün başvuruları %11
  • Kredi kullanım yoğunluğu %10
  • Diğer faktörler %9

Bu saydığımız durumlar bir müşterinin kredi notunun belirlenmesinde oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kredi notu yükseltmek isteyen kişiler, saydığımı faktörlerin her biri için gerekli tedbirleri almalıdır.

Öncelikle kredi kartı borçlarının aksatmadan ödenmesi gerekmektedir. Aynı şekilde varsa kredi taksitleri de zamanında ödenmeli ve günü geçirilmemelidir. Kredili mevduat hesabı eksiye düşse bile hemen ilk fırsatta bu eksi bakiye kapatılmadır.  Yeni kredi başvurusu yapmak için kredi notunun en azından az riskli seviyeye gelmesi beklenmelidir.

Çünkü her yapılan kredi başvurusu sonrası ret gelmesi durumunda kişinin mevcut kredi notu daha da düşmektedir.  Kredi notunun hızlı yükselebilmesi için kişinin bankalar ile sürekli olarak bir temas haline bulunması gerekmektedir. Bu da kredi kartının sık kullanılması ve otomatik ödeme talimatlarının verilmesi bu noktada avantaj sağlayacaktır.

Kredi notunun yükselmesinde en önemli unsurlardan biri de banka hesabında tutulan para miktarıdır. Banka hesabında yüksek miktarda para tutan bir kişinin risk seviyesi azalacağı için kredi notu çok hızlı bir şekilde yükselecektir.

Özetle toparlayacak olursak; kredi notu 1 ile 1900 arası çok geniş bir değer aralığına sahip olduğu için yapılan her bankacılık işleminden olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir. Bir kredi kartının gününde ödenmesi bile kredi notunu hemen yukarı çıkaracaktır. Aynı şekilde kredi kartı bir gün bile gecikse kredi notu belli bir değer düşecektir. Bunun gibi diğer önemli noktalara da dikkat edilirse 6 aylık bir süre içinde kredi notu kabul edilebilir bir seviyeye çıkarılabilir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.