Kredihesabi.com

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

11.07.2020
Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu, bankalarla kredi ilişkisi bulunan herkesin finansal geçmişlerini gösteren sayısal değerlendirmelerdir. Bankalar sahip oldukları bu sayısal verileri kredi ve kredi kartı başvurusu yapan müşterileri hakkında bir fikir oluşturmak için kullanır. Müşterinin kredi kart veya kredi ödemeleri konusunda gösterdiği davranışlara göre düşebilen veya yükselebilen bir değerdir. Kredi notunuz düşükse, kredi almanız neredeyse imkansızlaşır. Bu nedenle kredinizin yükselmesini, güncellenmesini beklemelisiniz. Eğer kredi notunuzun ne zaman güncelleneceğini bilmiyorsanız, bu içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenir?

Nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuru yapanların talepleri, kredi notu incelemesi sonrasında karara bağlanmaktadır. Bu sebeple kredi notunun nasıl ve ne zaman güncellendiği kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların en fazla merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Kredi notunun düşmesi veya yükselmesi tamamen kredi kullanımında bulunan kişinin finansal hareketlerine bağlı olarak şekillenir. Bankalar, kredi notu ile ilgili bilgilerin büyük bölümünü günlük olarak günceller. Bankalar tarafından rutin bir şekilde her gün güncelleme yapılmasına rağmen, banka veya finansal kurumlar tarafından paylaşılan bilgilerin risk raporu ve kredi notunu etkilemesi yaklaşık 2 günlük süre içerisinde gerçekleşir. Buna göre, bankadan kullanmış olduğu kredi veya kredi kartı borcunu ödemesini geciktiren kişinin bu durumu, 2 gün içerisinde kredi skoruna yansıyarak not görünümünü değiştirir.

Kredi Notu Kim Tarafından, Nasıl Güncellenir?

Kredi notu, finansal faaliyet gösteren tüm banka ve benzeri kuruluşlara Kredi Kayıt Bürosu tarafından bildirilir. Bankaların tamamına ortak veri kullanımı sağlayan büro, kredi notu güncelleme işlemini bankalardan gelen müşteri hareketlerini analiz ederek yapar. Not güncelleme işleminin birinci ayağı bankadır. Bankalar kendi sistemleri üzerinden yapılan finansal hareketleri kredi kayıt bürosuna anlık bildirimlerle iletir. Yapılan finansal hareketi inceleyerek analiz eden kayıt bürosu değerlendirme sonucunda o kişinin kredi notunu günceller.

Güncelleme neye göre yapılır?

Kredi notu, kişinin banka sistemi üzerinden yapmış olduğu tüm işlemlere güncellenir. Bazı finans hareketleri kredi notunu etkilemezken, bazıları kredi notunu anlık olarak düşürebilmekte veya yükseltebilmektedir. Buna bir örnek verecek olursak; her ay internet üzerinden elektrik, su, kira vb. faturaları düzenli olarak ödemek kredi puanınızı bir miktar artırırken, borçlusu bulunduğunuz kredi ödemesini toptan yaparak kredinizi kapatmanız, kredi notunuzda büyük yükselişlere sebep olur. Kredi notunu etkileyerek banka ile olan ilişkileri düzenleyen diğer faktörler ise,

  • Kredi kartı borcunun toplam tutarını her ay düzenli olarak ödemek
  • Kredi borçlarını düzenli olarak zamanından önce veya gününde ödemek
  • Mevduat hesabına düzenli olarak para giriş-çıkışı
  • Her ay zorunlu olarak ödemeniz gereken elektrik, su, kira, telefon gibi ödemeler için bankaya otomatik ödeme talimatı vermek banka nezdinde kişiyi güvenilir kılmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Özellikle banka ile arasındaki finansal ilişkilerini düzenli bir hale getirmek isteyenlerin en fazla merak ettikleri konu, kredi notunun yeniden nasıl düzeltilebileceğidir. Birçok kişi kredi notu düşünce yeniden yükseltmek imkânsızdır şeklinde düşünse de, kredi notu sabit bir puan olmadığı için, müşterinin finansal davranışlarına göre kısa sürede yükseltilebilir. Kredi notunun birdenbire ve kendiliğinden yükselmeyeceğini bilerek bazı adımlar atmak daha sağlıklı bir finans tablosuna sahip olmanızı sağlayarak bankalar ile ilişkiniz düzeltebilir.

Düşük limitli bir kredi çekin

Bankalar düşük limitli kredi taleplerine daha kısa sürede onay verdiğinden kredi not düşük kişilerin bu tür krediler alabilmesi mümkündür. Bu tür bir kredi alın ve ilk taksitte tamamını geri kapatın.

Düşük limitlere sahip kredi kartı alın

Düşük limitlere sahip bir kredi kartı alıp, aylık hesap özeti toplamlarını düzenli ödemeniz halinde kredi notunuz her ay biraz daha pozitif bir görünüm kazanacaktır.

Bankaya olan borçlarınızı bir kalemde ödeyin

Kredi kartı notunu en fazla olumsuz etkileyen unsur, borçların zamanında veya hiç ödenmemesidir. Borçların bir kalemde tamamen ödenmesi de, kredi notunuzu olumlu etkileyebilecek unsurdur. Bu sebeple kredi notunuzu yükseltebilmek için tüm borçlarınızdan bir çırpıda kurtulun.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi veya kredi kartı başvurusu öncesinde kredi notunun öğrenilmesi başvuru sahibi adına oldukça önemlidir. Kredi notu ile ilgili bilgilere erişebilmek için bankaların internet bankacılığı şubeleri veya Findeks üzerinden sorgulama yapılabilmek mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.