09 Aralık 2019

Kredi Notu Yükseltmenin 8 Adımı

Kredi notu düşük olan kişilerin bankadan kredi çekerken zorlandığını biliyoruz. Türkiye’de kredi puanı yüzünden kredi çekemiyorum diyen kişi sayısı da çok fazla olduğu için bu soruna çözüm bulunması oldukça önem kazanmaktadır. Buradan hareketle; kredi çekmenin en kolay yollarından biri de kredi notunun yükseltilmesidir. Aşağıda kredi notunun yükselmesi için yapılması gereken 8 adet çalışmayı sizin için sıraladık. Kredi notu hemen birkaç günde düzelmez; ama size önerdiğimiz çalışmalar ile kredi notunuzun birkaç ay içinde hızlı bir yükselişe geçeceğini söyleyebiliriz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; bankalar ile olan tüm geçmiş ilişkinizin Bağımsız bir kuruluş olan ‘Kredi Kayıt Bürosu’ tarafından incelenerek değerlendirilmesidir. Bankalar KKB’nin notuna göre kredi başvururlarını olumlu ya da olumsuz sonuçlandıracaklardır. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için kredi notunuzun 1099 puan veya bu puanın üzerinde olması gerekir. Kendi kredini notunuzun ne olduğunu öğrenmek için ise banka şubelerine veya turkcell, vodafone, türktelekom gibi cep telefonu hattını kullanarak SMS ile sorgulatabilir. Ya da findeks  internet sitesinden kişisel bilgilerinizi girerek sorgulayabilirsiniz ve öğrenebilirsiniz

Kredi Notunuzu Öğrenin

Bankalar Kredi Notunuzu Hesaplarken Neye Bakarlar?

– Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
– Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25
– Yeni Kredi Açılışları %20
– Kredi Kullanım Yoğunluğu %15
– Diğer unsurlar Kredi Notu %10

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması için kredi notunuzun bankaların istediği düzeyde olması gereklidir. Kkb değerlendirmesine göre risksiz bölge 1500 puan ve üzeridir. Eğer ki kredi notunuz düşük ve kredi başvurusunda bulunacaksanız aşağıda bazı tavsiyeler bulacaksınız.

Kredi Notunuzu Yükselmek İçin Daha Çok Banka ile Muhatap Olun

Bankalar sürekli müşteri ile çalışmak isterler, yani asıl amaçları krediyi kullandırabilmektir. Tabi buradan belli oranlarda faiz geliri elde ederek kendi sistemlerini çevirebilmeyi arzularlar. Kredi notunuz düşük ise ilk yapmanız gereken bankalarla çalışabilirliğinizi arttırmak olmalıdır. Bunun ise birçok yolu vardır.

Page Title

REKLAMLAR

Aşağıda sizin için hem kolay hem de etkili yöntemler olarak sunabileceğimiz kredi notunu yükselten 8 önemli unsuru ve çalışmayı açıklayacağız.

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları

8 Adımda Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

  1. Az kullanacak olsanız dahi bir kredi kartı sahibi olun: Kredi kartını kullanmanız faydanıza olur. Kredi kartı kullanımında en önemli faktör borcunuzu eksisiz ve zamanında ödemektir. Zira zamanında ödemeyecekseniz sahip olmak sizin notunuzu yükseltmez aksine düşürür.
  2. Bankanıza otomatik ödeve talimatı verin: Daha güzeli otomatik ödemenizi kredi kartını bağlamak ve kredi kartı üzerinden ödemek olur.
  3. Ödemelerinizi kesinlikle zamanında yapın: Bankaya olan herhangi bir borcunuzun 1 gün dahi geciktirilmiş olması ve bu işlemin sistematik olarak yapılıyor olması sizin notunuzu olumsuz etkiler. Dolayısı ile ödemelerinize çok dikkat edin ve eksiksiz halde zamanında ödeyin.
  4. Birden fazla borcunuz var ve takipte güçlük çekiyorsanız, borçlarınızı birleştirin: Tek elden ödemek aynı zamanda sizi de rahatlatır ve enerjinizi boşa harcamanızı engeller.
  5. Riskli grupta yer alıyorsanız bankanıza teminat veya ipotek verin: Böylece banka ile ilişkiniz olumlu yönde gelişecektir.
  6. Yukarıda saydığımız maddeleri yaptınız ama notunuz yükselmediyse sabredin, elbet yükselecektir: Notunuz yükselmeden kredi başvurusunda bulunmayın. Başvuruda bulunmak içinde bulunduğunuz dar boğazdan çıkmanızı sağlamaz aksine sizi daha da aşağı çeker. Bankanın size kredi vereceğinden emin değilseniz talepte bulunmayın zira bu taleplerin fazlalığından dolayı kredi başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.
  7. Borçlarınız fazla ve kredi veya kredileriniz takibe düştüyse önce borçlarınızı kapatma yoluna gidin: Zaten size kredi vermeyeceklerini bildiğiniz halde talepte bulunmak nafile olacaktır. Kredi Borçlarınızı elden borç alarak da olsa kapatmaya çalışın. Kapatamıyorsanız tekrar yapılandırma yoluna gidin ve ödeyebileceğiniz şekliyle yapılandırmaya çalışın. Banka sizinle anlaşmak ve alacağını en az da olsa karı ile almak isteyeceğinden yapılandırma sırsında pazarlık edin. Faiz indirme talebinize bu halde iken olumlu cevap vermeye yanaşacaklardır zira borcunu hiç ödeyemeyen bir müşteriden ise daha az kar elde etmeyi istemeseler de uygun bulacaklardır.
  8. Bankalarla alakalı sistemde önemli olan sizin banka için bir risk unsuru olmadığınızdır:Bankalarda ‘bize borcunu ödeyemeyecek’ algısı oluşturmayın. Şayet algı oluşmadı ama finansal durumunuzun olumsuzluğundan dolayı böyle bir algı oluşmak üzere ise, bankanızdan kısa vadeli ve az miktarlı olmak üzere bir kredi kullanabilir; kullandığınız krediyi de zamanında veya zamanından önce ödeyerek bankaların size bakış açılarını olumluya çevirebilirsiniz. Böylece kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız tavsiyeleri uygulamanız sonrası birkaç ayda banka notunuz yükselmeye başlayacaktır. Size hiçbir zaman kredi notunuzu birkaç haftada yükselme garantisi vermiyoruz. Sadece en hızlı yöntemleri anlattık. Zaten kredi notu ne yapılırsa yapılsın birkaç haftada çok fazla yükselmez.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.