21 Kasım 2019

Öğrenci Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Belli bir yaşında altında olan öğrencilerin bankalardan hesap açmak istemesi durumunda bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Lise ya da üniversite öğrencileri için ayrı ayrı şartlar ve belgeler gerekli olup, bu yazımızda da öğrenci banka hesabı nasıl açılır ve öğrenci banka hesabı açtırmak için gerekli evraklar nelerdir sorularının yanıtlarını vereceğiz. Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler banka hesabı açmak zorunda olduğu için, okulun ilk haftalarında hemen üniversitenin anlaşmalı olduğu banka şubesine giderek işlemlerini yapması gerekmektedir.

Öğrenci Banka Hesap Açma 2019

Yazımızım başında, öğrenci banka hesapları ile ilgili kısa bir özet geçmek istiyorum. Lise öğrencileri ile üniversite öğrencileri arasında yaş farkı olduğu için banka hesabı için istenen belgeler de farklı olabilmektedir. Bu nedenle;

 • Üniversite Öğrencileri Banka Hesabı İçin İstenen Belgeler
 • Lise Öğrenciler Banka Hesabı İçin İstenen Belgeler
 • 18 Yaş Altı Kişiler İçin Banka Hesabı İçin İstenen Belgeler

Konularını ayrı ayrı değerlendirip en kısa doğru bilgileri öğrenmenizi sağlayacağız. 18 yaş altı banka hesabı açan bankalar ve diğer tüm merak edilenler için detaylar…

Üniversite Öğrencileri Banka Hesabı Açma Şartları

Ailesinden uzak bir şehirde üniversiteye yerleşen öğrenciler;  öğrenim kredisi, KYK kredisi, KYK bursu, Başbakanlık bursu ve diğer burs-krediler için banka hesabı açmak durumundadır. Özel sektör bursları ya da KYK ödemeleri için banka hesabına ihtiyaç duyacak olan öğrenciler bulundukları şehirlerde Ziraat Bankası öğrenci hesabı açmaları gerekmektedir. KYK genelde Ziraat Bankası ile anlaşmalı olduğu için birçok ilde öğrenciler Ziraat Bankası şubelerine giderek öğrenci banka kartı almaları gerekmektedir. Peki öğrenci banka hesabı için hangi belgeler gerekmektedir?

Öğrenci Banka Hesabı

Öğrenci Hesabı Açmak İçin İstenen Belgeler

Günümüzde Türkiye şartlarında üniversiteyi kazanan öğrenciler genelde 18 yaşını doldurmuş kişilerdir. Banka öğrenci hesaplarında 18 yaş oldukça kritik bir seviye olduğu için bu noktada öğrenciler aile izni olmadan banka hesabı açabilirler. Yani öğrenciler için banka hesabı imza yetkisi vardır. Bu nedenle üniversiteyi kazanan öğrenciler aşağıda sıraladığımız belgeleri banka şubesine götürerek hemen öğrenci hesabını aktif hale getirebilir.

Banka Hesabı Açmak İçin İstenecek Evraklar;

 • Öğrencinin T.C kimlik kartı
 • Kişinin Üniversite öğrenci kimlik kartı
 • İkametgah belgesi
 • Bankalar ayrıca son dönemlerde öğrencilerden mühürlü ve onaylı öğrenci belgeleri de talep etmektedir. Çünkü, öğrenci hesabından işlem bedeli alınmadığı için bu belge oldukça önemli kabul edilmektedir.

Üniversite öğrencilerinin bu belgeler ile başvuru yapması sonrası en fazla 1 hafta on gün içinde öğrenci banka kartı ücretsiz olarak kişinin eline geçmiş olacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Öğrenci Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Lise Öğrencilerine Hesap Açan Bankalar

Lise dönemi öğrencilerin yaşı genelde 18 yaş altı olduğu için bu kişilerin de banka hesabı açmaları için istenen şartlar 18 yaş üstü banka hesabı şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. En önemlisi de aileden imza alınması gerekmektedir. Şu anda birçok banka öğrenci birikim hesabı açtığı için, lise öğrencileri hatta ilkokul öğrencileri bile banka hesabı açabilmektedir. Öğrenci ilk imza hesabı açan İş Bankası bu noktada en çok tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaş altı kişiler gerek birikim amaçlı olsun, gerekse ailelerinden uzakta oldukları için havale ve EFT işlemleri için banka hesabına ihtiyaç duyabilirler. Bu kişilere yani 18 yaşından küçüklere  banka hesabı açılır mı?

Bu sorunun yanıtı evetir. Çünkü, yukarıda lise öğrencileri için geçerli olan tüm şartlar 18 yaş altı için de geçerli olmaktadır. Bankalar bu konuda sadece ailelerden gerekli imzaları alıp hemen 18 yaş altı banka hesabını aktif duruma getirmektedir.

18 Yaş Atı Banka Hesabı Açan Bankalar

Aşağıda öğrenci hesabı açan banka ve açmış oldukları banka hesap isimleri bulunmaktadır. En avantajlı öğrenci banka hesabı için karşılaştırmalar yapıldıktan sonra banka tercihi yapılabilir.

 • İş Bankası Öğrenci Hesabı( İlk İmza Hesabı)
 • Ziraat Bankası Öğrenci Hesabı
 • Vakıf Bank Öğrenci Hesabı
 • Yapı Kredi Öğrenci Hesabı
 • Garanti Bankası Öğrenci Hesabı
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası Öğrenci Hesabı
 • TEB Global Öğrenci Hesabı
 • İNG Turuncu Öğrenci Hesabı

Bu bankalar dışında diğer tüm bankalar öğrenciler ve 18 yaşını doldurmamış kişiler için banka hesabı açmaktadır. Burada önemli bir nokta akla gelmektedir. Öğrenci banka hesabından yapılan işlemler için işletim ücreti alınır mı?

Öğrenci Hesabından İşletim Ücreti Alınır Mı?

Öğrenci hesabı açan bankalar BDDK’nın belirlemiş olduğu kurallar dahilinde işletim ücreti almaz. Yani öğrenci hesabı ile yapılan havale ve diğer ödemeler için bankalar işletim ücreti yani hesap kesim parası almaz. Ama başkası tarafından öğrenci hesabına para yollanması durumunda, göndericiden para kesilebilir. Bu durum normal bankacılık işlemi olarak kabul edilir.

öğrenciler kredi kartı alabilir mi

Bankada Hesabı Olan Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir mi?

Öğrenciler artık çok rahat bir şekilde kredi kartı alabiliyor. Genelde geliri olmayan kişilere kredi kartı verileceği zaman limiti çok düşük tutuluyor. 1000 TL gibi. Öğrencilerde bu şartlar altında kredi kartı veren bankalar var. Eğer öğrenci olarak bir bankada hesabınız varsa, hesabınız olan bankanın kredi kartı alma şartlarına bakabilirsiniz. Bu konuyu başka bir makalemizde sizin için değerlendireceğiz.

Sonuç Olarak:

Son olarak; ortaöğretim, lise ve ünv. öğrencileri çok rahat bir şekilde çoğu bankada hesap açtırabilir. Öğrenci belgeleri ile birlikte hesap açtırdıklarında bankaların bir çok işleminden ücretsiz faydalanacaklardır.  Hatta Öğrenciler kredi kartı bile alabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?   başlıklı makalemizde banka maaş hesabı, bloke ve bloke kaldırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.