Kredihesabi.com

Banka Sanal Pos Komisyon Oranları 2019

20.12.2019
Banka Sanal Pos Komisyon Oranları 2019

Dükkanınızda yapılan alışverişler sonrasında, banka size parayı yatırmadan önce bazı komisyonlar kesecektir. Bu hem normal dükkanlardaki poslarınız için geçerlidir hem de e-ticaret sitesi üzerinden yapılan alışverişler için geçerlidir. Peki pos komisyon oranları ne kadardır?

Sanal Pos Oranları

Bankaların internet sitelerinin hizmetine sunmuş olduğu sanal poslarda yapılan alışverişlerden almış olduğu komisyon oranı ile gerçek mağazalardan yapılan pos  harcamalarından almış olduğu komisyon oranı aynı değildir.  Şimdi size,  sanal pos komisyonları hakkında size bilgi vermek istiyorum.

Sanal Pos Alışveriş Oranları Ne Kadar?

 İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde birkaç ödeme seçeneği mevcuttur. Bunlar;

 • kapıda nakit ödeme,
 • kapıda kredi kartı ile ödeme,
 • internet sitesi üzerinden online kredi kartı ödemesi

 Sanal pos uygulaması, kişinin internet üzerinden yapmış olduğu alışverişlerin ödemesini o internet sayfası üzerinde sanal ortamda yapmasıdır. Bu alışverişlerde bankanın sanal pos cihazı kullanıldığı için, banka işletme sahibinden bir komisyon almaktadır.

Alışverişlerde Pos Ücreti Alınır

Gerçek alışveriş ortamında kullanılan pos cihazları, bankaların küçük ya da orta ölçekteki işletmelere vermiş olduğu elektronik bir kart okuyucusudur. Bunun parasını işletmelerden almaz. Ama hem pos cihazı masrafı hem de sanal olarak sunulmuş bankacılık hizmetleri nedeni ile esnaftan komisyon adı altında para talep etmektedir. Son zamanlarda neredeyse herkes alışverişlerini kredi kartı ile yaptığından, işletme sahipleri bu müşteri kitlesinin kaçırmamak için bankalar ile mecburi anlaşmalar yapmaktadır. Ve gereken kesinti miktarını da kabul etmektedir.

Sanal Pos- Online Sistem

İnternetten Yapılan Satışlarda Sanal Pos Kullanılır

E-alışveriş sitelerinde de sanal bir kart okuyucu kullanılır. Müşteriler özellikle güvenli alışveriş için çoğu kez on-line sistemleri tercih etmektedir. Bunun için de kredi kartı kullanım oranlarında, özellikle internet siteleri üzerinden büyük artışlar yaşanmıştır. Müşteri potansiyelinin tamamının kredi kartını kullandığını düşünürsek, bütün internet siteleri sahiplerinin mutlaka bankalar ile anlaşıp sanal pos sistemine dahil olması gerekmektedir.

2020 Sanal Pos Kesinti Oranı

Bankalar komisyon oranlarını belirlerken, iş yerinin cirosuna büyük önem verir. Cirosu yüksek yerlere mutlaka daha fazla önem verip, onların komisyonlarını düşük tutmaya özen gösterecektir. Yine cirosu düşük yerlere ise genelde yüksek komisyonlar yüklenmekte ve bu da küçük işletme sahiplerini oldukça mağdur etmektedir.

Aşağıda iki ayrı bankanın uygulamış olduğu sanal pos komisyon oranları verilmiştir.

TAAHÜT SÜRESİ TAAHHÜT MİKTARI
12.000 TL8.000 TL4.000 TL3.000 TL2.000 TL
12 AY%2%2,60%3,25%4,40%5,20
24 AY%1,80%2,40%2,90%3,80%4,70
36 AY%1,10%2,10%2,65%3,40%4,20
 TAAHÜT SÜRESİ TAAHHÜT MİKTARI
15.000 TL12.000 TL9.000 TL7.000 TL5.000 TL
12 AY%1,5%1,75%2,10%2,90%3,5
24 AY%1,20%1,55%1,95%2,40%2,95
36 AY%0,95%1,40%1,80%2,15%2,70

Bankaların uygulamış olduğu sanal pos komisyon oranları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sanal pos ya da gerçek pos için başvuru yaptığınız ilk bankanın teklifini kabul etmek yerine, bütün bankaları gezerek size en iyi teklifi sunan banka ile çalışabilirsiniz. Bu sayede uzun vadede çok yüksek kazancınız olacaktır.

Garanti Bankası Sanal Pos Ücreti

Garanti Bankası Sanal Pos Ücreti

Sanal mağazacılığa yeni geçen firmalara kolaylık sağlamak ve risk kontrolünün daha sağlıklı işlemesi için banka başlangıç olarak bazı paketlerle hizmet vermektedir.

Sanal dolandırıcılık risklerinden dolayı ticari hayatlarına yeni başlayan birçok tüzel kuruluş, Sanal POS değerlendirme sürecini aşamamakta; dolayısı ile Elektronik Ticaret ekosistemi içerisinde yer alamamaktadır. Bu noktadan hareketle faaliyetine yeni başlayacak birçok işyerinin daha kolay ve hızlı bu ekosisteme dahil olabileceği Limitli Sanal POS paketlerini duyuruyoruz.

Başvuru sürecini daha hızlı aşmanızı sağlayarak, online alışverişin doğası gereği meydana gelebilecek riskleri/sıkıntıları/zorlukları en aza indirgeyebileceğiniz yeni ürünle, sanal mağazanızı hemen açarak satışa başlayabilirsiniz!

Paketler ve Aylık Limitleri

 • Start-up Paket; Aylık 3.000 TL limitli
 • Medium Paket; Aylık 5.000 TL limitli
 • Pro Paket; Aylık 10.000 TL limitli

Paketlere dahil olan işyerlerinde yıllık Garanti BBVA Sanal POS ücreti için, 150 TL tahsil edilecektir.

Ücretsiz Sanal Pos Veren Bankalar

Sanal Pos fiziki bir pos değildir. bir kart okuma sistemi ile alışveriş tamamlanır. bazı bankaların ciro yada süre şartı koyarak ücretsiz olarak sanal pos hizmeti vardır. Bu banklar ve sanal pos özellikleri;

Kuveytturk Sanal Free Pos

 • E-ticaret sitesinde, sanal mağazalarda kart ile ödeme yapılmasını sağlar.
 • Free POS (Sanal POS) taksit seçeneğini destekler. Taksit tanımları yapıldıktan sonra Kuveyt Türk Kredi Kartlarımızla taksit yapabilirsiniz.
 • Müşterileriniz yurt içi ve yurt dışı tüm kredi kartları ile harcamalarını gerçekleştirebilir.
 • Raporlama, manuel POS, satış ve iade gibi tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kuveyt Türk şubeleri aracılığı ile Sanal POS başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Tamamen ücretsiz bir üründür.

Ürünün ayrıntılarına girecek olursak 30 günün sonunda banka pos hesabınıza ödemenizi yatmaktadır. Banka ile anlaşmanıza göre, ödemelerinizi ertesi gün şeklinde de talep edebilirsiniz ancak bunu talep edebilmeniz için, bankanın belirlediği miktarlarda ciro yapmanız gerekmektedir. Aksi halde bankanın belirlediği günlerde ödemenizi alırsınız. Kuveyttürk standart ödeme günleri 30 ila 45 gün arasında değişmektedir.

Ayrıca mail older dediğimiz genelde dersane okul gibi şirketlerin de sıkça kullandığı düzenli taksit tahsilatında kullanacağınız ücretsiz hizmet olarak”Tahsilat Sistemi” de bulunmaktadır.

Akbank Sanal Pos

 • Akbank müşterileri kredi veya banka kartları ile Axess Sanal POS üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerden belirli oranlarda chip-para kazanır.
 • Akbank müşterileri kredi veya banka kartı ile kazandıkları chip-para’ları tüm Axess üye işyerlerinde kullanabilir. Ayrıca chip-para kullanım entegrasyonu tamamlanmış Sanal mağazalar üzerinden de Akbank kredi veya banka kartı ile chip-para kullanılabilir.
 • Sanal POS’ta artı taksit / erteleme kampanyalarına katılım tercihi üye işyeri tarafından yapılacak geliştirme ile müşteri talebine bağlı sunulabilir.

Ücretsiz bir hizmet olarak sunulan bu ürün için bankanın bazı kriterleri vardır.

Akbank Pos Başvuru Değerlendirme Kriterleri

 • Firmanın web sayfası erişilebilir, sitedeki ödeme adımları çalışıyor olmalıdır.
 • Firma, sanal mağazasında güvenli alışveriş ortamını sağlamak için yetkili kuruluşlardan geçerli SSL sertifikası almalıdır.
 • Ödeme sayfasında kredi kartı ile ödeme seçeneği yer almalıdır.
 • Web sitesi ve ödeme sayfasında Akbank logoları bulunmalıdır.
 • Web sayfasında ürün kataloğu ve alışveriş sepeti bulunmalıdır.
 • Firma sanal mağazasında, tüketiciye garanti, iade ve iptal hakkındaki şirket prensiplerini açık ve net olarak belirtmelidir.
 • Web sayfasında “gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası” ile ilgili yazılı içerikler yer almalıdır.
 • Web sayfasında ürün teslimatına ilişkin bilgiler yer almalıdır.
 • Web sayfasında firmanın adı, açık adresi, sabit telefon ve fax numaraları, e-posta adresi gibi tüm iletişim bilgileri doğru ve güncel olarak yer almalıdır.
 • Firma döviz ile satış yapacaksa web sayfasında satış kurunu göstermelidir.
 • Firma, faaliyet alanına göre yetkili kurumlardan aldığı evrakları başvuru esnasında iletmelidir.
  • Turizm İşletmeleri için TURSAB Belgesi
  • İlaç satışı yapan işletmeler için Sağlık Bakanlığı’ndan Yetki Belgesi
  • Oyun ve eğlence aracı olan ateşli silah ve patlayıcı malzeme satışı yapılıyor ise Valilik’ten Satış İzin Belgesi
 • Firma, sanal mağazasında hukuka aykırı olan ya da Akbank ilkeleri ile ters düşen ürün satışı yapmamalıdır. (Örneğin; kumar, ateşli silah gibi ürünlerin satışı Türk Kanunları’na göre özel hükümlere tabidir.)

 Etiketler;   banka sanal pos komisyon oranları, 2020 pos kesinti tutarı, sanal alışveriş

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.