17 Temmuz 2019

Banka Sanal Pos Komisyon Oranları

Banka Sanal Pos Komisyon Oranları

Dükkanınızda yapılan alışverişler sonrasında, banka size parayı yatırmadan önce bazı komisyonlar kesecektir. Bu hem normal dükkanlardaki poslarınız için geçerlidir hem de e-ticaret sitesi üzerinden yapılan alışverişler için geçerlidir. Alışverişlerde daha fazla kredi kartının kullanılmasını teşvik den bu sistemde dükkan sahibi olan esnafların da dolaylı olarak avantajları bulunmaktadır. Örneğin, kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyenler için ilgili mağaza bir tercih sebebi olacaktır. Tabi bunun için esnafın bir miktar banka pos komisyon ücreti ödemesi gerekmektedir. Sanal pos komisyon oranları ve ücretleri hakkında birkaç örnek ile aşağıda açıklama yaptık.

 Bankaların internet sitelerinin hizmetine sunmuş olduğu sanal poslarda yapılan alışverişlerden almış olduğu komisyon oranı ile gerçek mağazalardan yapılan pos  harcamalarından almış olduğu komisyon oranı aynı değildir.  Şimdi size,  sanal pos komisyonları hakkında size bilgi vermek istiyorum.

Pos’lar İçin Bankaların Kesinti Oranı

 İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde birkaç ödeme seçeneği mevcuttur. Bunlar; kapıda nakit ödeme, kapıda kredi kartı ile ödeme, internet sitesi üzerinden online kredi kartı ödemesi… bu şekilde ödeme seçenekleri vardır.  Sanal pos uygulaması, kişinin internet üzerinden yapmış olduğu alışverişlerin ödemesini o internet sayfası üzerinde sanal ortamda yapmasıdır. Bu alışverişlerde bankanın sanal pos cihazı kullanıldığı için, banka işletme sahibinden bir komisyon almaktadır.

Kesinti oranları yapılan alışverişteki vade sayısı, yapılan alışverişin tutarı ve paranın bankadan çekilme süreçleri etkili olmaktadır. Ve ortalama olarak %3,25 ile %2,25 arasında değişebilmektedir.

Gerçek alışveriş ortamında kullanılan pos cihazları, bankaların küçük ya da orta ölçekteki işletmelere vermiş olduğu elektronik bir kart okuyucusudur. Bunun parasını işletmelerden almaz. Ama hem pos cihazı masrafı hem de sanal olarak sunulmuş bankacılık hizmetleri nedeni ile esnaftan komisyon adı altında para talep etmektedir. Son zamanlarda neredeyse herkes alışverişlerini kredi kartı ile yaptığından, işletme sahipleri bu müşteri kitlesinin kaçırmamak için bankalar ile mecburi anlaşmalar yapmaktadır. Ve gereken kesinti miktarını da kabul etmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

E-alışveriş sitlerinin durumu da buna benzerlik göstermektedir. Müşteriler özellikle güvenli alışveriş için çoğu kez online sistemleri tercih etmektedir. Bunun için de kredi kartı kullanım oranlarında, özellikle internet siteleri üzerinden büyük artışlar yaşanmıştır. Müşteri potansiyelinin tamamının kredi kartını kullandığını düşünürsek, bütün internet siteleri sahiplerinin mutlaka bankalar ile anlaşıp sanal pos sistemine dahil olması gerekmektedir.

2018 Yılı İçin Sanal Pos Kesinti Oran Tablosu

Bankalar komisyon oranlarını belirlerken, iş yerinin cirosuna büyük önem verir. Cirosu yüksek yerlere mutlaka daha fazla önem verip, onların komisyonlarını düşük tutmaya özen gösterecektir. Yine cirosu düşük yerlere ise genelde yüksek komisyonlar yüklenmekte ve bu da küçük işletme sahiplerini oldukça mağdur etmektedir.

Aşağıda iki ayrı bankanın uygulamış olduğu sanal pos komisyon oranları verilmiştir.

TAAHÜT SÜRESİ  TAAHHÜT MİKTARI
12.000 TL 8.000 TL 4.000 TL 3.000 TL 2.000 TL
12 AY %2 %2,60 %3,25 %4,40 %5,20
24 AY %1,80 %2,40 %2,90 %3,80 %4,70
36 AY %1,10 %2,10 %2,65 %3,40 %4,20

 

 TAAHÜT SÜRESİ  TAAHHÜT MİKTARI
15.000 TL 12.000 TL 9.000 TL 7.000 TL 5.000 TL
12 AY %1,5 %1,75 %2,10 %2,90 %3,5
24 AY %1,20 %1,55 %1,95 %2,40 %2,95
36 AY %0,95 %1,40 %1,80 %2,15 %2,70

 

Bankaların uygulamış olduğu sanal pos komisyon oranları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sanal pos ya da gerçek pos için başvuru yaptığınız ilk bankanın teklifini kabul etmek yerine, bütün bankaları gezerek size en iyi teklifi sunan banka ile çalışabilirsiniz. Bu sayede uzun vadede çok yüksek kazancınız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası ATM Para Yatırma Limiti başlıklı makalemizde garanti atm, garanti atm para yatırma ve garanti atm para yatırma limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz