Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi almak için gereken şartları sağlıyorsanız size uygun bankalardan birine başvurmanız mümkün. Araba kredisi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Araç kredisi nedir? Almanın şartları nedir?

İnsanlar artık arabayı bir ihtiyaç olarak görmektedir. Arabalar günlük yaşamımızda yada iş hayatımızda tabiri yerindeyse elimiz ayağımız olmuştur. Son yıllarda yüksek vergilerinde etkisiyle sıfır araç fiyatlarındaki artış ikinci el piyasasına dolayısıyla tüm taşıt piyasasına yansımıştır. Yükselen bu fiyatlarda birikim yaparak araba almak zorlaşmıştır. Eğer araba alırken kredi kullanmayı düşüyorsanız vereceğimiz bilgiler işinize yarayacaktır.

Araç kredisi nedir?

İlk olarak araç kredisinin kapsamı nedir, onun cevaplandıralım. Bankaların bireysel yani kişilerin taşıt alımları için verdiği kredilerdir. Araç kredilerinde ihtiyaç kredilerinden farklı olarak BDDK’nın tüketicinin korunması adına koyduğu vade ve finansman sınırı mevcuttur.

Araç kredisi almak için şartlar nelerdir?

Taşıt kredisi kullanımı için araçta bazı özellikler aranmaktadır. Sıfır araçlarda aranan kriter olmamakla birlikte kredi kullandırılacak araç için aracınTürkiye’de bir piyasası olması beklenir. Örneğin; Tesla , Saab gibi markaların piyasası pek yoktur. Bankaların Türkiye’de piyasası olmayan araçlara kredi vermemelerinin nedeni teminatı sağlam görmemelerinden kaynaklanmaktadır. Ama bu araçlara da kredi kullandıran bankalar olabilir.

İkinci el araçlar için 5 yaş sınır olmakla birlikte 8 yaşa kadar çıkan bankalar vardır. Ayrıca kilometresi yüksek olan araçlar riskli grubunda görülmektedir. Herhangi bir pert kaydının da bulunmaması şarttır.

Diğer yandan taşıt kredisi kullanacak kişide aranacak temel özellikler de aşağıda gibidir;

Aracın ne kadarına kredi verilir?

Page Title

REKLAMLAR

En çok merak edilen konulardan biri bu araca ne kadar kredi verirler sorusunun cevabıdır. Kredilenme oranı; Eğer sıfır kilometre bir taşıt için taşıt kredisi kullanmak istiyor iseniz, kredilendirme oranı %70’e kadar çıkabilir. Özellikle 120.000 liraya kadar olan araba kredisi taleplerinde fatura bedelinin %70′ kadar kredi kullanımı olabilir. 120.000 TL’yi aşan durumlarda ise aşan kısım için %50 oranında kullandırım yapılır.

2.el araç kredisi sorgulaması yapacak iseniz, aracın yaşının 5’ten büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bankaların çoğu, 5 yaş üstü ikinci el araçlar için kredi onayı vermemekte (istisnai durumlarda bu üst sınır bazı bankalarda 8’a kadar çıkabiliyor). Kredilendirme oranı ikinci el araçlarda kasko değeri üzerinden yapılmaktadır.

Araç kredisi en fazla kaç ay vadeli olur?

Araç finansmanlarında aracın sıfır araç mı yoksa 2. el mi olmalı konusu önemli bir kriterdir. Sıfır araçlarda vade 60 aya kadar uzatılabilirken 2. El araçlarda bu vade aracın kilometresine göre değişkenlik gösterse de en uzun vade 48 aydır. Yinede bazı bankalar ikinci el araç için 60 aya kadar vadelendirme yapabilmektedir.

ARaç kredisi oranları nedir?

Kredi oranları değişkenlik gösterse de bugün tarihli bazı bankaların kredi oranları aşağıdaki gibidir.

Garanti BBVA 2. El Taşıt Kredisi %1,64
Vakıfbank 2. El Taşıt Kredisi %1,33
Albaraka Türk 2. El Araç Finansnmanı %1,39
Ziraat Bankası 2. El Taşıt Kredisi %1,43
Ziraat Katılım 0 km taşıt kredisi %1,45
Halkbank 0 Km Taşıt kredisi %1,48

Araç kredisini masrafları nelerdir?

Araç kredisi ihtiyaç kredisinden daha masraflıdır. O nedenle taşıt kredisi hesaplamasında faiz yada vade oranı kadar masraflarından ne kadar tutacağı önemlidir. Bunun yanında araç kredisi ihtiyaç kredisine oranla daha uzun vade avantajına sahip olduğu da unutulmamalıdır. Kendinize en uygun araç kredisi ararken aylık ödeme planı dışından ferdi kaza sigortası, kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası gibi masrafları da hesaba katmalısınız. Ayrıca vade ne kadar uzursa aracın maliyeti o kadar yükselir.

Araç kredilerinde teminat istenir mi?

Yazılarımızda genelde belirttiğimiz gibi banka teminatsız çalışmaz. Aldığınız araç üzerine banka , adına rehin koydurulur. Banka rehni olan aracın alım- satımı yapılamaz. Ayrıca ihtarlara rağmen ödemeler gecikirse de araç bankanın talebiyle trafik tarafından bağlanabilir ve yediemin deposuna gönderilebilir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Nedir? Nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.