Kredihesabi.com

Trendyol’da Nasıl İade Yapılır?

Trendyol’da Nasıl İade Yapılır?

Son yılların en popüler alışveriş sitelerinin başında Trendyol geliyor. Hem bünyesinde barındırdığı satıcı, hem de müşteri trafiği ile Trendyol hemen hemen herkes tarafından bilinir hale geldi. Bu bilinirlik de sitedeki satış fazlalığını git gide arttırdı. Ürünleri satı alan kişiler ürünleri beğenmeyebiliyor ya da ürünü eline bozuk bir şekilde teslim alabiliyor. Bu durumda da ürünü iade etmek isteyen müşterilerin uygulaması gereken adımlar çok basit. Bu yazıda sizlere Trendyol’da Nasıl Ürün İadesi Yapılır? sorusunun cevabını vereceğiz.

Trendyol’da İade Yaparken Kargo Fiyatları

Trendyol’da aldığınız ürünü satıcıya geri göndermek istediğinizde ürünü yeniden kargoya vermeniz gerekecektir. Bu durumda Trendyol politikaları devreye girer ve Trendyol politikalarına göre müşteri ürününü iade etmek istediğinde müşteriden herhangi bir ücret kesilmez. Böylece ürünü bozuk gelen ya da ürünü beğenmeyen müşteriler, herhangi bir ücret ödemeden ürünlerini iade edebilirler.

Trendyol Ürün İade Süresi

Trendyol politikalarına göre bir ürünü iade etmek için belirli bir gün süreniz vardır. Müşteri o gün sayısı kadar ürünü bekletebilir. O gün sayısı dolana kadar da müşterinin iade etme hakkı bulunmaktadır. Trendyol ürün iade süresi ne kadar gibi sorular insanların kafasını karıştırsa da, Trendyol’da ürün iade süresi 15 gündür. 15 gün içinde iade edilen ürünlerden herhangi bir ücret alınmaz. 15 gün sonra da bu ürünü iade etme hakkınız bulunmamaktadır.

Ürünlerin İade Koşulları Nelerdir?

Ürünleri iade etmeden önce kullanıp kullanmamanız farklılık gösterebilir. Örneğin kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) gibi malzemeler; ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış halde iade edilebilirler. Ürünlerin kullanılmış olmasının yanında yırtılmış ya da yıkanmış olanların iadesi kabul edilmez ve ücret iadesi yapılmaz.

Beyaz Eşya İade Koşulları

Beyaz eşya (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırınlar (gaz, elektrik, mikrodalga), set üstü ocaklar, aspiratörler, ütüler, vantilatör, ısıtıcılar, soğutucular), televizyon vb. kurulum gerektiren ürünler; yetkili servis bilgisi olmadan açılırsa ve alan müşteri kendi bilgisiyle ürünü kurmaya kalkarsa iade kapsamı dışında kalır. Trendyol’da beyaz eşya iadesi yapmak istiyorum diyenler bu bölümlere dikkat etmelidir.

İade Edildikten Sonra Süreç Nasıl İşliyor?

İade edilen ürün süreci, iade sürecinde ödeme şartları tüm ürünlerde aynıdır. Ürün Trendyol satıcısına ulaştıktan sonra iade şartlarına uygunluğu kontrol edilmektedir. Ürün kontrol şartları dışındaysa ürün iadesi kabul edilmez. Daha sonra ürün iade şartlarına uygun değilse adresinize geri gönderilir. Eğer ürün iade şartlarına uygunsa 2-10 iş günü içerisinde iade süreci tamamlanmış olur. İade tamamlandıktan sonra tarafınıza bir mail gönderilir. Bu mesajı aldıktan sonra banka hesabınıza ücret iadesi yapılmış demektir. Tüm süreci Hesabım bölümündeki Siparişlerim bölümünden kontrol etmeniz gerekir. Ürün iade etmek isteyen herkes Trendyol ürün iade süresi ne kadar gibi sorular sorsa da, ürünlerin iade ve ücret alım süreci oldukça basit ve başarılı bir şekilde ilerlemektedir. Ayrıca kredi kartı ile 3 taksit gibi bir seçenekle ürünü aldıysanız ve iadeniz kabul edildiyse; ücret iadesi de 3 taksitle hesabınıza yansır.

Ürün İadesinde Fatura

Ürün iade ederken faturanın tarafınızda olması önemlidir. Faturası bulunmayan ürünler iade edilemez. O yüzden faturayı kaybetseniz bile Trendyol uygulamasından faturanıza ulaşabilir ve faturayı görüntüleyebilirsiniz.

Faturanıza 2 şekilde ulaşabilirsiniz.

1. Sipariş Detay sayfasından Fatura Gönder butonuna tıklayarak

2. “Trendyol Asistan’dan” Faturama ulaşmak istiyorum konu başlığına tıklayarak

• Faturanız yoksa aşağıdaki bilgileri boş bir kağıda yazıp iade paketinin içine koyup iadenizi yapabilirsiniz.

o Ad Soyad:

o Sipariş No:

o İade Nedeni:

Trendyol Ürününü Nasıl İade Edebilirim?

• İade adımlarını aşağıdaki sırada uygulayınız.

1. trendyol.com ve mobil uygulamalarda yer alan “Hesabım” bölümünden “Siparişlerim’e“ tıklayınız.

2. “Detaylar” butonuna tıkladıktan sonra ve siparişinizin detaylarını görüntüleyebilirsiniz..

3. “Kolay İade Talebi Oluştur” butonuna tıklayınız.

4. İade edilecek ürün ve iade nedeni seçiniz. Ayrıca şuna dikkat etmelisiniz; aynı üründen birden fazla satın aldıysanız iade edilecek ürün adedini de seçmeniz gerekir.

5. Kargo seçiminizi yapınız.

6. Ekranda çıkan iade kargo kodunu not aldıktan sonra iade kargo kodunuza “Siparişlerim” sayfasından ve üyelik mail adresinize gönderilen bilgilendirme mesajından da ulaşabilirsiniz.

7. İade edilecek ürünler ile birlikte faturayı tek bir pakete koyunuz. (Her bir teslimat için iade kodu ayrı ayrı almalısınız ve paketleri ayrı ayrı hazırlanarak kargoya vermeye özen gösteriniz. Aksi halde kargolar iade edilemez.)

• Faturanız yoksa aşağıdaki bilgileri boş bir kağıda yazıp iade paketinin içine koyup iadenizi yapabilirsiniz. Fatura sistem üzerinde kayıtlı olduğu için Trendyol da faturanıza ulaşabilmektedir.

o Ad Soyad:

o Sipariş No:

o İade Nedeni:

8. Paketi iade kargo koduyla birlikte seçtiğiniz kargoya 7 gün içinde teslim edin. Kodu vermeniz yeterlidir, ayrıca bir İade adresi belirtmeniz gerekmez. 7 günü geçirdiğiniz durumda yeniden iade kargo kodu almalısınız.

Trendyol iade koşullarını sizler için bir araya getirdik. Siz de ürün iade etmek, elinizde olan bir ürünü satıcıya geri göndermek isterseniz bahsettiğimiz adımları rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular için Trendyol Yardım bölümüne ulaşabilirsiniz. Trendyol Yardım bölümüne ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıca bir diğer makalemiz olan Trendyol’da Nasıl Para Kazanılır yazısına ulaşabilir, Trendyol’da para kazanma yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kılavuz Online dedi ki:

    Trendyol iade sürecini anlatan güzel bir yazı olmuş. Trendyol’dan ürün sipariş edip iade etmek isteyenlere kılavuz gibi hazırlanmış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.