21 Kasım 2019

Vergi Borcu Olanın Banka Hesabına Bloke Konulur Mu?

Devlete vergi borcunuz varsa ve bunu uzun bir süredir ödeyemiyorsanız, bu durum sizin bankacılık işlemlerine etki edecektir. Bankalardan çekeceğiniz krediler başta olmak üzere birçok konuda olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir vergi borcunuzun olması durumunda, bankada bulunan paranızın akıbetini de merak edebilirsiniz. Bu paraya herhangi bir müdahale olur mu? Ya da vergi borcu olanın banka hesabına bloke konulur mu? şeklinde bazı şüpheleriniz olabilir. Bu yazımızda vergi borcu dolayısıyla bankanın hesabınıza bloke koyup koyamayacağını yazıp sizi bilgilendireceğiz.

 

Vergi, vatandaşın devlet tarafından hizmet görmesi karşılığı yine devlete belli ölçüler dahilinde sistemli bir ödeme şekli olup herkesin asli vatandaşlık borcudur. Bu vergilerin bazıları bütün vatandaşlardan alınırken, bazıları ise kişinin yapmış işle ilgili o oranda alınan vergilerdir. Ülkemizde özellikle ticaretle uğraşanların ya da işletme sahiplerinin devlete milyonlarca TL vergi borcu vardır. Bunun sebepleri çok olmakla birlikte en önemlileri, bu kişilerin işlerinin iyi gitmemesi, dükkan kiraları, ham madde giderlerinin çokluğu vb. bu harcamaları yapan kişi devlete olan vergi borcunu en sona bırakmaktadır.

Vergi Borcu Olanın Banka Hesabına Bloke Konulur Mu?

Vergi Borcu Olanın Banka Hesabına Bloke Konulur Mu?

Vergi Borcundan Dolayı İcra Takibi

 

 

Vergi borçluları uzun bir süre vergilerini ödemediklerinde bu kez de bağlı bulundukları vergi dairelerince ikaz edilirler. Vergi borcunun devam etmesi durumunda bu borçlar için takip başlatılır. Aşama aşama devam eden bu süreci daha sonra icra takibi izler. Vergi borcunun miktarı önemli olmaksızın bu kişi bu borcunu halen ödemezse bu kez de kişinin üzerinde bulunan bazı mallara vb haciz konulur. Bu hem vergi borçlusunun hem de devletin istemediği bir sonuç olacağı için devlet genellikle bu tür işlemleri yapabildiği kadar ertelemeye çalışır. Tabi bu arada da vergi borcuna faizler biner.

Page Title

REKLAMLAR

 

Vergi borcundan dolayı vatandaşın bankalar ile olan ilişkilerinin de zarar gördüğünü belirtmiştik. Örneğin bankadan kredi çekmek için başvuru yapmanız durumunda banka sizin kredi notunuz başta olmak üzere birçok konuda sizin hakkınızda bazı risk  taraması yapacaktır. Eğer vergi borcunuzdan dolayın bir takibe ya da icra-haciz olayına müdahil edilmişseniz banka size kredi çıkarmaz. Takibe takılmanıza neden olan borç miktarı hiç önemli değildir. 200 TL bile vergi borcunuz var ve bu yüzden takibe takıldıysanız o halde banka size yine kredi vermeyecektir. Öncelikle bu borcunuzun ödenmesi ve bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin bu takibi kaldırması gerekmektedir.

Vergi Borcunuzdan Dolayı Bankadaki Paranıza Tedbir Konulabilir!

 

Peki vergi borcundan dolayı bankada buluna paranıza el koyulması ya da bu paraya bloke konulması mümkün müdür? Bu konuda şunu söyleyebiliriz. Ana yasamızda mülkiyet hakkı denilen bir güvence vardır. Herkes malını ve parasını istediği gibi kullanabilir. Ana yasamızda müsadere yani el koyma yasaktır. Bu madde kaldırılmıştır. Peki haciz ve icra müsadere grubuna mı giriyor? Hayır, bu daha çok borç karşılığı alınan mal grubuna girdiği için, ticaretin gelişmesi ve sağlıklı olması için bir nevi sigorta vazifesi görür. Aksi halde kimse almış olduğu borcu ödemez ve ticaret de sıkıntıya girer.

 

Devlete olan vergi borcunuzun miktarı ne olursa olsun, eğer borç ödenmemeye başlarsa, takip, icra takibi ve en sonunda icranın uygulanması şeklinde bir yaptırım devam edecektir. Vergi borçlusuna resmi bir haciz işlemi başlatılması sonrası ilk bakılacak yerler, bu kişinin banka hesapları olacaktır. Eve ya da iş yerine haciz daha sonraki işlemlere dahil edilirler. Bankada bulunan paranıza bu şekilde bir tedbir konulabilir. Eğer vergi borcunuz bankada bulunan paranızdan daha az ise borcunuz oranında hesabınıza bloke konulmalıdır. Bu durumda borcunuzu ödemekten başka çareniz kalmayacaktır. Vergi borcunuzun ödenmesinden sonra banka hesabınızdaki bloke kaldırılır.

 

Bu konu hakkında soru ve cevaplarınız için lütfen yorum kısmını kullanınız.

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? başlıklı makalemizde IBAN, IBAN Para Yatırma ve yurt dışından havale ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. İhsan Demir dedi ki:

  Gamze Hanım sorunuzu bir daha açıklar mısınız? Tam anlaşılmıyor?

 2. Selim mutlu dedi ki:

  Benim yapı kredi bankasına borcum var hacizlik oldum maaşını da yapı kredi bankasından alıyorum maaş hesabıma bloke koyabilir mi

 3. mavi dedi ki:

  maliye direk banka hesabımdan borcu kesmesı normalmı bana hıc bır bılgı verılmeden banka ve malıye tarafından. ısletme olarak bunu yaptıgı taktırde ben şirketi nasıl dondurucem parayı cekmış icra varmış borçdan dolayı böyle bir uygulama yapıcagını hiç bir şekilde bilgi vermedi bu nasil bir kanun borcu olanlar dıkat etsın direk haciz koyup paranızı bankadan çekiyo maliye bakanlıgı

 4. ddddd dedi ki:

  Maliye vergi borcundan dolayı maaş hesabına bloke koyabilir mi? Tamamına bloke koyması yasal mıdır? 4/1 ini kesmesi gerekmiyor mu?

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Evet,hayatın idamesi ettirebilmesi için tamamına kesinti gelmez.

   1. gamzee dedi ki:

    eşimin emekli maasından nafaka +icra ve kalanıda bloke olmus vergi dairesi tarafından ne yapabiliriz yaklasık 2 sene oldu.???

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.