Kredihesabi.com

Altcoin Nedir? Altcoin Öğrenme Rehberi (2021)

Altcoin Nedir? Altcoin Öğrenme Rehberi (2021)

Bu yazıda sizlere Altcoin olarak adlandırılan coin çeşitleri nelerdir, altcoin ne işe yarar, altcoin nedir gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Son günlerde Bitcoin’in yükselişinden sonra da insanlar farklı coin çeşitlerine yatırım yapmaya başladı. Hatta bu coin çeşitleri sosyal medyada bilinmeye ve Bitcoin dışında pek çok coin çeşidi de duyulmaya başlandı. Bitcoin’i diğer coin çeşitlerinden ayıran en büyük özellik; Bitcoin’in coinler arasında ilk coin çeşidi olması. Yazımızın devamında bu konuyu aydınlatan açıklamalar yapacağız.

Çoğu kişi Bitcoin kelimesini tam anlamıyla bilmese de, artık herkesin bu kripto para birimi hakkında bir şeyler bilmesi sonucu, Bitcoin’in ne işe yaradığını az çok biliyor. Altcoin haberleri çoğalmasını ve 1000’i aşkın kripto para birimi yani Altcoin olduğunu varsayarsak; coin çeşitlerinin ilerleyen yıllarda aynı Bitcoin gibi hayatımıza gireceği aşikar. Altcoin çeşitlerine yatırım yapmak istiyorsanız, Altcoin hakkında bilginiz Bitcoin kadar değilse ya da Altcoin konusunda genel geçer bilgileri öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu yazıda Altcoin’ler konusunda yatırımcı ve bilgi almak isteyenleri aydınlatmak, altcoin tavsiye yerine hangi Altcoin’in daha önce olduğunu sizlere aktarmak ve aklınızda bu konuya dair soru işaretleri varsa bunları bir an önce gidermek için bazı bilgiler vereceğiz. Bir Altcoin yatırım tavsiyesi olmaktan çok, bilgilendirme üzerine bir yazı yazmak istedik.

Altcoin Nedir?

“Altcoin” kelime anlamına bakıldığında “alternatif Bitcoin, Bitcoin alternatifi” gibi anlamlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı, kelime anlamında da belirtildiği gibi Bitcoin harici her türlü kripto para birimi için bu geçerlidir. Altcoin’ler yüzlercedir ve en azından bir dereceye kadar, yapısı gereği en az bir Bitcoin bileşeninin yerini almayı veya geliştirmeyi hedefleyen kripto para birimidir.

Yüzlerce Altcoin bulunduğunu sizlere aktarmıştık. CoinMarketCap’in yayınladığı son verilere göre 7000’i aşkın Altcoin piyasada bulunmaktadır. Çoğu Altcoin belki de uzun vadede ayakta kalamaz ve bunun sebebi de işlem hızı, dağıtım yönetiminin olması, kama ve farklı bir algoritmaya sahip olması gibi bazı özelliklere sahip olmasıdır. Bu sebeple Altcoin’ler bazen hayatta kalamaz ve ilk Altcoin’lerden Litecoin istisna olarak hala uzun süreli ayaktadır. Elbette bu durum Altcoin’lerin ayakta kalamayacağına veya yok olacağı anlamına gelmez. Bitcoin sadece kripto paraların ilkidir ve piyasanın hakim kripto parasıdır.

Litecoin’e bakıldığında; bu kripto para birimi sayı olarak Bitcoin’den daha fazladır. Belki de bu sebepten dolayı arz talep ilişkisinde daha fazla olduğu için değeri düşük sayılabilir. Bu olaya en aydınlatıcı açıklamayı getirecek olursak; Bitcoin şu an dünyada altın ile ayn kefeye koyulurken, Litecoin gümüş ile aynı kefeye koyulur. Litecoin de kendisini gümüş olarak konumlandırmış ve piyasada bu şekilde var olmaktadır.

CoinMarketCap’e Verilerine Göre En Büyük 5 Altcoin Nedir?

  1. Ethereum
  2. Tether
  3. XRP Cash
  4. Binance Coin
  5. Bitcoin Cash

Altcoin’ler piyasada Bitcoin’in gölgesinde kaldığı için, bazı Altcoin’ler Bitcoin’in sunamadığı özellikleri sunmayı hedefleyerek yatırımcı çekmeye çalışıyor. Örnek olarak verecek olursak; XRP olarak adlandırılan coin Ripple, para birimi ödemelerini daha kolay hale getirecek bir kripto para birimi olarak hizmet vermeyi hedefliyor.

Bitcoin yatırımcıları ve Bitcoin’i değerli gören kişiler Altcoin piyasasının değerli olmadığını ve uzun vadeli ayakta kalamayacağını düşünüyorlar. Çünkü bazıları Bitcoin’in altyapısına sahip olamıyorlar ve yatırımcı çekmekte zorlanıyorlar.

Altcoin’ler kendilerini piyasada var etme çabalarından dolayı yenilikçi özellikleri denemelerine olanak tanıyorlar. Hatta bazı durumlarda ve bazı özellikleriyle Altcoin’ler; Bitcoin’lerin bazı yerlerde önünde yer alırlar. Çünkü Bitcoin oturmuş bir sistemdir ve Altcoin’ler de her konuda öne çıkmak zorundadır. Bu durum da kendilerinin gelişimine olanak sağlamaktadır. Birçok altcoin hızlı transfer ve daha düşük işlem ücreti olanağı sağlayarak bu açığı bir şekilde kapatmayı hedefler. Böylece Bitcoin yatırımcılarını kendisine çekmeye ve pek çok yenilikçi seçenek sunmaya başlarlar. Bu sebeple bazı yatırımcılar; Bitcoin tarafında beklenti bulamadıklarında Altcoin’lere yönelebilir ve Altcoin tarafından pozisyon alıp piyasayı şekillendirebilirler.

İlk Altcoin Nedir?

Bitcoin’in ortaya çıkmasından sonra 2011 Nisan ayında piyasaya çıkan ilk Altcoin Namecoin olarak adlandırılan kripto para birimidir. Alan adı kayıtlarının merkezden dağıtılmasını sağlamak olarak kurulan ilk Altcoin, internek yasaklarının önüne geçmeyi hedeflemişti. Namecoin uzun ömürlü bir piyasa ömrüne sahip olmasa da, yine de en başarılı Altcoin’ler arasında dikkat çekmekteydi.

Namecoin, Bitcoin yazılımına dayanan bir yazılıma sahip kripto para birimiydi. Aynı algoritmayı kullanmasının yanında, tıpkı aynı şekilde Bitcoin gibi o da 21 milyon tane Namecoin bulunuyordu. Namecoin de kendi verilerini kendi blockchain işlem veri tabanında saklamıştı.

En Büyük Altcoin Nedir?

ETH kısaltmasıyla adlandırılan Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasada gelen en büyük kripto para olarak dikkat çekiyor. Ethereum nedir sorusunun cevabını verecek olursak; Akıllı sözleşme olarak adlandırılan, bir diğer merkezi olmayan açık kaynaklı bir coin çeşididir. ETH olarak adlandırılan Ethereum, yine aynı ada sahip olan Ethereum madencileri tarafından blok zincirine bağlı blokları güvence altına almak adına yapılan hesaplar için bir ödül olarak üretilmişti. Ethereum, piyasada yer alan birçok kripto para birimi ve token için önemli bir platform görevi de görür ve bu durum da kendisini önemli bir pozisyona yerleştirir.

Altcoin’lere Yatırım Yapılmalı mı?

Altcoin nedir sorusuna bir şekilde cevap vermeye çalıştık. Bitcoin’e kıyasla Altcoin’lerin daha riskli bir yatırım aracı oldukları kesin denilebilir. Hem yatırımcı tarafında daha az kişiye sahip olması, hem de piyasada düşük bir piyasa payına sahip olmasından dolayı; Altcoin piyasası manipülasyona daha açık bir durumda. Örneğin bir sosyal medya fenomeni geçtiğimiz günlerde bir Altcoin için tweet atmış, o adı geçen Altcoin fiyatı anlık olarak yükselmişti. Yani Altcoin’ler manipülasyona aşırı derece açık diyebiliriz. O yüzden Altcoin’lere yatırım yapılmalı mı sorusunu iyice düşünmelisiniz.

Piyasada balina olarak adlandırılan zenginler; yeni ve düşük fiyata sahip kripto paralara büyük miktarda yatırım yapabiliyorlar. Bu durum da biraz önce bahsettiğimiz sosyal medya fenomeni örneği gibi oluyor ve kripto paranın anlık yükselişi söz konusu oluyor. Artan fiyat sonrasında da küçük yatırımcılar o an Altcoin yatırımına yöneliyorlar ve balina olarak adlandırılan kişiler de tüm yatırımı bir anda çekerek büyük bir kar payına sahip oluyorlar. Bu yönteme kripto para dünyasında “pompa ve çöplük” deniyor. Bu durumun sonunda balinalar yüzünden küçük yatırımcılar batabiliyor ve Altcoin’ler de düşüş yaşayabiliyorlar.

Pompa ve çöplük olarak adlandırılan bu durumun piyasada yaygın olmasından dolayı; güvenmediğiniz krpto paralara yatırım yapmamalı ve potansiyeline güvendiğiniz paraya bir şekilde yatırım yapmalısınız. Güven duyduğunuz ve iyi bir işlem hacmine sahip olan para birimlerine uzun vadede yatırım yapabilirsiniz. Genel olarak üst sıralarda olan, güçlü görünen Altcoin’ler, diğerlerine göre daha çok yatırım aracı olarak kabul edilebilirler.

Güçlü Altcoin’leri anlamak ve saptamak için kripto para analizleri yapan algoritmaya sahip uygulamaları kullanabilirsiniz. Uzun vadede hangi para biriminin daha uzun ömürlü olduğunu ve işlem hacmini kendiniz takip edebilir ve bu duruma göre piyasada pozisyon alabilirsiniz.

Herhangi bir Altcoin’e yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

  • Sadece güvendiğiniz ve uzun vadeli olacağına inandığınız Altcoin’lere yatırım yapın.
  • Bilmediğiniz ve anlık parlayan coinlerden uzak durun.
  • Uzun vadeli bir yatırım istiyorsanız bu durumu iyice araştırın.
  • Yatırımın anlamını iyice anlayın ve belirli bir ihtiyaç dışı paranızı burada kullanın.

Altcoin Geleceğinde Bizleri Neler Bekliyor?

2018 yılı kripto paralar için zorlu bir yıldı ve daha sonra kripto paralar yükselişe geçmişti. 2021 yılında Bitcoin ve pek çok Altcoin yeniden hayatımızın her alanında karşımıza çıktı. Bu zamana kadar pek çok kişi kripto paraların düşüş yaşayacağını ve hatta yok olup gideceğini düşünüyordu. Şu an bile bu paranın geleceğinden kimse emin olmasa da bazıları hala yok olup gideceğini düşünürken, bazıları da bu paraya yatırım yapmaya devam ediyorlar.

Ancak herkesin aklında şu soru var: Altcoin para kazandırır mı? Bu soru her geçen gün sorulmaya devam edecek ve Bitcoin hala en büyük destekçi ve yatırım grubuna sahip olmaya devam edecek.

Bu durumda Altcoin’lere ne olacak?

Yazıda da belirttiğimiz gibi Altcoin’ler uzun vadeli ayakta kalabilirler ve bunun ayakta kalabilmesi için belli başlı kriterlere de sahip olması gerekir.

Örneğin Altcoin çeşidi ilk olarak net bir pratik değere sahip olmalıdır. Hazır hale gelmiş ve güven veren bir altyapı Altcoin’i ileriye taşır. Altcoin projesinin ne kadar destekçisi olursa, hayatta kalması da bir o kadar uzun ömürlü olur. Sağlam bir teknoloji ile de güçlendirilen kripto para birimleri, ekip kalitesiyle de dikkat çekmelidir. Bir de bu kripto para birimi benimsenme ve kabul görmede öne çıkarsa, ona yatırım yapmanız biraz daha mantıklı olabilir.

Altcoin’leri Nereden Alabilirim?

Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Altcoin’leri de borsa aracılığıyla satın alabilirsiniz. Altcoin’leri aynı Bitcoin sitelerinde olduğu gibi satın alabilir, yatırımınızı buraya uygulayabilir ve paranızı borsada Altcoin’e çevirebilirsiniz. Türkiye’de Altcoin satın almak için kullanılabilecek en büyük kripto para borsalarına arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En Uygun Bitcoin Nereden Alınır? adlı yazımıza da göz atarak Bitcoin almanın ayrıcalıklarına ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.