09 Eylül 2019

Banka Referans Mektubu Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Banka Referans mektubunun tanımını kısaca yapacak olursak; özellikle kamu kurumlarının yapmış olduğu ihalelere talip olan bir kişinin, bu işe yapabilecek mali güce sahip olmasını bankalar nezdinde kanıtlayacak olan bir belgedir. Referans mektubunu isteyen kurumlar yapılacak işin yarım kalmasını istemezler. Bunun için işi almak isteyen kişiden bir güvence isterler. Bunun etkili yolu da bu kişinin iş yapmış olduğu bankalardan alınan referans mektuplarıdır. Burada banka kesinlikle kişilere kefil olmaz. Sadece kişilerin mali durumunu gösterir belge düzenlerler. Gerisine müdahale etmezler.

 

      Banka Referans Mektubu Nasıl Alınır?

 

       Bunun için müşterinin bankaya müracaat etmesi yeterlidir. Yapılan başvurudan sonra müşterinin hesapları kontrol edilir. Varsa hesaplarındaki paranın miktarı belirlenir. Yine müşterinin altın,döviz gibi mali durumunu gösteren hesaplar da belirlenir. Ayrıca müşterinin üzerinde kayıtlı ve bankanın sisteminde var olan gayrimenkul  ve taşınmaz araçlar da tespit edilir. Bunların dışında varsa, müşteriye ait borç bakiyesi belirlenir. Almış olduğu kredilerin miktarı ve taksitleri de buna dahildir. Banka tüm bunları bir belgede açıkça ayrıntılı bir şekilde düzenler. Ve belgeyi en az iki yetkilinin imzası gerekmektedir. Bu tür referans mektupları büyük ihalelerde talep edildiği için, genelde banka müdürünün de imzası istenir. Önemli bir diğer husus da şudur: banka referans mektubunun hazırlanma tarihi, mektubun ilk istenilme tarihinden sonra olmak zorundadır. Çünkü kişinin mali durumu olumsuz yönde değişmiş olma ihtimali vardır.

Page Title

REKLAMLAR

 

Banka Referans Mektubundan Ücret Talep Edilir Mi?

 

Bankalar yapılan her işlemden para alarak,  kar elde etmeye çalışırlar. Bu bankacılığın doğasında vardır. Ama söz konusu saygın müşteriler olunca bazen küçük işlem ücretleri talep edilmez. Örneğin, banka yıllık birkaç milyon TL işlem yapan bir müşterisinden gidip de 50 TL- 100 TL gibi küçük miktarlarda işlem ücreti talep etmez. Burada müşteri memnuniyeti daha ön plandadır. Zaten bu paradan çok daha fazlası diğer yüksek hacimli işlemlerden elde edilmektedir. Banka referans mektubunda da durum aynıdır.referans mektubunun hazırlanması için müşterinin bilgileri taranır. Bu da ortalama yarım saatlik bir zaman diliminde yapılabilir. Bunun için bankalar genellikle para talep etmez. Ama çok fazla bankacılık işlemi yapmamış ve banka için cazip bir müşteri değilseniz o zaman bu işlem için belli bir ücret talep edilebilir.o da bankadan bankaya değişmekle beraber ortalama 100-300 TL arasında değişmektedir.

 

Banka Referans Mektubunu Veren Bankalar Hangileridir?

 

           İş dünyasının her noktasında aktif olmak isteyen bankalar her konuda müşterilerine yardımcı olmaya çalışırlar. Bunun için banka referans mektubunu da birçok banka vermektedir. Bunlar. Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Deniz Bank, İş Bankası, Halk Bank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, ING Bank, Finans Bank, Kuveyt Türk. Bunların bazılarıdır. Banka Referans Mektubu örneği için diğer yazılarımıza göz atabilirinsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz