17 Temmuz 2019

Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği

Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği

Banka Referans mektubunun tanımını kısaca yapacak olursak; özellikle kamu kurumlarının yapmış olduğu ihalelere talip olan bir kişinin, bu işe yapabilecek mali güce sahip olmasını bankalar nezdinde kanıtlayacak olan bir belgedir. Referans mektubunu isteyen kurumlar yapılacak işin yarım kalmasını istemezler. Bunun için işi almak isteyen kişiden bir güvence isterler. Bunun etkili yolu da bu kişinin iş yapmış olduğu bankalardan alınan referans mektuplarıdır. Burada banka kesinlikle kişilere kefil olmaz. Sadece kişilerin mali durumunu gösterir belge düzenlerler. Gerisine müdahale etmezler.

Banka Referans Mektubu Almak

Bunun için müşterinin bankaya müracaat etmesi yeterlidir. Yapılan başvurudan sonra müşterinin hesapları kontrol edilir. Varsa hesaplarındaki paranın miktarı belirlenir. Yine müşterinin altın,döviz gibi mali durumunu gösteren hesaplar da belirlenir. Ayrıca müşterinin üzerinde kayıtlı ve bankanın sisteminde var olan gayrimenkul  ve taşınmaz araçlar da tespit edilir. Bunların dışında varsa, müşteriye ait borç bakiyesi belirlenir.

Almış olduğu kredilerin miktarı ve taksitleri de buna dahildir. Banka tüm bunları bir belgede açıkça ayrıntılı bir şekilde düzenler. Ve belgeyi en az iki yetkilinin imzası gerekmektedir. Bu tür referans mektupları büyük ihalelerde talep edildiği için, genelde banka müdürünün de imzası istenir. Önemli bir diğer husus da şudur: banka referans mektubunun hazırlanma tarihi, mektubun ilk istenilme tarihinden sonra olmak zorundadır. Çünkü kişinin mali durumu olumsuz yönde değişmiş olma ihtimali vardır.

Banka Referans Mektubu Ücreti

Bankalar yapılan her işlemden para alarak,  kar elde etmeye çalışırlar. Bu bankacılığın doğasında vardır. Ama söz konusu saygın müşteriler olunca bazen küçük işlem ücretleri talep edilmez. Örneğin, banka yıllık birkaç milyon TL işlem yapan bir müşterisinden gidip de 50 TL- 100 TL gibi küçük miktarlarda işlem ücreti talep etmez. Burada müşteri memnuniyeti daha ön plandadır. Zaten bu paradan çok daha fazlası diğer yüksek hacimli işlemlerden elde edilmektedir.

Banka referans mektubunda da durum aynıdır.referans mektubunun hazırlanması için müşterinin bilgileri taranır. Bu da ortalama yarım saatlik bir zaman diliminde yapılabilir. Bunun için bankalar genellikle para talep etmez. Ama çok fazla bankacılık işlemi yapmamış ve banka için cazip bir müşteri değilseniz o zaman bu işlem için belli bir ücret talep edilebilir.o da bankadan bankaya değişmekle beraber ortalama 100-300 TL arasında değişmektedir.

Banka Referans Mektubunu Veren Bankalar

İş dünyasının her noktasında aktif olmak isteyen bankalar her konuda müşterilerine yardımcı olmaya çalışırlar. Bunun için banka referans mektubunu da birçok banka vermektedir. Bunlar. Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Deniz Bank, İş Bankası, Halk Bank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, ING Bank, Finans Bank, Kuveyt Türk. Bunların bazılarıdır.

Banka Referans Mektubu Örneği

Yurt dışına çıkmak istediğinizde ya da bir ihaleye girmek istediğinizde size lazım olacak en önemli evrakların başında banka referans mektubu gelmektedir. Birçok ülke vize izni verirken, gelecek kişinin turist mi olduğunu yoksa başka bir amaçla mı geldiğini kestirmek ister. Eğer siz turist ya da eğitim için olarak gidecekseniz o zaman hesabınızda para olması gerekmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Bunu da banka referans mektubunu konsoloslukta vize işlemleri sırasında tebliğ etmeniz gerekecektir. Ayrıca devlet kurumlarında gireceğiniz bir ihaleyi kazanmak istiyorsanız yine sizden istenilen banka referans mektubunu ihale dosyanıza koymanız gerekmektedir. Bu kadar önemli olan bu, banka referans mektubu nasıl olmalıdır? Bunu örnek bir referans mektubu üzerinden inceleyelim.

Banka Referans Mektubu İçeriğine Olması Gerekenler

Banka referans mektubunun içeriğinde;

  1. Banka hesabınızda bulunan maddi para miktarı
  2. Hesabınızda bulunan altın, döviz miktarı
  3. Üzerinize kayıtlı ev, araba vb gayrimenkul ve taşınmazlar
  4. Başvurduğunuz bankaya ya da başka bankalara olan kredi borçlarınız
  5. Sahip olduğunuz kredi kartlarının limit ve borç bilgileri

Bu bilgiler, sizin mali durumunuzun bankalar tarafından teyit edilmesidir. Ve bu şekilde ilgili kurum, kuruluş ya da ülke size gerekli onayı verir. Örnek bir banka referans mektubu;

Örnek Banka Referans Mektubu

                          Banka Referans Mektubu Örneği
 

BANKANIN İSMİ

 

ZİRAAT BANKASI

 

MÜŞTERİNİN ADI SOYADI

 

MEHMET YÜREKLİ

 

MÜŞTERİNİN TC NO

 

11111111111

 

MÜŞTERİNİM VERGİ NO

 

22222222

 

MÜŞTERİNİN TİCARET ÜNVANI

 

MÜTAAHİT

 

 

İHALENİN ADI

 

ANKARA-İZMİR HIZLI TREN HATTI İLK 20 KM ETABI

 

İ

DARENİN ADI

 

T.C DEVLET DEMİRYOLLARI

 

DÜZENLEME TARİHİ

 

30/09/2016

ÜZERİNDE KISITLAMA BULUNMAYAN NAKTİ TUTAR  

300.000.000 TL (ÜÇ YÜZ MİLYON TÜRK LİRASI)

 

KULLANILMAMIŞ NAKDİ KREDİ TUTARI

 

100,000,000 TL

KULLANILMAMIŞ GAYRİ                          200.000.000  TL

NAKTİ KREDİ

YUKARIDAKİ BİLGİLER MÜŞTERİNİN İSTEĞİ ÜZERİNE HAZIRLANMIŞTIR.
BANKA YETKİLİ KİŞİ                  İMZALARI VE TARİH

Bu örnek referans mektubunda olduğu gibi müşteride bulunan bütün maddi imkanlar kağıt üzerinde yansıtılır. Burada müşterinin, bir işi yapabilecek maddi gücü ortaya çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kartımız Bloke Olduğunda Ne Yapmalıyız? başlıklı makalemizde banka kartı, bloke kartı açtırma ve bloke olan kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz