Kredihesabi.com

Banka Referans Mektubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Banka Referans Mektubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Banka Referans mektubu kamu kurumlarının yapmış olduğu ihalelere talip olan bir kişinin, bu işe yapabilecek mali güce sahip olmasını bankalar nezdinde kanıtlayacak olan bir belgedir.

Banka Referans mektubunu isteyen kurumlar işi almak isteyen kişiden bir güvence isterler. Bunun etkili yolu da bu kişinin iş yapmış olduğu bankalardan alınan referans mektuplarıdır. Burada banka kesinlikle kişilere kefil olmaz. Sadece kişilerin mali durumunu gösterir belge düzenlerler.  Banka Referans Mektubu bilgi amaçlıdır, garantörlük içermez.

Banka Referans Mektubu Nedir

      Banka Referans Mektubu Nasıl Alınır?

Banka referasn Mektubu alabilmek için ilk olarak müşterinin bankaya müracaat etmesi yeterlidir. 

Burada aslolan müşterinin banka nezdindeki kredilendirilme durumudur. Yani banka bu müşteriye nakdi ve gayrinakdi olarak ne kadar limit açmış yada müşterinin kredilibitesi nedir bunun belirtilmesidir. 

Ama teminat mektubu ile  de karıştırılmasın çünkü bankanın herhangi bir garantörlüğü yoktur.

Yapılan başvurudan sonra müşterinin hesapları kontrol edilir. Varsa hesaplarındaki paranın miktarı belirlenir.

Yine müşterinin altın,döviz gibi mali durumunu gösteren hesaplar da belirlenir.  Banka tüm bunları bir belgede açıkça ayrıntılı bir şekilde düzenler. Ve belgeyi en az iki yetkilinin imzası gerekmektedir.

Bu tür referans mektupları büyük ihalelerde talep edildiği için, genelde banka müdürünün de imzası istenir.

Banka Referans Mektubu Hangi Tarihte Düzenlenmelidir

İhalelere katılırken istenen Teminat Mektubu ile birlikte çoğu kez Referasn Mektupları da talep edilir. Banka referans mektubunun hazırlanma tarihi, mektubun ilk istenilme tarihinden sonra olmak zorundadır yada ilk ilan yada davet tarihiden sora yazılmalıdır. Çünkü kişinin mali durumu olumsuz yönde değişmiş olma ihtimali vardır.

Banka Referans Mektubu Ücretleri Nedir

Banka Referans Mektubundan Ücret Talep Edilir Mi? 

Bankalar yapılan her işlemden para alarak,  kar elde etmeye çalışırlar. Bu bankacılığın doğasında vardır. Ama söz konusu saygın müşteriler olunca bazen küçük işlemlerde ücret talep edilmez. Örneğin, banka yıllık birkaç milyon TL işlem yapan bir müşterisinden gidip de 50 TL- 100 TL gibi küçük miktarlarda işlem ücreti talep etmez. Burada müşteri memnuniyeti daha ön plandadır. Zaten bu paradan çok daha fazlası diğer yüksek hacimli işlemlerden elde edilmektedir.

Banka referans mektubunda da durum aynıdır.referans mektubunun hazırlanması için müşterinin bilgileri taranır. Bu da ortalama yarım saatlik bir zaman diliminde yapılabilir. Bankanın antedli kağıdına müşteri kredi limitleri yazılarak hazırlanır.  Bunun için bankalar genellikle para talep etmez. Ama çok fazla bankacılık işlemi yapmamış ve banka için cazip bir müşteri değilseniz o zaman bu işlem için belli bir ücret talep edilebilir.o da bankadan bankaya değişmekle beraber ortalama 100-500 TL arasında değişmektedir.

Banka Referans Mektubu Örneği

Banka Referans Mektubu Örneği

Banka referans mektubu için  bankaların farklı formatları olsa da çoğu banka için standart bir format bulunmaktadır. Teminat Mektubu gibi filigran bulunan bir kağıt değil bankanın kendi antetli kağıdına yazılan bir yazıdır. Referans mektubu nasıl olmalı diye örneklere bakacak olursak DSİ ye ait bir referans mektubu duyurusunda  istenen bilgiler içeren ilanı kontrol edebilirisiniz.

 

 

 

Banka Referans Mektubunu Veren Bankalar Hangileridir?

           İş dünyasının her noktasında aktif olmak isteyen bankalar her konuda müşterilerine yardımcı olmaya çalışırlar. Bunun için banka referans mektubunu da birçok banka vermektedir. Bunlar. Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Deniz Bank, İş Bankası, Halk Bank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, ING Bank, Finans Bank, Kuveyt Türk. Bunların bazılarıdır. Banka Referans Mektubu örneği için diğer yazılarımıza göz atabilirinsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehebbet dedi ki:

    Selam.Trendyolda sifaris verdigim mahsulu iptal etdim.Amma parasi hala hesabima gelmedi.Bana nasil yardimci ola bilersiz?

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.