21 Kasım 2019

Teminat Mektubu Nedir?

Bankaların yurt içinde ve dışında bulunan gerçek ve tüzel kişiler lehine; bir malın teslimi, bir işin yapılması, bir borcun ödenmesi gibi konularda işi yüklenenin yükümlülüğünü önceden kararlaştıran şartlara uygun olarak yerine getirmesini sağlamak için verdikleri garanti belgeleridir. Teminat mektubu ile garanti veren banka üçüncü bir kişinin(kredi müşterisi/lehtar) eylemini taahhüt etmekte, bu eylem yerine getirilmediği takdirde bundan garanti alan tarafın yani muhatabın zarar görmeyeceğini garanti eder. Yani, banka bir işi yüklenen müşterisinin bu işi zamanında ve gereği gibi yapacağını, yapmazsa işi yaptıran tarafa mektupta belirtilen miktarda ödemede bulunacağını taahhüt etmektedir.

 

Teminat Mektubunun Tarafları Kimlerdir?

Bir teminat mektubunda üç tane taraf vardır.

-Banka (Garanti veren): Banka teminat mektubu ilişkisinde garanti veren taraftır. Mevcut yasalara ve kurallara uygun olarak teminat mektubunu düzenler ve müşterisinin üslendiği işi zamanında ve istenilen şekilde yapmasını garanti eder. Eğer müşteri söz konusu işi istenilen şekilde yapmazsa banka teminat mektubunda garanti ettiği parayı işi yaptıran kuruluşa öder.

Page Title

REKLAMLAR

-Muhatap (Garanti Alan): Teminat mektuplarında mektup güvencesi ile iş yaptıran, kendisini garanti altına alan kamu ve özel kuruluşlar ile gerçek kişilerdir. Teminat mektupları muhataba hitaben düzenlenir.

-Lehtar(Amir,Borçlu):Lehine teminat mektubu verilerek yapacağı iş banka tarafından garanti edilen kredi müşterisidir. Lehtar, üstlendiği işi gerçekleştiremezse bankanın muhataba ödediği para ve paranın gecikme faizi kadar bankaya sorumludur.

teminat mektubu örneği

teminat mektubu örneği

 

 

Bir önceki yazımız olan Findeks Risk Raporu nedir? başlıklı makalemizde findeks, findeks risk raporu ve findeks risk raporu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. Deniz dedi ki:

    Teminat Mektubu oranları kaç acaba

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.