Kredihesabi.com

Bitcoin Nasıl Üretilir (Evde Bitcoin Üret)

24.03.2021
Bitcoin Nasıl Üretilir (Evde Bitcoin Üret)

Son günlerde yatırım yapmak isteyen, parasını bir yerlerde tutmak isteyen kişiler Bitcoin yatırımı yapmak ve parasını bir şekilde çoğaltmak istiyor. Bazıları Bitcoin satın alırken, bazıları da evine ya da iş yerine aldığı bir Bitcoin üretme cihazıyla farklı bir yatırıma yöneliyor ve kendi evinde ya da iş yerinde Bitcoin madenciliği yapmaya başlıyor.

Biz de bugün sizlere Bitcoin madenciliği hakkında bilgi vermek, temel çalışma mantığını sizlere aktarmak ve gerekli donanımların ne olduğundan sizlere bahsetmek istiyoruz. Bitcoin Nasıl Üretilir adlı yazımız sizlerle.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak; bu madencilik tamamen yeni Bitcoin’ler üretmek, parasal işlemleri sağlamak ve para transferi yapmanıza olanak sağlamak için vardır. Blockchain olarak adlandırılan ana sistem, bir diğer deyişle Bitcoin madenciliğinin yapıldığı yer; Bitcoin madenciliğinde en hızlı üreten ve işlemleri bir seri halinde tamamlayan kullanıcıya ödül verir. Her yeni bir Bitcoin üretildiğinde oluşan blokların zorlukları da artar ve her yeni zorluk seviyesi size yeni bir işletim sistemi gerektirir. Yani Bitcoin madenciliği yapmak için iyi işletim sistemlerine sahip olmanız gereklidir.

Bitcoin Madenciliği Neden Yapılır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki; Bitcoin madenciliği uzun ve zorlu bir süreçtir. Aynı Bitcoin alım satım işlemlerinde yaptığınız gibi burada da yatırımınızı iyi yapmanız gerekir. Bitcoin madenciliği zorlu bir bulmacayı çözmek gibidir. Diyelim ki gazetelerin eklerinde size bulmacalar veriliyor. Bu bulmacaların hepsini çözerseniz sayfayı doldurmuş ve bulmacayı bitirmiş olursunuz. Çözdüğünüz her bulmaca sorusunda gazetenin size bir ödül verdiğini düşünün. İşte bu ödül Bitcoin madenciliğinde Bitcoin olarak adlandırılır. Siz o bulmacayı çözmek için bilgisayar ve işletim sistemlerine yatırım yaparsınız, sistem de size günün sonunda ödül verir. En önemlisi Bitcoin madenciliği işte bu ödülü yani Bitcoin’i kazanmak için yapılır.

Sınırlı Sayıda Olması Kullanıcıları Daha da Bağlıyor!

Bitcoin üreticilerini belki de bu işe en çok bağlayan etkenlerden birisi; hiç kuşkusuz Bitcoin’in sınırlı sayıda olması diyebiliriz. En önemlisi Bitcoin’den tüm dünyada sadece 21 milyon adet var ve herkes bu Bitcoin’leri bulup hayatının devamında bundan para kazanmak istiyor. Bugünlerde Elon Musk bile artık Bitcoin ile Tesla araba satın alınacağını duyurdu.

Ayrıca diyelim ki dünyadaki 21 milyon adet Bitcoin bulundu. Artık yeni Bitcoin çıkması imkansız hale geldi. O zaman bu madencilik son mu bulacak? Tabii ki hayır. Bitcoin’de yapılan işlemlerin onaylanması, sistemin kaldığı yerden devam etmesi için Bitcoin madenciliği yapmak gerekiyor. Bu da madenciliğin yıllar boyu devam edeceği anlamına geliyor. Hatta bir yerden sonra Bitcoin madenciliği yapan kişilerin çözdükleri her işlem için ödül kazanması da mevcut olacak. Ödülleri de elbette Bitcoin olacak. Yani Bitcoin madenciliği bir şekilde devam etmesini bilecek.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Tüm Bitcoin alım ve satım işlemlerin olduğu, sistemiyle adeta bir güvenlik duvarı haline gelen o sanal ortama Blockchain denir. Yapılan her alım satım ve önemli işlemlerde Blockchain üzerinde kullanıcıların onayı gerekir. Onay geldikten sonra da bulunan sanal cüzdanınızdan bu para düşülür ve elinizdeki bu para karşı tarafa geçmiş olur. Ancak bu durumda sizin kim olduğunuz ve sizinle alakalı herhangi bir bilgi karşı tarafa gönderilmez. Bugün bile Bitcoin’i bulan kişi ya da kişilerin sadece isimleri biliniyor. O yüzden sizde bulunan Bitcoin’leri sanal cüzdanlarda tutarsınız ve o cüzdanlardan karşıya herhangi bir bilgi gitmez.

Bitcoin madenciliği Bitcoin üretmenin yanında asıl olarak burada devreye girer. Bu evrede Bitcoin madenciliği sayesinde bu transfer işlemleri Blockchain adı verilen zincire eklenir ve işlenmeye başlar. Tüm Bitcoin işlemleri Blockchain üzerinde görülür ve herkes bunları görüntüleyebilir. Madenci de bu işlemi tamamladığı için ve blok tamamlamaya katkıda bulunduğu için işlem sonunda belirli bir Bitcoin alır. Bu sistem içinde Bitcoin işlemlerinin her geçen gün arttığını varsayarsak, Bitcoin madenciliği yapan kişilere de bu sistemde büyük ihtiyaç var demektir. Çünkü siz sistemin birbirine bağlı olmasına ve kaba tabirle sistem olarak adlandırılan defter kayırlarının yerini korumasını sağlıyorsunuz.

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Güvenli?

Bitcoin madenciliğinin bağlı olduğu herhangi bir merkez yoktur. Dünyanın her yerinden insanlar bu sisteme dahil oldukça, bu duvarı aşmak için karşınıza çıkan kişi sayısı da otomatik olarak artmaktadır. Merkeze bağlı olmaması ve katılan her cihazın güvenliğe destek olması sebebiyle; Bitcoin madencliği fazlasıyla güvenlidir.

Tüm Bilgisayarların En Az Yarısına Sahip Olmak Neredeyse İmkansız!

Bitcoin sistemine sızılması için sistemin en az yarısından fazlasına sahip olunması gereklidir. Yani dünyada bu işi yapan, bu sisteme dahil olan her bilgisayarın en az yarısına sahip olmanız gerekir ki, böylece güvenlik duvarı olarak bilinen duvarın ilk aşamasını geçebilirsiniz. Sistem buraya kadar oy çokluğu sistemi ile ilerler ve elinizdeki bilgisayarlarla bu sistemin belirli aşamalarını kırabilirsiniz. Dünyada bu işi yapan bilgisayarların yarısına sahip olmak ve bunların günlük elektrik masrafları bile milyonlarca dolar paraya karşılık geliyor. O yüzden bu sistem fazlasıyla güvenli.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle basit bir madencilik yapabilmeniz için bir internet bağlantısı ve uygun donanıma sahip olan bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Bitcoin madenciliği üretilen blokları ve yapılan işlemleri onaylamak üzerine çalışır. Tüm bu işlemler sonucunda da ödül olarak BTC(Bitcoin) kazanılır. Bu madencilik şu anda ASIC cihazlar üzerinden yapılıyor. Bunu yapabilmek için birkaç yol bulunuyor. Bitcoin Nasıl Üretilir (Evde Bitcoin Üret) konusuna hakim olmak için yazımızın devamında bunlardan bahsettik. Bunlar;

  • Donanım ve sistem ile Bitcoin madenciliği yapmak.
  • Cloud Mining ile Bitcoin madenciliği yapmak.
  • Bilgisayar ile Bitcoin madenciliği yapmak.

Donanım ve Sistem ile Bitcoin Madenciliği Yapmak

Donanım ve sistem ile Bitcoin madenciliği yapmak belki de bu işin en karlı kısmı diyebilirizi. 2013 yılından itibaren ASIC cihazlarla üretim daha yaygın hale geldi ve bu da herkesin daha çok tercih ettiği üretim türü haline geldi. Peki nedir bu sistem ve donanım diye soracak olursak; ASIC cihazlar tamamen bu iş için üretilir ve bu iş için kullanılır. Bazı ASIC cihazlar farklı coinler de üretebilirler. Bu da Bitcoin dışında pek çok coin çeşidinin de üretilmesini sağlıyor. ASIC cihazlar, sadece kullanılmak istedikleri alanlar için üretilirler. Yani ASIC cihazı Bitcoin ya da coin madenciliği için aldıysanız, o iş için kullanabilirsiniz. Yıllar içinde Bitcoin’in popülerliğinin artması, borsada Bitcoin’in değer görmeye başlaması gibi konular ön plana çıktıkça; üretilen değerlerin yüksekliği de artmıştı.

ASIC Cihazının Maliyeti Ne Kadar?

ASIC cihazı olarak adlandırılan, mining yani madencilik yapabildiğiniz cihaza toplamda 1000 dolar gibi bir yatırımla sahip olabilirsiniz. Bu cihazla ayda ortalama 0.16 BTC yani Bitcoin üretebilirsiniz. Kazandığınız para ya da maliyetini karşılamanız Bitcoin fiyatlarının sürekli değişmesiyle değişse de, ortalama olarak cihaz kendi maliyetini 6 aydan 12 aya kadar çıkarmaktadır. Bazı durumlarda da bu cihazın maliyeti 12 aydan fazla süreleri bulmaktadır.

Cloud Mining ile Bitcoin Madenciliği Yapmak

Donanım, sistem ve elektrik maliyetleri gözünüze fazla gelebilir. Bitcoin nasıl üretilir sorusunu kendinize sorabilirsiniz. O yüzden Bitcoin üretmenin başka yolları hemen aklınıza gelmeli. Cloud olarak adlandırılan online tabanlı uygulamalarla 100 dolar gibi düşük ücretlere de Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Online olarak o cihazın gücünü kiraladığınızda, kendi evinizde ve kendi bilgisayarınızda Bitcoin üretimine başlayabilirsiniz. Bitcoin üretmek istiyorsanız eğer; Dualmine, Genesis-mining, S4mining(Türk girişimi) gibi online ve anlık ulaşabileceğiniz platformları kullanarak kendi evinizde çok rahat bir şekilde Bitcoin üretebilirsiniz. Tabi burada online olarak Bitcoin üretmenin de donanımsal olarak zorluğu olmasa da, maliyet olarak başka zorlukları bulunuyor. Kendi hesabınızı yapıp kendiniz Bitcoin üretebilirsiniz. Ayrıca En Uygun Bitcoin Nereden alınır yazımıza da okuyabilirsiniz. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Bilgisayar ile Bitcoin Madenciliği Yapmak

Evet, şimdi de geldik herkesin merak ettiği o bölüme. Bilgisayar ile ekstra sisteme sahip olmadan nasıl Bitcoin üretilir onun cevabını vereceğiz. Bilgisayar ile Bitcoin üretimi 2010 ve 2013 yılları arasında oldukça popülerdi. O yıllarda bu işi bilgisayar üzerinden yapmak fazlasıyla karlıydı. Ancak şimdi 0.01 BTC kazanmak için 320 GHz’lik bir işlemciye sahip olmanız gerekiyor. O da bir yılda 5 TL gibi bir ücret size kazandırıyor. Bitcoin kasma programı gibi Bitcoin üretme programı gibi aralamar bu ara fazlasıyla popüler durumda.

Bilgisayar ile Bitcoin üretmek artık tarihe karıştı ve elektrik masrafını bile karşılayamaz desek yeridir. Artık Bitcoin üretmede farklı cihazların olduğunu, GPU olarak adlandırılan cihazların piyasada popüler bir durumda olduğunu belirtmek isteriz. Kendi evinizde Bitcoin üretmek için bu cihazların fiyatlarını araştırabilir, kendi evinizde sisteminizi kurarak sabırlı bir şekilde üretim yapabilirsiniz. Üretim yapmadan önce iyi bir yatırım yapmanız gerektiğini de asla unutmayın.

Bilgisayarda Bitcoin üretmek için;

Bu yazımızda sizlere Bitcoin Nasıl Üretilir (Evde Bitcoin Üret) sorusuna cevap vermek istedik. Siz de Bitcoin hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olmak isterseniz sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sitemize ulaşmak için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.