21 Kasım 2019

Kanser Hastası Kredi Çekebilir Mi?

Kanser hastalarının kredi çekmesi ile ilgili olarak forum sitelerinde birçok soru gelmektedir. Özellikle kredi sonrası bankalar ile hasta yakınlarının karşı karşıya geldikleri artık bilinen bir gerçektir. Bankalar ölen kişilerin mirasçılarından genelde bu kredi giderlerini geri istemektedir.  Bu da banka ile mirasçılar arasında hukuki bazı sorunlara neden olmaktadır. Kanser hastalarının kredi çekmeden önce bilmesi gerekenler ile ilgili olarak bu yazımızda kanser hastaları kredi çekebilir mi sorusunun cevabını bulacağız. Sigorta şirketlerinin kanser hastalarına sigorta yapıp yapmayacağını ve kanser sonrası gerçekleşen ölümlerde kalan kredi taksitlerinin ödenmesi ile ilgili tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bankalar herkese kredi vermek ister; ama vermiş olduğu kredinin büyük bir olasılıkla geri gelmeyeceğini önceden anlarsa o zaman banka kredi vermekten uzak durur. Bankalara kredi  başvurusu yapan kişilerin ölmesi durumunda banka kredisini normalde sigorta şirketinin karşılaması gerekmektedir. Ama bankaların bünyesinde bulunan sigorta şirketleri ile kredi koruma altına alındığı için banka doğrudan aynı zamanda sigorta şirketinin de sözcüsü durumuna düşecektir.

Banka kredilerinde müşteriler isterlerse dışarıdan kendileri kredilerine karşı bir sigorta şirketi ile anlaşma yapabilir. Ama kredi sürecinin daha hızlı ve pratik olması için bütün müşteriler kredilerini banka sigortası aracılığı ile sigortalatır. Burada sigortanın asıl amacı şudur: kişinin başına bir şey gelir ve krediyi ödeyemeyecek duruma düşerse banka, krediyi sigorta şirketinden tahsil edecektir. Burada krediyi çeken kişinin ani ve beklenmedik ölümü ile ilgili olarak aslında pek bir sorun yoktur. Çünkü kişi öleceğini kesinlikle bilemeyeceği için sigorta şirketinin kalan taksitleri bankaya ödemesi icap edecektir. Zaten sigorta şirketinin de görevi budur.

Page Title

REKLAMLAR

Ama kişi çok hasta vaziyette bankadan kredi çekip ve kredi ödeme sırasında vefat ederse o zaman banka ile vasiler karşı karşıya kalabilir. Şöyle ki; banka öleceğini bile bile kredi çeken kişiler hakkında genelde dava açar. Peki kişi öleceğini nasıl bilebilir ki? Burada önemli hastalıklar ön plana çıkmaktadır. Örneğin kesin ölümle ile sonuçlanacak bir kanser hastalığına yakalanan bir kişinin bankadan kredi çekmesi gibi.

Kanser Tedavisi Gören Birinin Kredi Çekmesi

Ülkemizde on binlerce kişi şu an kanser tedavisi görmektedir. Kanser tedavileri genelde uzun sürebilir. Bu süre zarfında kişiler banka kredisi kullanarak değişik ihtiyaçlarını giderebilir. Bunların en başında da hastane ve ilaç masrafları gelmektedir Kişi bu masraflar için banka kredisine başvuru yapıp hastalığı hakkında bankaya bilgi vermeyebilir. Bu kişinin hastalığı yenemeyip ölmesi sonrası ise banka diğer ödemeler için kişinin yasal mirasçılarının kapısın çalabilir. Burada başlayacak hukuki süreçte hakimin kimin lehine karar vereceği aşağıda anlatacağımız durumlar neticesinde az  çok belli olacaktır.

Kişi çok yaşlı ve kanser tedavisi görüyorsa, bankaya yapacağı başvuruda bankanın kişiden zaten bir sağlık raporu isteyeceğini biliyoruz. Bu nedenle bu kişi eğer hasta ise zaten banka bu kişiye kredi vermeyecektir. Ama kişi henüz genç ve sağlıklı görünüyorsa banka genelde sağlık raporu istemez. Bunun yerine kişiye hayat sigortası yapar. Ama kişi taşımış olduğu hastalığı biliyor ve hatta bununla ilgili olarak resmi raporlara sahipse bu noktada mahkeme süresinde haksız duruma düşürülebilir. Tabi bu durum yine kişilerin yakınlarını ve özellikle de çocuklarını hukuken bağlamaması gerekmektedir. Sonuçta kişi kredi çekerken kefil olarak çocuklarını ya da yakınlarını gösterip onlardan imza almamıştır. Hatta kişinin yakınları bu krediden haberi dahi olmayabilir. Bu durumda banka ne koşulda olursa olsun ölen kişinin kredi borcunu yakınlarından istememesi gerekmektedir.

Bu durumun en pratik çözümü kişinin kredi çekmesi durumunda ondan sağlık raporunun istenmesidir. Ancak bu şekilde kesin bir çözüm olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.