Kredihesabi.com

Kanser Hastası Kredi Çekebilir Mi?

Kanser Hastası Kredi Çekebilir Mi?

Kanser hastalarının kredi çekmesi ile ilgili olarak forum sitelerinden birçok soru gelmektedir. Özellikle kanser hastası kredi borcu ile ilgili bankalar ile hasta yakınlarının karşı karşıya geldikleri artık bilinen bir gerçektir. Bankalar ölen kişilerin mirasçılarından genelde bu kredinin giderlerini geri istemektedir. Bu da banka ile mirasçılar arasında hukuki bazı sorunlara neden olmaktadır. Kanser hastalarının kredi çekmeden önce bilmesi gerekenler ile ilgili olarak bu yazımızda kanser hastası kredi çekebilir mi sorusunun cevabını bulacağız.

  • Sigorta şirketlerinin kanser hastalarına sigorta yapıp yapmayacağı,
  • Kanser sonrası gerçekleşen ölümlerde kalan kredi taksitlerinin ödenmesi,

ile ilgili tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kanser hastasına Banka kredi verir mi?

Kanser Hastaları İçin Asıl Sorun SİGORTA

Banka herkese kredi vermek ister; ama vermiş olduğu kredinin büyük bir olasılıkla geri gelmeyeceğini önceden anlarsa o zaman kredi vermekten uzak durur. Buradaki asıl konu bankanın kanser hastalarına kredi verip vermemelerinden ziyade sigorta şirketlerinin kanser hastalarına sigorta yapıp yapmamalarıdır. Yani kanser hastası kredi çekebilir mi sorusundan daha öncelikli soru “kanser hastasına hayat sigortası yapılır mı” sorusu olmaktadır. Çünkü bankadan kredi kullanan kişilerin ölmesi durumunda banka kredisini normalde sigorta şirketinin karşılaması gerekmektedir. Ama kredi kullanacak kişi sigortalanmazsa bankanın da bu konuda yapacağı pek bir şey yoktur.

Kanser Hastalarının Kredi Sigorta Süreci

Banka kredilerinde müşteriler isterlerse dışarıdan kendileri kredilerine karşı bir sigorta şirketi ile anlaşma yapabilir. Ama kredi sürecinin daha hızlı ve pratik olması için bütün müşteriler kredilerini banka sigortası aracılığı ile sigortalatır. Burada sigortanın asıl amacı şudur: kişinin başına bir şey gelir ve krediyi ödeyemeyecek duruma düşerse banka, krediyi sigorta şirketinden tahsil edecektir. Burada krediyi çeken kişinin ani ve beklenmedik ölümü ile ilgili olarak aslında pek bir sorun yoktur. Çünkü kişi öleceğini kesinlikle bilemeyeceği için sigorta şirketinin kalan taksitleri bankaya ödemesi icap edecektir. Zaten sigorta şirketinin de görevi budur.

Ama kişi çok hasta vaziyette bankadan kredi çekip ve kredi ödeme sırasında vefat ederse o zaman banka ile vasiler karşı karşıya kalabilir. Şöyle ki; banka öleceğini bile bile kredi çeken kişiler hakkında genelde dava açar. Peki kişi öleceğini nasıl bilebilir ki? Burada önemli hastalıklar ön plana çıkmaktadır. Örneğin kesin ölümle ile sonuçlanacak bir kanser hastalığına yakalanan bir kişinin bankadan kredi çekmesi gibi.

Konu ile ilgili olarak Ölen Kişinin Kredi Borcu isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kanser Hastasının Kredi Borcu Ne Olur?

Kanser Hastası Kredi Çekemez

Bankaların görev nitelendirmesi hizmet sektörü olmasına rağmen ilk önceliği ticarettir. Hem de karlı bir ticaret. Bu nedenle net bir şekilde ifade edelim ki, kanser hastalarına bankalar kredi vermemektedir. Çünkü sigorta şirketleri kanser hastası olan kişiyi sigortalamamaktadır. Banka da ödenmeme ihtimali olan krediyi vermek istemez.

Tedavi Aşamasındaki Kanser Hastası Kredi Çekebilir mi

Ülkemizde on binlerce kişi şu an kanser tedavisi görmektedir. Kanser tedavileri genelde uzun sürebilir. Bu süre zarfında kişiler banka kredisi kullanarak değişik ihtiyaçlarını giderebilir. Bunların en başında da hastane ve ilaç masrafları gelmektedir Kişi bu masraflar için banka kredisine başvuru yapıp hastalığı hakkında bankaya bilgi vermeyebilir. Bu kişinin hastalığı yenemeyip ölmesi sonrası ise banka kanser hastasının kredi borcu ödemeleri için kişinin yasal mirasçılarının kapısını çalabilir. Burada başlayacak hukuki süreçte hakimin kimin lehine karar vereceği aşağıda anlatacağımız durumlar neticesinde az çok belli olacaktır.

Kişi Bankaya Kanser Olduğunu Söylemesi Gerekir mi

Kişi çok yaşlı ve kanser tedavisi görüyorsa, bankaya yapacağı başvuruda bankanın kişiden zaten bir sağlık raporu isteyeceğini biliyoruz. Bu nedenle bu kişi eğer hasta ise zaten banka bu kişiye kredi vermeyecektir. Ama kişi henüz genç ve sağlıklı görünüyorsa banka genelde sağlık raporu istemez. Bunun yerine kişiye hayat sigortası yapar. Hayat sigortası yaparken dikkat edilmemiş olabilir. Ama kişi taşımış olduğu hastalığı biliyor ve hatta bununla ilgili olarak resmi raporlara sahipse bu noktada mahkeme süresinde haksız duruma düşürülebilir. Çünkü banka hastalığı hakkında bilgi verilmediğini beyan edebilir. Bu nedenle bankaya hastalığı ile ilgili bilgi verilmelidir. Tabi bu durum yine kişilerin yakınlarını ve özellikle de çocuklarını hukuken bağlamaması gerekmektedir. Sonuçta kişi kredi çekerken kefil olarak çocuklarını ya da yakınlarını gösterip onlardan imza almamıştır. Hatta kişinin yakınları bu krediden haberi dahi olmayabilir. Ama yine de bu durumda banka ölen müşterisinin borcunu varislerinden talep edebilir.

Bu durumun en pratik çözümü kişinin kredi çekmesi durumunda ondan sağlık raporunun istenmesidir. Ancak bu şekilde kesin bir çözüm olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.