Kredihesabi.com

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borcu ne olacak ve bu kalan borçların nasıl ödeneceği çoğu kez tartışma konusudur. Özellikle ölen vatandaşın ailesi ve banka arasında sorun çıkaran bu meselenin izahı için bu makalemizi kaleme aldık. Bu makalemizde ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusuna yanıt verdik. Normal hayat koşullarında neredeyse herkesin başına gelebilecek olumsuz bir durumdur bu. Kaç yaşında olursak olalım ölümün saatini bilemediğimiz için bu gibi bir durumla karşılaşma olasılığını düşünerek hareket etmekte fayda vardır.

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder

Ölen Kişinin Kredi Borcu Hayat Sigortası Tarafından Ödenir

Banka kredi müşterisine mutlaka Hayat Sigortası yapar. Hatta bazen kanser yada yaşlılık gibi durumlarda hayat sigortasının yapılmaması bankaların kredi vermeme nedeni haline gelmiştir. Hayat sigortasının yapılma nedeni ölüm yada kaza gibi beklenmedik durumlarda kredinin sigorta kapsamında karşılanacağının teminatıdır.  Bu nedenle ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası tarafından ödenir. Peki borçlu vatandaşın ölmesi sonrası, banka borcun tamamını sigorta şirketinden karşılıyorsa neden borçlu kişinin ailesi ile banka karşı karşıya gelmekte hatta mahkemelik olmaktadır? Bu durumun bazı temel sebepleri vardır.

Konu ile ilgili olarak Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Sigortası Olduğu Halde Ölen Kişinin Kredi Borcu Sigorta Tarafından Neden Ödenmez

Bazı durumlarda sigorta olmasına rağmen sigorta şirketi banka ölen kişinin borcunu ödemiyor. Bunların nedenleri;

  • Eğer ölüm intihar sonucu olduysa sigorta şirketi ödeme yapmaz.
  • Kredi çekme esnasında kişinin kanser hastalığı yada farklı ölümcül bir rahatsızlığının olduğunu bilmesine rağmen bu durumu bankaya bildirmemesi durumunda sigorta ödeme yapmaz.                                      

Bu tarz ölüm vakalarında banka borcu varislerden tahsil etme yoluna gidecektir. Kredi çekecek kişi eğer hastaysa bunu banka talep etmesi bile bildirmesi daha uygun olacaktır. Hasta olduğunu bildirmek zorunda mı peki? Aslında bunun resmi bir zorunluluğu yoktur. Bu aşamada sorumluluk bankaya ait olmaktadır. Bu nedenle banka ve ölen kişinin yakınları bu konuyu mahkemeye taşırlar.

Kredi İçin Sağlık Raporu İstenilmesi

Banka, kredi başvurusunda bulunan kişi ne kadar genç ve sağlıklı görünürse görünsün yine de bu kişiden bir sağlık raporu istemesi gerekmektedir. Ama birçok banka gençlerden bunu istememektedir. Daha çok yaşlı kişilerden ve ölüm riski fazla olan müşterilerden bu raporları istemektedir. Banka gençlerden, tam teşekküllü bir hastaneden rapor almalarını isterse, bu müşteriler için yoğun bir zahmet anlamına geleceği için kredi çekmekten vaz geçip başka bankalara yönelebilirler. Bankalar da bu durumu göze almaz ve en kolay yoldan kredi işlemlerini hallederler. Daha sonra da ölüm gibi bir durum ortaya çıktığında da hem banka hem da ölen kişinin ailesi mağdur olur.

Şayet bankadan çekmiş olduğunuz krediyi kullanırken hastalanırsanız o halde ne banka ne de sigorta şirketi sizin ailenizden para isteyemez. Zaten hayat sigortasının amacı budur. Kişi kredi çektikten sonra ölürse bu kişinin borcunun ödenmesi içindir. Burada en önemli husus şudur: kişi kredi çektiği sırada ölümcül bir hastalık taşıyor mu taşımıyor mu? Hasta olduğu bankaca bilinmesine rağmen bu kişiye kredi kullandırılırsa sorumluluk yine borçlu kişiden çıkmış olur. Çünkü banka bazı şeyleri peşinen kabullenmiş olur.

Hayat Sigortası Yaptırmayanların Borçlarını Mirasçılar Öder!

Hayat sigortası yaptırmayan borçlu kişinin ölmesi durumunda ise bu borçların tamamı ölen kişinin yasal mirasçılarına kalır. Özellikle yaşlı müşterilerine hayat sigortası yaptırmaya yanaşmayan bankaların da amacı da tam olarak da budur. Kişi ölürse en azından bu kalan kredi taksitlerini yasal mirasçıları ödesin şeklinde bir planlama yapar. Yaşlı müşteriler de bunu kabul ederse ancak kredi başvuruları onaylanır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcunu Kim Öder

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcunu Kim Öder

Bankalar tarafından çoğunluğu hayat sigortası kapsamında verilen kredilerin kullanıcıları öldüğü takdirde ne olurunun cevabını verdik. Peki çoğuna hayat sigortası yapılmayan kredi kartı kullanıcılarının vefatı durumunda kredi kartı borcunu kim ödeyecek. 

Bankalar Kredi kartı kullanıcılarının hayat sigortası yapmalarını gönülden isteyebilirler ama genel olarak sigorta yapmaları talep edilmez. Ancak  Müşteri kendisi özel bir hayat sigortası yaptırabilir  yada kredi borcu nedeniyle bankanın zorunlu olarak yaptırdığı bir hayat sigortası mevcut olabilir. Eğer müşterinin sigortası yoksa banka ölen kişinin kredi kartı borcunu varislerinden talep eder.  

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.