Kredihesabi.com

Kart CVV-CVC Kodu Nedir? Nerede Yazar?

Kart CVV-CVC Kodu Nedir? Nerede Yazar?

Kart CVV CVC kodu nedir? CVV kodu nerede yazar? Merak edilen sorulardan bir tanesi olurken, CVV kodu ne işe yarar gibi tüm sorularınıza cevap vereceğiz. 2001 tarihinden bu güne kadar online işlem yapan herkese CVV ya da CVC kodunu kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Sizlere yazımızda detaylı ve resimli bir şekilde yazı sunduk. Nerede ve nasıl kullanacağınızı bilmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar? Kart

CVV Nedir?

CVV kodu açılımı Card Validation Value şeklinde 3 kelimenin kısaltımıdır. Türkçe adı ile Kart Doğrulama Değeri şeklindedir. CVV kodu neden önemli sorusuna gelecek olursak, CVV kodları online alışveriş gibi internet üzerinden yapacağınız ödemelerde kilit rol oynar.

CVV kodu nerede yazar merak edenler için, banka ya da kredi kartlarınızın arka bölümünde yer alırken, 3 haneli numaradan oluşmaktadır. Bu kodu her hangi birisine vermemeniz önemli olurken, yalnızca 3D Security gibi güvenli online ödemeli yerlerden alışveriş yapmanızda yarar var. Bu CVV PIN kodu, kartının gizli kodu olmadığını da hatırlatalım. Kişiye özel verilen Kişisel Kimlik Numarasıdır.

CVC Nedir?

CVC kodu açılımı Card Validation Code olarak 3 kelimenin kısaltımıdır. Türkçe adı ile Kart Doğrulama Kodu şeklindedir. Kredi kartlarınıza ait güvenlik kodu olan CVC kodu, online ödeme işlemlerinizi daha güvenli hale getirmek amacı ile verilmektedir. Kişisel kimlik numarası olan CVC kodu, gizli PIN kodu değildir. CVC kodu nerede yazar diyorsanız, CVV kodu ile aynı yerde kartınızın arka tarafında 3 haneli PIN numarası ile karşınıza çıkar.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

CVV ve CVC Arasındaki Fark Nedir?

CVV ve CVC kodlarının işlevleri aynı olsa da tek farkı bulunduğu kartlardır. CVC kodu Mastercard kartları için geçerli olurken, CVV kodu VISA kartları için geçerlidir. VISA ve Mastercard kartlarınız var ise kartların arkasına bakara kodları görebilirsiniz. Ülkemizde pek sık rastlanmasa da bir diğer 3 haneli güvenlik PIN kodu da CID kodudur. CID kodu American Express için kullanılır.

CVV-CVC Kodu Nerede Yazar?

Online alışveriş ya da online oyun gibi işlemlerinizde satın alım gerçekleştireceksiniz. Size sorulan ödeme seçeneklerinde Kredi kartı ya da banka kartı ödeme türünü seçtiniz. Burada kart bilgileriniz istenirken VISA ya da Mastercard olması önemli değildir. Kartın üzerindeki isim, kart numarası, son kullanma tarihi ve son olarak CVV-CVC kodu istenir.

İlginizi Çekebilir: Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

CVV-CVC kodu nerede yazar az önce belirttiğimiz gibi kartın arka yüzünde, kullanıcı imzası bandı üzerinde yer alır. Resimde gördüğünüz üzere son 3 hane olan koddur. Bu kod size ait kişisel kimlik numarası olurken, kartınızın güvenlik PIN kodudur.

Bu yüzde kart için oluşturacağınız 4 haneli kart şifreniz için asla CVV-CVC kodu kullanmayınız. Güvenliğiniz için önerilmemektedir. CVV kodu Ziraat bankası kartı gibi tüm banka kartlarının arkasında bu güvenlik kodlarını görebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.