Kredihesabi.com

Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şart Mıdır? 

Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şart Mıdır? 

Kredi başvurusunun onaylanması için bankaların bazı müşterilerine sunmuş olduğu kefil bulma şartı nedeni ile birçok banka müşterisi kredi notu yüksek olan kefiller bulmak zorunda kalmaktadır. Sadece kefil bularak işini halledemeyen kişiler aynı zamanda bu kefillerin de eşlerini ikna etmek zorundadırlar. Aile içi sorunların yaşanmaması için eşlerin de bu konuda hemfikir olmaları gerekmektedir.

Kefalette Eş Rızası

Kefil Olmak İçin Eşin İmzası Gerekir mi?

Peki kefil olmak için eşin rızası şart mıdır? Daha doğrusu kefil olacak kişinin eşinin resmi olarak imzası da gerekli midir? Bu soruya yanıt niteliğinde olan makalemizi kaleme alarak, okuyucularımızı bilgilendirme yoluna gittik. Yazının devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilir ve eş rızası ile ilgili yanlış bilinen bazı gerçekleri daha net anlamış olursunuz.

Bankalar Neden Kefil İster

Kredi çekme işlemlerinde kredi notu düşük olan ya da yeterli bir sabit gelire sahip olamayanlar için bazı teminatlar istenir. Bunlardan bir tanesi taşınır ya da taşınmaz ipoteğidir. Yani kişi bankadan almış olduğu borcun karşılığında bankaya evini, arabasını ya da iş yerini ipotek ettirebilir. Eğer bu gibi malları yoksa bu sefer bankaya kefil göstermek durumundadır. Bankalar kredi çekecek kişilerden kefil isteyerek, borcun ödenmemesi durumunda bu kefil olan kişiden alacaklarını tahsil etme yoluna giderler. Kefil olmak isteyen kişilerin aranılan şartları taşıması sonrası kefillik işlemleri yapılır.

Eğer kredi notunuz düşükse, bir kefile ihtiyacınız varsa kefil de bulmakta zorluk çekiyorsanız ilk olarak kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Sizler için daha önce yazdığımız kredi yükseltmenin 8 yolu makalemizi okuyabilirsiniz

Kefillik Ülkemizde Çokca Başvurulan Bir Sistem

Kefillik ülkemizde kişilerin arasında güven duygusunun yüksek olmasından dolayı çokça başvurulan bir yöntemdir. Vatandaşlarımızın karakteristik özelliği olan birbirini kıramama ve hayır diyememe gibi özelliklerimizden dolayı eşe, dosta, akrabaya çok kolay bir şekilde kefil olunabilmektedir. Ve birçok kişi bankadan çekmiş olduğu krediyi kefillere gerek kalmadan ödeyerek bu durumu olumlu yönde değerlendirmektedir.

Neden Eşin Rızası Olması Gereklidir?

Fakat son zamanlarda yaşanan borç ödeyememe ile birlikte bankaların kefillerin kapısını çalması kişileri oldukça zor duruma sokmaktadır. Kefil olan kişinin eşi eğer bu kefillikten haberi yoksa o halde aile içinde sorunla yaşanmakta, hatta boşanmaya kadar gitmektedir. Yetkililer ve yargı mercileri bu durumu çözebilmek için bazı kararlar almışlardır. “Evli çiftlerin kefil olması halinde 11.04.2013 Tarihinden itibaren düzenlenen kanunlar dahilinde eşin yazılı rızası gerekmektedir.

Hangi Kredilerde Kefalet İçin Eş Rızası İstenir

Eşin rızası olma şartı konut, ihtiyaç, bireysel gibi ticari olmayan kredilerde geçerlidir. Banka kefilin eşinden rıza almadan kredi onaylaması yapmayacaktır. Bazen kefilin eşinin rızası vardır yazısı dahi geçerli olmamaktadır. Bizzat kefil olacak kişinin eşinin bankaya gelerek onayladığını bildirmesi gerekmektedir. Diğer kredilerde eşin rızası almadığı takdirde kefillikten dolayı karşılaşabileceği bütün sorunlar karşısında şahsi olarak sorumludur. 

Kefalette Eş Rızası Yargıtay Kararı

Yargıtayın Kefil Olmak İçin İzni Hakkında Kararı

Başkasının borcunu ödemek kişiyi ve çevresindekileri hayli yıpratan sıkıntılı bir süreçtir. Bundan dolayı yuvalar bile yıkılmaktadır. Haklı olarak eşler kendilerinin dahil olmadığı ve olanaklarından da yararlanamadığı bir borca dahil olmak istememektedirler. En son kefil olduğu için sıkıntı yaşayan evli bir çiftin başvurusu sonucunda 12. Yargıtay Dairesinin verdiği bir kararla; “Eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır. Düzenlemeye nazaran, dosya içerisinde mevcut nüfus kaydına göre taahhüt tarihinde evli olan sanığın eşinin kefalet işlemi öncesinde veya icra kefilliği sırasında rızasının alınıp alınmadığının belirtilmemesi nedeniyle geçerli bir kefalet işlemi dolayısıyla hukuken geçerli bir ödeme taahhüdü bulunmamaktadır.” (2019)

Yani kefil olurken eşimin rızası vardır şeklinde bir ibare yoksa Kefil borcu şahsidir.

Kefillikte Şahsi Sorumluluk Ne Demek?

Kefil olan kişi, kefil olmadan eğer eşinin rızasını da yazılı olarak alırsa o zaman yaşanabilecek bir sorun karşısında hep beraber adım atmak durumunda kalınacaktır. Ama kişi kefil olduğunu eşine haber vermezse ya da eşinin onayı olmadan kefil olursa ve kefil olduğu borcun ödenmemesi durumu ile karşılaşılırsa o halde bu kişi bütün sorumlulukları tek başına karşılayacaktır.

Şahsi Sorumluluk da Eş de Zarar Görür mü?

Kefil olan kişi kefillikten doğan borcu ödemediği taktirde haciz memurları bu kişinin sahip olduğu yerleri ya da araçları haczedebilir. Ama eşi ile ortak kullanım mülkiyetine olan eşyalara dokunamazlar. Çünkü eş her ne kadar kefil olsa da haciz sonrası kefilin eşi mağdur edilemez. Çünkü en başta zaten bu kefilliğe onay vermemiştir. Bu konuda mahkemenin net kararı vardır. Böylesi bir sorunla karşılaşan kefiller ve eşleri hemen hukuki bir danışmanlık almaları gerekmektedir. Kanunların yanlış yorumlanması sizin için bazı mağduriyetlerin doğmasına neden olacağı için yetkililerin almış olduğu yanlış kararlara karşı mahkemeye başvuru yapmalısınız.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.