10 Eylül 2019

Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şart Mıdır?  

Kredi başvurusunun onaylanması için bankaların bazı müşterilerine sunmuş olduğu kefil bulma şartı nedeni ile birçok banka müşterisi kredi notu yüksek olan kefiller bulmak zorunda kalmaktadır. Sadece kefil bularak işini halledemeyen kişiler aynı zamanda bu kefillerin de eşlerini ikna etmek zorundadırlar. Aile içi sorunların yaşanmaması için eşlerin de bu konuda hemfikir olmaları gerekmektedir.

Peki kefil olmak için eşin rızası şart mıdır? Daha doğrusu kefil olacak kişinin eşinin resmi olarak imzası da gerekli midir? Bu soruya yanıt niteliğinde olan makalemizi kaleme alarak, okuyucularımızı bilgilendirme yoluna gittik. Yazının devamını okuyarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilir ve eş rızası ile ilgili yanlış bilinen bazı gerçekleri daha net anlamış olursunuz.

Kredi çekme işlemlerinde kredi notu düşük olan ya da yeterli bir sabit gelire sahip olamayanlar için bazı teminatlar istenir. Bunlardan bir tanesi taşınır ya da taşınmaz ipoteğidir. Yani kişi bankadan almış olduğu borcun karşılığında bankaya evini, arabasını ya da iş yerini ipotek ettirebilir. Eğer bu gibi malları yoksa bu sefer bankaya kefil göstermek durumundadır. Bankalar kredi çekecek kişilerden kefil isteyerek, borcun ödenmemesi durumunda bu kefil olan kişiden alacaklarını tahsil etme yoluna giderler. Kefil olmak isteyen kişilerin aranılan şartları taşıması sonrası kefillik işlemleri yapılır.

Kefillik ülkemizde kişilerin arasında güven duygusunun yüksek olmasından dolayı çokça başvurulan bir yöntemdir. Vatandaşlarımızın karakteristik özelliği olan birbirini kıramama ve hayır diyememe gibi özelliklerimizden dolayı eşe, dosta, akrabaya çok kolay bir şekilde kefil olunabilmektedir. Ve birçok kişi bankadan çekmiş olduğu krediyi kefillere gerek kalmadan ödeyerek bu durumu olumlu yönde değerlendirmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Fakat son zamanlarda yaşanan borç ödeyememe ile birlikte bankaların kefillerin kapısını çalması kişileri oldukça zor duruma sokmaktadır. Kefil olan kişinin eşi eğer bu kefillikten haberi yoksa o halde aile içinde sorunla yaşanmakta, hatta boşanmaya kadar gitmektedir. Yetkililer ve yargı mercileri bu durumu çözebilmek için bazı kararlar almışlardır. Buna göre kefil olacak kişi eşinin rızasını almak zorunda değildir. Fakat kefil olan kişi eşinin rızasını almadığı için de kefillikten dolayı karşılaşabileceği bütün sorunlar karşısında şahsi olarak sorumludur.

 

Kefillikte Şahsi Sorumluluk Ne Demek?

 

Kefil olan kişi, kefil olmadan eğer eşinin rızasını da yazılı olarak alırsa o zaman yaşanabilecek bir sorun karşısında hep beraber adım atmak durumunda kalınacaktır. Ama kişi kefil olduğunu eşine haber vermezse ya da eşinin onayı olmadan kefil olursa ve kefil olduğu borcun ödenmemesi durumu ile karşılaşılırsa o halde bu kişi bütün sorumlulukları tek başına karşılayacaktır.

Kefil olan kişi kefillikten doğan borcu ödemediği taktirde haciz memurları bu kişinin sahip olduğu yerleri ya da araçları haczedebilir. Ama eşi ile ortak kullanım mülkiyetine olan eşyalara dokunamazlar. Çünkü eş her ne kadar kefil olsa da haciz sonrası kefilin eşi mağdur edilemez. Çünkü en başta zaten bu kefilliğe onay vermemiştir. Bu konuda mahkemenin net kararı vardır. Böylesi bir sorunla karşılaşan kefiller ve eşleri hemen hukuki bir danışmanlık almaları gerekmektedir. Kanunların yanlış yorumlanması sizin için bazı mağduriyetlerin doğmasına neden olacağı için yetkililerin almış olduğu yanlış kararlara karşı mahkemeye başvuru yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz