17 Temmuz 2019

Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı

Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı

Kredi başvurusunun onaylanması için bankaların bazı müşterilerine sunmuş olduğu kefil bulma şartı nedeni ile birçok banka müşterisi kredi notu yüksek olan kefiller bulmak zorunda kalmaktadır. Sadece kefil bularak işini halledemeyen kişiler aynı zamanda bu kefillerin de eşlerini ikna etmek zorundadırlar. Aile içi sorunların yaşanmaması ve özellikle icra işlemlerinde yasal bir sorun olmaması için eşlerin de bu konuda hemfikir olmaları gerekmektedir.

Kefillik için eşin rızası şart  daha doğrusu kefil olacak kişinin eşinin resmi olarak imzası da gerekli midir? Bu soruya yanıt niteliğinde olan makalemizi kaleme alarak, okuyucularımızı bilgilendirme yoluna gittik.

Kredi çekme işlemlerinde kredi notu düşük olan ya da yeterli bir sabit gelire sahip olamayanlar için bazı teminatlar istenir. Bunlardan bir tanesi taşınır ya da taşınmaz ipoteğidir. Yani kişi bankadan almış olduğu borcun karşılığında bankaya evini, arabasını ya da iş yerini ipotek ettirebilir. Eğer bu gibi malları yoksa bu sefer bankaya kefil göstermek durumundadır. Bankalar kredi çekecek kişilerden kefil isteyerek, borcun ödenmemesi durumunda bu kefil olan kişiden alacaklarını tahsil etme yoluna giderler.

Eşten Habersiz Kefillikte İcra İptali 

Kefil olmak isteyen kişilerin aranılan şartları taşıması sonrası kefillik işlemleri yapılır. Kefil olacak kişi de eşinden habersiz şekilde bu imzayı atması durumunda daha sonra icra işlemlerinde eşler icrayı durdurmak için mahkemeye gidebilmektedir. Özellikle ev hanımları, icradan haberi olmadığını belirterek evin haciz edilmesine karşı gelebilir ki bu da yasal bir hak haline gelmiştir.

Page Title

REKLAMLAR

Kefil olan kişinin eşi eğer bu kefillikten haberi yoksa o halde aile içinde sorunla yaşanmakta, hatta boşanmaya kadar gitmektedir. Yetkililer ve yargı mercileri bu durumu çözebilmek için bazı kararlar almışlardır. Buna göre kefil olacak kişi eşinin rızasını almak zorunda değildir. Fakat kefil olan kişi eşinin rızasını almadığı için de kefillikten dolayı karşılaşabileceği bütün sorunlar karşısında şahsi olarak sorumludur. Aynı zamanda kefillikten haberi olmayan eşlere de mahkemeye gitme yolu açılmış ve icranın iptal edilmesi bile sağlanmaktadır.

Kefillikte Şahsi Sorumluluk

Kefil olan kişi, kefil olmadan eğer eşinin rızasını da yazılı olarak alırsa o zaman yaşanabilecek bir sorun karşısında hep beraber adım atmak durumunda kalınacaktır. Ama kişi kefil olduğunu eşine haber vermezse ya da eşinin onayı olmadan kefil olursa ve kefil olduğu borcun ödenmemesi durumu ile karşılaşılırsa o halde bu kişi bütün sorumlulukları tek başına karşılayacaktır.

Kefil olan kişi kefillikten doğan borcu ödemediği taktirde haciz memurları bu kişinin sahip olduğu yerleri ya da araçları haczedebilir. Ama eşi ile ortak kullanım mülkiyetine olan eşyalara dokunamazlar. Çünkü eş her ne kadar kefil olsa da haciz sonrası kefilin eşi mağdur edilemez. Çünkü en başta zaten bu kefilliğe onay vermemiştir. Bu konuda mahkemenin net kararı vardır. Böylesi bir sorunla karşılaşan kefiller ve eşleri hemen hukuki bir danışmanlık almaları gerekmektedir. Kanunların yanlış yorumlanması sizin için bazı mağduriyetlerin doğmasına neden olacağı için yetkililerin almış olduğu yanlış kararlara karşı mahkemeye başvuru yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Gerekli Belgeler başlıklı makalemizde kredi başvurusu, Ziraat Bankası Kredi Başvurusu ve Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Gerekli Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz