Kredihesabi.com

Kredi Kartı Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

14.07.2020
Kredi Kartı Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

Covid-19 küresel salgın sürecinde kredi kartı ile alışveriş oldukça arttı. Özellikle internet üzerinden alışverişlerde patlama yaşandı. Böyle olunca yapılan alışveriş iptallerinde de bir yükseliş oldu. Hatalı, yanlış, eksik ürün teslimlerinde ya da gerçekten hiçbir neden yokken alışveriş iptalleri yaşanmaya başladı. Bu nedenle çoğu işlem kredi kartı ile yapıldığından kredi kartı alışveriş iptali nasıl yapılır öğrenmek şart oldu. Bu haberimizde internet çağında kredi kartı alışveriş iptali nasıl yapılır, ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

Bir hatırlatma!

Öncelikle aldığınız ürün-eksik ya da yanlış teslimat olsun ya da olmasın, kredi kartı işlem hareketlerinizi sürekli kontrol etmeniz, hesabınızdan yaptığınız para-giriş çıkışlarını sürekli incelemeniz gerekir, bu güvenliğiniz, zarara uğramamanız açısından da önem arz ediyor. Yani kredi kartı alışveriş iptali talep edecekseniz öncelikle probleminizi tespit etmeniz daha sonra iptal için başvurmanız gerekiyor. Bunun için dediğimiz gibi hesap hareketlerini kontrol etmek şart.

İnternetten Kredi Kartı Alışveriş İptali İşlemleri

Burada bir şart var: Müşterilerin internetten yaptıkları kredi kartı alışveriş işlemlerinde iade ve iptal işlemleri için aldıkları ürünü geri göndermeleri gerekiyor. Ürün ile gelen fatura altında iade için bir kısım vardır ve bu kısmın doldurulmasıyla alınan ürün firmaya geri gönderilir. Bu nedenle gelen faturayı iyi okumalarınız, iade ve iptal koşulları orada yazıyordur, internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde son onaydan önce, iade ve iptal koşullarını da içeren sözleşmeyi okuyup onaylamanız gerekir, bu yüzden koşulları okumanız önemli. Ürünü gönderdikten sonra geri ödeme iade işlemleri yapılmış olur. İadenin gerçekleşmesi ile gerekli para iadesi yapılır.

Hemen iptal!

Ürünleri aldıktan hemen sonra alışveriş iptali için ise firmanın internet sitesine giriş yapılır. Bu giriş işleminden sonra siparişlerim bölümüne girilmesi gerekir. Burada alışveriş iptali kısmına tıklandıktan sonra alışverişiniz iptal olacaktır. Alışverişin iptal edilmesi ile gerekli olan ödemelerin ne zaman geri yapılacağı yine online ortamdan bilgi almak mümkündür.

İki kez slip geçilirse, kredi kartı alışveriş iptali

Başınıza gelmesin tabii, ama şöyle durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yaptığınız alışveriş işleminde iki kez üst üste slip geçildiğimi, iki kez ücret alındığını görebilirsiniz, gelmez değil başınıza gelebilir, bu durumda kredi kartını kullandığınız bankanın müşteri ilişkilerini arayın, gerekirse mağazaya gidin ve kredi kartınızdan 1 işlem için, 2 kez ödeme çekildiğini belirtin. Bunu elbette hesap hareketlerinden kanıtlamanız gerekecektir, bunu yapın ve ardından hesaplarınızı tekrar kontrol edin. Paranız hesabınıza geçtiğinde, ikinci kez çekilen tutar kadar aynı miktarda para girişi olacaktır ve böylece giriş-çıkışlar birbirini sıfırlayacaktır. Böylece kredi kartı alışverişinizi iptal etmiş ve paranızı geri almış olacaksınız.

UYARI!

Bakın kredi kartı ile alışverişlerde BDDK’nın bir uyarısı var. Şöyle diyor: Kredi kartı ile internetten alışveriş, bazı güvenlik kurallarına uyulduğu zaman son derece güvenlidir. Öncelikle alışveriş yaptığınız sitelerin güvenlik yazılımlarıyla korunuyor olmasına dikkat etmeli, alışveriş sırasında otomatik programlarla başka sitelere yönlendirilmediğinizden emin olmalısınız. Alışveriş yaptığınız web sitesinin bağlantısının “https” üzerinden kimliği doğrulanmış bir SSL sertifika ile sağlandığını kontrol etmelisiniz ayrıca adres çubuğunuzun yeşil renkte olması gerekir, adres çubuğu yeşil renkte değilse bulunduğunuz site sahte bir internet sitesi olabilir.

Kredi kartlarında bekleyen provizyonlar ne anlama gelir diye merak ediyorsanız Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.