Kredihesabi.com

Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme

21.09.2020
Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Amerika’da yaşayan Türklerin nüfusu 200binleri aşarken, Türkiye’ye para gönderme işlemleri de buna göre artış göstermektedir. Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme işlemleri birden fazla seçenekler ile gerçekleşmektedir. Yoğunluğun olduğu kadar işlemlerin kolaylaşması için atılımlar yer alırken, en uygun işlemlerle Türkiye’ye kolaylıkla para gönderilebilmektedir. Para gönderme seçeneklerine göz atarken komisyon oranlarının yanı sıra limitlere de dikkat etmenizde yarar var. Amerika’dan Türkiye’ye nasıl para gönderilir, işlemleri, limitleri ve daha fazlasını yazımızda görebilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Seçenekleri

Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme seçenekleri arasında bilinen ve bilinmeyen ödeme alternatifleri yer almaktadır. Özellikle Amerika’da yaşayıp Türkiye’deki ailesine para göndermek isteyenlerin merak ettiği bu konuda, para gönderme seçenekleri şu şekildedir.

  • Western Union
  • Wire Transfer
  • Ria Transfer
  • TransferWise
  • Money Gram

Popüler ödeme seçenekleri olduğu gibi düşük komisyonlarda kolaylıkla bu para gönderme seçenekleri üzerinden Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme limiti bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Amerika’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Amerika’da yaşayan Türk vatandaşı ya da Amerikan vatandaşı, her hangi bir bankada bu işlemlerden bir tanesini seçerek kimliği ile beraber kolaylıkla ödemesini yapabilmektedir. Göndereceği kişinin adres ve kimlik bilgileriyle de işlemine devam ederken, komisyon oranı seçeceği ödeme işlemine göre değişmektedir. Banka transferlerinde SWIFT ya da BIC kodu istenirken, karşı tarafın bilgilerini eksiksiz ve yanlış girmediğinize emin olup dikkat etmenizde yarar var. Ria transferi gibi ödemelerde ise PIN kodu ile işlem yapılmaktadır. Ria transferi sonrasında karşı tarafa verilen PIN kodu ile yetkili yerlerden bu kod sayesinde ödemeyi alabilmektedir.

Western Union

Amerika’dan Türkiye’ye Western Union ödeme seçeneğinde, göndereceğiniz tutar 1.000 $’a kadar 20$ komisyon alınmaktadır. Gizli kur farkı da eklenerek toplamda 40$ gibi bir rakam karşınıza çıkacaktır. İşlem gerçekleşir gerçekleşmez karşı tarafa dakikalar içerisinde ödeme geçmiş olacaktır. Western Union ödeme işlemi tüm dünyada en hızlı para transferlerinden bir tanesi olduğundan dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Western Union ile para transferinde sadece kimlik bilgileriniz, adresiniz, karşı tarafın kimlik ve adres bilgileri yeterli olacaktır. Karşı taraf ise ödemesini her hangi bir Western Union noktalarından kimliği ile beraber giderek temin edebilmektedir.

Wire Transfer

Amerika’dan Türkiye’ye Wire Transfer ödeme seçeneğinde, para göndereceğiniz miktar 1.000 $’a kadar 25$ gönderme komisyonu, gizli kur farkı olarak da ortalama 25$ olurken toplamda 50$ olabilmektedir. İşlemler 3 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Wire Transfer, Türkçe adı ile banka transferidir. Türkiye’de kullandığınız EFT ve havale işlemiyle aynıdır. Tek farkı ise Amerika’dan Türkiye’ye göndereceğiniz bankanın SWIFT kodu ya da BIC kodunu da yazmanız gerekmektedir. Bankadan gönderirken karşı tarafın kimlik, banka ve SWIFT kodu bilgilerini eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Ödeme 3 iş günü içerisinde otomatik olarak karşı tarafın banka hesabına yansıyacaktır. Wire Transfer nedir makalemizi de inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ria Transfer

Amerika’dan Türkiye’ye Ria Transfer ödeme seçeneğinde, 1.000 $’a kadar gönderimlerde 5$ gönderme komisyonu kesilirken, gizli kur farkı ise 35$ olup toplamda 40$ komisyon olabilmektedir. Ria transfer ile para gönderirken karşı tarafa dakikalar içerisinde ödeme gelmektedir. Türkiye’de yalnızca Vakıfbank bankasından Ria transfer ödemelerini ücretsiz alabilir ve aynı yerden yurtdışına gönderebilirsiniz. Amerika’dan ödeme gönderilirken Ria transfer formu doldurulur. Karşılıklı iki tarafın bilgileri girildikten sonra PIN kodu verilir. Ödemeyi gönderen kişi, alıcıya bu PIN kodunu verir. Alıcı bu PIN kodu ile Vakıfbank şubelerinden ödemesini ücretsiz talep edebilmektedir.

TransferWise

Amerika’dan Türkiye’ye TransferWise ödeme seçeneğinde, 1.000 $’a kadar gönderimlerde 12$ gönderim komisyonu ve gizli kur farkı olarak her hangi bir şey alınmamaktadır. Toplamda 12$’dan başlayan komisyonlarla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemi sonrası alıcı ödemesini 3 ila 5 iş günü içerisinde ödemesini talep edebilmektedir. TransferWise kullanmak için mobil uygulamasını akıllı cihazınıza yükleyip üyelik oluşturmanız gerekiyor. Web hizmetinden de yararlanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Gönderen kişi para birimini seçerek göndereceği miktarı seçmelidir. Dolardan Liraya gönderme seçeneğini de seçerek kart ve kişisel bilgileri eklenir. Akabinde gönderilecek kişinin de bilgileri, banka bilgileri ve IBAN numarası girilir ve ödeme gerçekleştirilir. Eğer hızlı para transferi yapmak istiyorsanız kredi kartı ya da banka kartı seçimini yaparak ilerleyebilirsiniz. Fakat düşük komisyon ile daha uzun sürede ödeme yapmak isterseniz banka bilgilerinizi yazarak havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Alıcı her hangi bir bankaya ya da şubeye gitmesine gerek kalmadan, verdiği IBAN numarasına ödemeyi alabilmektedir. Ayrıca TransferWise nedir makalemizden daha detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Money Gram

Amerika’dan Türkiye’ye Money Gram ödeme seçeneğinde, 1.000 $’a kadar gönderimlerde 25$ gönderi komisyonu alınır. Buna ek olarak gizli kur farkı olarak 15$ gibi fark alınırken toplamda 40$ ile başlayan komisyonlarla Money Gram para transferi yapabilirsiniz. İşlemler yapıldıktan sonra ödeme, dakikalar içerisinde alıcıya gönderilmektedir. Moneygram ile Türkiye’ye para göndermek için ister web sitesinden isterseniz de yetkili Moneygram şubelerinden para gönderebilirsiniz. Web sitesinden gönderim yaparken kredi kartı ya da banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Gönderen kişi, alıcının banka ve kişisel bilgilerinin yanı sıra SWIFT koduna ihtiyacı vardır. Bu şekilde alıcının banka hesabına ödeme işlemini yapabilmektedir. Alıcının her hangi bir şey yapmasına gerek kalmadan ödeme hesabına gönderilecektir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.