Kredihesabi.com

TransferWise Nedir? (ANLAŞMALI BANKALAR)

19.09.2020
TransferWise Nedir? (ANLAŞMALI BANKALAR)

Yurt dışı para göndermek veya almak mı istiyorsunuz? Bunun için hem basit hem de ucuz bir yöntem var. Yurt dışı para transfer işlemleri için kullanılan transferwise. Peki transferwise nedir. Tranferwise para gönderme nasıl yapılır? Transferwise anlaşmalı bankalar hangileri buyrun bereber bakalım.

Genellikle gurbetçi vatandaşlarımızın Almanya dan Türkiye ye para gönderme de sıkça başvurduğu bir işlemdir. Aynı şekilde Avrupa dan ve Amerika dan Türkiye’ye para göndermek isteyen kişiler için hem ucuz hem de hızlıdır.

Transferwise Nedir?

Gelişen ve dijitalleşen dünyada, kendini sürekli yenileyen teknolojinin nimetlerinden biri olan, 2020 yılı itibariyle 74 ülkede transfer gerçekleştiren ve küresel anlamda 6 milyon kullanıcıya sahip olan TransferWise; uluslararası para transferlerinde aracı konumunda olan ve para transferlerini kolay ve rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir şirkettir.

2011 yılında, Londra’da yaşayan ve memleketlerine yaptıkları para transferi işlemlerindeki kesintilere bir çare bulmak isteyen, Kristo Käärmann ve Taavet Hinrikus adlı Estonyalı iki şahıs tarafından kurulmuştur.

Transferwise Para Transferi

TransferWise; para transferi yapmak isteyen insanlara, yaşadıkları ülke içerisinde çözümler sunmaktadır. Paranın bulunduğu ülkeden çıkmamasını sağlamakta ve komisyon ücretini azaltmaktadır. Para gönderme ve çekme işlemlerinin yapıldığı TransferWise’ın en önemli avantajlarından biri de para transferleri gerçekleşmeden önce bu şirket tarafından yapılacak olan herhangi bir kesinti durumu var ise, bunu önceden bildirmesidir.

Transferwise Para Trasfer Ücretleri

TransferWise sistemi; Türkiye’den yurtdışına ya da yurtdışından Türkiye’ye yapılan para gönderme ve para çekme işlemlerinde hem zaman hem de nakit açısından tasarruf sağlamaktadır. Para gönderme ve para çekme işlemlerinde ilk 500 İngiliz Sterlinine denk gelen ödemeler ek bir ücret olmadan yapılmaktadır. Ayrıca 500 İngiliz Sterlini limitinin üstüne çıkıldığında, bir kereye özel olarak 50 İngiliz Sterlini hediye etmektedir.

İlgili İçerik: Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme

TransferWise Para Gönderme

Kullanımı son derece kolay ve rahat olan TransferWise sistemi ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderme veya Türkiye’den yurtdışına para gönderme işlemleri belirli aşamalardan oluşmaktadır. Bunlar:

 1. TransferWise Üyelik İşlemlerini Tamamlayın

TransferWise uygulamasını mobil cihazlara indirerek ya da indirmeden web sitesi üzerinden işlem yapmak mümkündür. Bilgisayar üzerinden web sitesi aracılığıyla yapılan işlemleri takip ettiğimizde, yapılacak ilk işlem giriş yapmaktadır. Karşınıza “Sign Up” ya da “Kayıt Ol” seçeneği çıkan bir ekran gelecektir. Buradan Personel/Kişisel/Bireysel hesabı seçin. Ad ve soyad bilgilerini girerek bir şifte oluşturun. E-mail adresinize gelen doğrulama kodunu onaylayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu şekilde TransferWise kayıt işlemini tamamlamış olursunuz.

 • Ne Konuda İşlem Yapmak İstediğinizi İşaretleyin

Karşınıza gelecek olan sayfada para çekme, para gönderme ve kart alma seçenekleri gelecek. Siz para gönderme işlemi yapmak istediğiniz için “Send Money” (Para Gönderme) seçeneğini işaretleyin.

 • Ödeme Miktarını Girin

Karşı tarafa gönderilecek olan para miktarı yazılmalıdır. Örneğin karşı tarafa 20 Euro göndermek istiyorsanız, otomatik olarak hesaplanan masraf tutarını ekleyerek/eklemeyerek gönderimi sağlayabilirsiniz. TransferWise kartınızın ana hesabı, genelde Türkiye’den gönderim sağlandığında TL şeklinde oluyor. Bu açıdan TL’den Euro’ya para gönderimini işaretleyebilirsiniz.

 • Kişisel Bilgilerinizi Doldurun

Karşınıza gelecek olan sayfada, isminizin yazdığı bireysel hesabınızdan para gönderimini seçin. İsim-soyisim, doğum tarihi, telefon numarası, adres gibi bilgilerinizi doldurun.

 • Alıcı Bilgilerini Doldurun

Paranın gönderileceği kişi seçilir. Kendime, başka birine, şirket ya da yardım kuruluşuna seçenekleri bulunmaktadır. Hangi hesaba gönderecekseniz onu seçin. Alıcıya ait olan ve faturada yazan, e-mail adresi, hesap adı, alıcının IBAN numarası bilgilerini girin. Karşınıza çıkacak ödeme ve alıcı bilgilerini kontrol ettikten sonra onaylayın.

 • Transfer Türünü İşaretleyin

Fast Transfer (Hızlı Transfer) bölümünde yer alan debit card (banka kartı), credit cart (kredi kartı), Low Cost Transfer (Düşük Maliyetli Transfer) bölümünde yer alan bank transfer (banka transferi) seçeneklerinden hangisini tercih ediyorsanız onu işaretleyin. Karşınıza çıkan bilgiler doğruysa continue to payment (ödemeye devam et) seçeneğini işaretleyerek işlemlere devam edin.

 • Kart Bilgilerinizi Doldurun

Kartınızın üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu gibi istenilen bilgileri giriniz. Ödemenizi sağladıktan sonra “Got it” butonuna ve sonrasında “Track your payment” seçeneğine tıklayarak para gönderim işleminin takibini sağlayabilirsiniz.

 • Dekont Alın

TransferWise sitemi kişilere dekont vermemektedir. Girdiğiniz kartınızın kayıtlı olduğu bankanın online/internet bankacılık uygulamasından dekont almak mümkündür.

İlgili içerik: TransferGo Uluslararası Para Transferi 

TransferWise Para Çekme

TransferWise ile para çekmek normal bir bankadan para çekmek gibi basittir. Hangi para birimine transfer almak istiyorsanız onun hesap bilgilerini size para gönderecek olan kişiye vermelisiniz. Yurtdışında size para gönderecek olan gönderici tarafa ad ve soyadı ile IBAN bilginizi paylaşmalısınız. İşlemler genellikle 1 ve 3 iş günü içerisinde tamamlanır.

Şu an çoklu döviz hesabına direkt olarak Euro, İngiliz Poundu, Amerikan Doları (tüm ülkeler için geçerli değil), Polonya Zlotisi, Avustralya Doları, Yeni Zelanda Doları ve Singapur Doları alınabilmektedir.

İlgili İçerik: IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi

Ödeme Nasıl Alınır?

 • Bakiyeler ekranına gidin ve para almak istediğiniz para birimi türünde bir bakiye oluşturun.
 • “Hesap Bilgileri Edinin” sekmesine tıklayın. (Bu bilgiler ilk kez ediniliyorsa bazı aşamaların tamamlanması gerekmektedir.)
 • Oluşturduğunuz bu hesap bilgilerini arkadaşlarınıza, müşterilerinize, şirketinize, kısaca ödeme almak istediğiniz kişilere verin.
 • Ödemelerinizi direkt olarak oluşturduğunuz para birimi cinsinde alırsınız.

 Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bakiyenizle aynı para biriminde olan ödemeleri çekebilirsiniz.
 • Hesap bilgileriniz aracılığıyla ödeme almanın hiçbir ücreti yoktur.
 • ABD doları haricinde, farklı bakiyelerde para alma limiti yoktur.
 • Para sizin bakiyenize geldiğinde, başka para birimlerine çevirebilirsiniz.
 • TransferWise sistemi nakit ya da çek ödemelerini gerçekleştirmez.

İlgili İçerik: Almanya’dan Türkiye’ye Para Yollamak  

TransferWise Anlaşmalı Bankalar

TransferWise anlaşmalı bankalar; para transferi gerçekleştirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği detaylar arasında yer almaktadır. Fakat TransferWise, yapı ve format gereği para gönderebilmek için herhangi bir anlaşmaya gerek duymaz. Bunu daha iyi açıklamak gerekirse;

TransferWise sistemi; banka konusunda herhangi bir özel anlaşmaya gereksinim duymaz. Tercih ettiğiniz herhangi bir banka aracılığıyla TransferWise sistemini kullanabilir ve para transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası bu işlemler için anlaşmalı bir banka aramaya gerek yoktur. Her banka bir bakımdan TransferWise anlaşmalı bankalar arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Ria Para Transferi 

TransferWise paranızı gerçek kur, diğer bir deyişle “bankalar arası” kur ile çevirmektedir. Bu şekilde kullanıcılarına son derece önemli tasarruflar sağlamaktadır.

Siz de uluslararası para transfer yöntemi olan TransferWise ile para transferlerinizi sağlayarak, bankaların aldığı komisyonları ve kur farkı sebebiyle meydana gelen kayıpları en alt seviyeye indirme avantajından yararlanın!

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. hüseyin dedi ki:

  Hocam Merhabalar avrupadan ödeme alacağım simdi anladığım kadarıyla ben bir transferwise üzerinden euro hesabı açıp bu hesabin bilgilerini avrupada çalıştığım sirkete vereceğim ve onlarda normal bir sekilde swift ile ödeme yapacaklar sonra bu ödeme benim transferwise hesabıma gelecek bu şekildemi işliyor tam olarak teşekkür ederim

  1. Mehmet Editor dedi ki:

   merhabalar Hüseyin bey, evet doğrudur. yazılan şartları da göz önünde bulundurarak bu işlemi bu şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. olası her hangi bir durumda transferwise resmi sitesinden de müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.