Kredihesabi.com

Banka Kara Liste Sorgulama (GÜNCEL-2022)

17.04.2022
Banka Kara Liste Sorgulama (GÜNCEL-2022)

Kara liste sorgulama; banka müşterilerinin kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemedikleri için girmiş oldukları ve en az 5 sene boyunca çıkılması zor olan bir bankacılık risk raporudur. Bir banka müşterisinin kara listeye girip girmeyeceğine Kredi Kayıt Bürosu, yapacağı inceleme sonrası karar verir. KKB, tüm bankalardan söz konusu müşteri ile ilgili istihbarat toplar.

Kara Liste Sorgulama

Bu istihbaratlarda; kredi ve kredi kartı taksitlerini ödeme alışkanlıkları ön plana çıkmaktadır. Kişi bu konularda sorun yaratmışsa kara listeye girmiş olabilir. Findeks ve E Devlet ten Banka Kara Liste Sorgulama 2022 Yapılarak risk durumunuzu her zaman sorgulayabilirsiniz.


 • Bu yazımızda;
 • Kara listeye nasıl girilir?
 • Kara listeden nasıl çıkılır?
 • Kara listede sorgulama nasıl yapılır?
 • Kara Liste Sicil Affı Çıkacak Mı?

Gibi soruların yanıtlarını bulacağız. İşte tüm ayrıntılar…

Kara Listeye Kimler Girer?

Kara listeye girecek olan kişilerin uzun bir süre kredi ve kredi kartı ödemelerini yapmayıp, esnek hesap olarak bilinen kredili nakit avans hesabının sürekli olarak ekside tutması gerekmektedir. Aslında normal bir banka müşterisinin kara listeye girmesi biraz zordur. Ama kişiler, ısrarlar kredi borçlarını aylarca ödemeyip banka takibine takılmış ise ve kredi kartlarını da aynı şekilde aylarca aksatmışlarsa o zaman belli bir süre sonra kredi notu hızla düşer ve en sonunda Kredi Kayıt Bürosunca kara listeye girer. 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye girmiş olan kişilerin elbette bu listeden çıkma şansları vardır. Bunun için yapılması gerekenler şunlar olmalıdır: Öncelikle varsa birikmiş kredi borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra günü gelmiş olan kredi kartı taksitlerinin de bitirilmesi gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gerek bir durum var. Kişiler kredi kartlarını asgari ödemesini yaparak borçlarını ödediğini düşünebilir. Kara listeden hızlı bir şekilde çıkmak istiyorsanız kart borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. 

Hesabınıza Para Yatırın

Bunun yanında banka hesabınıza tanımlı olan esnek hesabınıza bir miktar para yatırabilirsiniz. Banka hesabınızda para olması kredi notunuza direkt etki edecektir. Bu çalışmalar sonrası en fazla 5 sene içinde kara listeden kurtulmuş olacaksınız. Süre oldukça uzun gelebilir; ama kara listeye giren kişi maalesef kolay kolay bu listeden kurtulamıyor.


Kredi notu nasıl yükseltilir yazımızda kredi notunuzu en hızlı ve doğru şekilde nasıl yükselteceğinizi detaylı olarak anlattık. Yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.


Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kara liste sorgulama yapmak isteyenler için birbirinden farklı teknikler önerilebilir. Bu teknikleri aşağıda listelenmiştir. Bunlar;

 • Findeks üzerinden kara liste sorgulama
 • Bankanız (İnternet Bankacılığı) üzerinden kara liste sorgulama
 • E-devlet ‘den kara liste sorgulama
 • Banka şubesine giderek kara liste sorgulama
 • SMS ile kara liste sorgulama
 • Merkez Bankasına dilekçe vererek kara liste sorgulama

Bu teknikler içinde en hızlı ve uygun olanı Findeks kara liste sorgulama işlemidir. Findeks ana sayfasına giriş yaptıktan sonra hızlı üye olabilir ve 15 TL karşılığında kara liste sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devletten Kara Liste Sorgulama:

Bu yöntem yeni sayılabilecek bir uygulamadır. E-devletten direk kara liste sorgulama olarak değil kredi risk raporunuzu ücretsiz olarak alabilirsiniz.

İnternetten kredi notu nasıl öğrenilir başlıklı yazımızda; kredi notu sorgulama ücretleri, kredi notunun nasıl öğrenileceği ve kredi notu düşük kişilerin nasıl kredi çekebileceği hakkında ayrıntılı bilgiler verdik.


Kara Liste Sicil Affı 2021

Kara Liste Affı 2022

Bazı dönemler vardır ki hükümet tarafından kara liste affı uygulanır. Borcunu ödemiş ve 5 yılı dolmamış kişiler bu aftan yararlanabilir. Kara listeden silinmek için borç sıfırlandıktan sonra genel merkeze dilekçe yazılarak da kara listeden çıkmak istediğini borçlu beyan edebilir ve verilen karara göre kara listeden çıkabilir.

Bankalardan kredi çekemiyorum diyorsanız: KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi Yazımızı ziyaret edebilirsiniz

Kara Listede olan kişilerin yüzde 38’i bireysel kredi, yüzde 62’si kredi kartları borcu nedeni ile listede yer almaktadır. Kredi kullanırken de en önemli referans kaynağı olarak kara liste sorgulanır ve kara listede adı geçen borçlularının kredi kullanması oldukça zorlaşır.
Kara liste bir nevi 5 yıl süre ile bankada borçlunun bütün olanaklarını kısıtlar ve olumsuz hale getirir. Ne zamanki borç temizlenir ve aradan 5 yıl geçer ya da hükümet tarafından af çıkarsa kara listeden adı silinir. Bu yüzden bankaya olan borçlarda dikkat edilmeli ve sürekli takip edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.