17 Temmuz 2019

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama

Kara liste;  banka müşterilerinin kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemedikleri için girmiş oldukları ve en az 5 sene boyuca çıkılması zor olan bir bankacılık risk raporudur. Bir banka,  müşterisinin kara listeye girip girmeyeceğine Kredi Kayıt Bürosu ve Findekes üzerinden yapacağı inceleme sonrası karar verir. KKB, tüm bankalardan söz konusu müşteri ile ilgili istihbarat toplar. Bunları da findeks internet sitesi üzerinden bir risk raporu şeklinde hizmete sokar.

Bu istihbaratlarda; kredi ve kredi kartı taksitlerini ödeme alışkanlıkları ön plana çıkmaktadır. Kişi bu konularda sorun yaratmışsa kara listeye girmiş olabilir. Banka Kara Liste Sorgulama Yapılarak risk durumunuzu her zaman sorgulayabilirsiniz.


 • Bu yazımızda;
 • Kara listeye nasıl girilir?
 • Kara listeden nasıl çıkılır?
 • Banka kara liste sorgulama nasıl yapılır?
 • Kara Liste Sicil Affı Çıkacak Mı?

Gibi soruların yanıtlarını bulacağız. İşte tüm ayrıntılar…

Not; Kara listede miyim diye merak edenler için öncelikle kısa bir bilgi verebiliriz; Kara listeye girilmesinin en büyük sebepleri şunlardır;

 • Kredi kartı borçlarının 3 ayı aşacak şekilde art arda ödenmemesi
 • İhtiyaç ya da konut kredisinin yine 3 ayı geçecek şeklide ödenmemesi
 • Kredili nakit avans hesabının eksi durumda sürekli tutulması
 • Devlete olan vergi borçları nedeni işle takibe takılma sorunlarının tekrar etmesi

2018 Güncel Bilgi: Banka kara liste sorgulaması yapmak isteyenler, findeks üzerinden yapacakları kredi notu sorgulama işlemi sonrası banka puanını öğrenmeleri gerekmektedir. Daha sonra çalışmış olduğu banka ile iletişime geçerek kara listeye girip girmediğini kesin olarak öğrenebilir.

Banka Kara Listeye Kimler Girer?

Bankanın Kara listesine girecek olan kişilerin uzun bir süre kredi ve kredi kartı ödemelerini yapmayıp, esnek hesap olarak bilinen kredili nakit avans hesabının sürekli olarak ekside tutması gerekmektedir. Aslında normal bir banka müşterisinin kara listeye girmesi biraz zordur. Ama kişiler, ısrarlar kredi borçlarını aylarca ödemeyip banka takibine takılmış ise ve kredi kartlarını da aynı şekilde aylarca aksatmışlarsa o zaman belli bir süre sonra kredi notu hızla düşer ve en sonunda Kredi Kayıt Bürosunca kara listeye girer. 

Page Title

REKLAMLAR

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye girmiş olan kişilerin elbette bu listeden çıkma şansları vardır. Bunun için yapılması gerekenler şunlar olmalıdır: Öncelikle varsa birikmiş kredi borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra günü gelmiş olan kredi kartı taksitlerinin de bitirilmesi gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gerek bir durum var. Kişiler kredi kartlarını  asgari ödemesini yaparak borçlarını ödediğini düşünebilir. Kara listeden hızlı bir şekilde çıkmak istiyorsanız kart borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. 

Bunun yanında banka hesabınıza tanımlı olan esnek hesabınıza bir miktar para aktarabilirsiniz. Banka hesabınızda para olması kredi notunuza direkt etki edecektir. Bu çalışmalar sonrası en fazla 5 sene içinde kara listeden kurtulmuş olacaksınız. Süre oldukça uzun gelebilir; ama kara listeye giren kişi maalesef kolay kolay bu listeden kurtulamıyor.

Findeks Kredi Sicili Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kara liste sorgulama yapmak isteyenler için birbirinden farklı teknikler önerilebilir. Kara liste sorgulama teknikleri aşağıda listelenmiştir. Bunlar;

 • Findeks üzerinden kara liste sorgulama
 • Bankanız (İnternet Bankacılığı) üzerinden kara liste sorgulama
 • Banka şubesine giderek kara liste sorgulama
 • SMS ile kara liste sorgulama
 • Merkez Bankasına dilekçe vererek kara liste sorgulama

Bu teknikler içinde en hızlı ve uygun olanı Findeks kara liste sorgulama işlemidir. Findeks ana sayfasına giriş yaptıktan sonra hızlı üye olabilir ve 4,75 TL karşılığında kara liste sorgulaması yapabilirsiniz.

 

Kara Liste Affı 2018

Bazı dönemler vardır ki hükümet tarafından kara liste affı uygulanır.Borcunu ödemiş ve 5 yılı dolmamış kişiler bu aftan yararlanabilir.Kara listeden silinmek için borç sıfırlandıktan sonra genel merkeze dilekçe yazılarak da kara listeden çıkmak istediğini borçlu beyan edebilir ve verilen karara göre kara listeden çıkabilir.
2017 yılında 2 milyondan fazla  kişi merkez bankası verilerine göre kara listeye girmiştir. Bu kişilerin yüzde 38’i bireysel kredi, yüzde 62’si kredi kartları borcu nedeni ile kara listede yer almaktadır. Kredi kullanırken de en önemli referans kaynağı olarak kara liste sorgulanır ve kara listede adı geçen borçlularının kredi kullanması oldukça zorlaşır.
Kara liste bir nevi 5 yıl süre ile bankada borçlunun bütün olanaklarını kısıtlar ve olumsuz hale getirir. Ne zamanki borç temizlenir ve aradan 5 yıl geçer ya da hükümet tarafından af çıkarsa kara listeden adı silinir.Bu yüzden bankaya olan borçlarda dikkat edilmeli ve sürekli takip edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2018 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz