20 Ağustos 2019

Kredi Sicili Temizleme Başvuru Dilekçesi

Banka ödemelerinin gecikmesi nedeni ile bankanın gerekli olumsuz sicil bilgilerini Merkez Bankası KKB’ye bildirmesi ile kişinin kredi sicili bozulmaya başlar. Bu işlemlerin bir bankanın sık sık yapması ya da farklı bankalarca yapılması sonrası kişi kesinlikle kara listeye girecektir. Bu süreç sonrası ödemelerini daha sonra aksatmadan yapıp borçlarını temizleyenler hemen kredi sicili temizleyemez. Bunun için 5 sene beklemesi gerekmektedir. Bunun yanında 2008 yılında çıkan resmi gazeteye göre, kredi sicil temizliği için Merkez Bankasına verilecek dilekçe ile bu mümkün duruma gelmiştir. Kredi sicili temizleme dilekçe başvurusu ve kara listeden çıkma yollarını iyi takip ettiğinizde olumlu sonuç alabilirsiniz.

KKB Kredi Notu İle Merkez Bankası Kredi Sicili Farkı

Kredi Kayıt Bürosu kişilerin findeks puanlarını takip edip belirledikten sonra gerekli bilgileri  hem online olarak banka müşterilerine hem de bankaların kendilerine belli bir ücret karşılığında hizmet olarak sunmaktadır. Kredi notunun düşük olması kişinin kara listeye girdiği anlamına gelmez. Banka müşterisi kara listeye girdi ise o zaman kredi notunun da pek önemi kalmayacak zaten o da hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır.

Ama kara listeye girmek farklı bir durumdur. Bunu daha çok merkez bankası takip eder ve gerekli bilgi paylaşımlar; KKB-Bankalar ve Merkez Bankası üçgeninde yürütülür. Ödenmemiş ve gecikmeye düşmüş olan kart ve kredi borcu olan kişilerin ya da bu durumda benzer şekilde kefil olanların sicillerinin temizlenmesi söz konusu değildir. Ama borçlarını bitirmesine rağmen bankaların halen kredi vermediğini belirten kişiler de çok sayıda olduğu için bununla ilgili olarak daha önce bir yasa çıkartılarak kişilerin merkez bankasına kredi sicili temizleme başvurusu yapılabileceği ilan edilmişti. Bu olumlu gelişme sonrası kara listeden çıkmak için dilekçe verilip Merkez Bankası adresine gönderilmeye başlanmıştır.

Page Title

REKLAMLAR

Merkez Bankası Kredi Sicili Temizleme Maddeleri

Kredi Sicili Temizlemek İçin Dilekçe Örneği 

  Aşağıda kara listeye girip de merkez bankasına sicil temizleme örneği göndermek isteyenler için bir dilekçe örneği sunduk. Bu örneğe göre kişiler eğer borçlarını ödemiş ve bunu ek belgeler ile kanıtlarsa merkez bankası yapacağı değerlendirme sonrası kişileri kara listeden çıkartabilecektir.


Merkez Bankası Sicil Temizleme Başvurusu

Ziraat Bankası Gemlik Şubesi 1****12233 hesap numarası ve 213***45466 T.C nolu müşterisiyim. Bankadan çekmiş olduğum krediyi ödeyemediğim için kara listeye alındığımı öğrendim. Bunun üzerine var olan tüm gecikmiş banka borçlarını ödeyerek, bankaya olan kredi ve diğer kredi kartı borçlarımı sıfırladım. Ama buna rağmen halen kara listede olduğumu öğrendim. Borçlarımın kalmadığına dair belgeler ve dekontlar dilekçe ekinde sunulmuştur.

Başta sicilimin temizlenmesi ve diğer bankacılık işlemlerimin sağlıklı yürütebilmem için kara listeden çıkarılmak istiyorum.

Gereğini yapılmasını arz ederim.( Ad-soay-imza-tarih)


Bu dilekçesi merkez bankasına göndererek kara listeden çıkmak için bir şans elde edebilirsiniz. Bunun yanında yine kredi sicil temizliği ve diğer sorunlarınız için merkez bankasını telefonlar arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Telefonla Kara Liste Kredi Sicili Temizleme

Merkez Bankasını arayarak çek, senet ve kredi sicili ile ilgili bilgi alabileceğiniz departmanlar mevcuttur. Burayı arayarak; kredi borcunuzun olmamasına rağmen ya da diğer bankacılık görevlerinizi yerine getirmenize rağmen neden kara listeden çıkmadığını öğrenebilir ve gerekli bankacılık işlemleri için diğer yardımları alabilirsiniz. Yoğun olduğu için geç bağlanabilirsiniz. Telefon numarası olarak 0312 310 34 46 numarasını tuşladığınızda gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz