Kredihesabi.com

Kredi Sicili Temizleme Başvuru Dilekçesi (Sicil Affı)

12.04.2022
Kredi Sicili Temizleme Başvuru Dilekçesi (Sicil Affı)

Banka ödemelerinin gecikmesi nedeni ile bankanın gerekli olumsuz sicil bilgilerini Merkez Bankası KKB’ye bildirmesi ile kişinin kredi sicili bozulmaya başlar. Bu işlemlerin bir bankanın sık sık yapması ya da farklı bankalarca yapılması sonrası kişi kesinlikle kara listeye girecektir. Bu süreç sonrası ödemelerini daha sonra aksatmadan yapıp borçlarını temizleyenler hemen kredi sicili temizleyemez. Bunun için 5 sene beklemesi gerekmektedir. Bunun yanında 2017 yılında çıkan Resmi Gazeteye göre, kredi sicil temizliği için Merkez Bankasına verilecek banka sicil affı dilekçesi ile bu mümkün duruma gelmiştir. Kredi sicili temizleme dilekçe başvurusu ve kara listeden çıkma yollarını iyi takip ettiğinizde olumlu sonuç alabilirsiniz.

Kredi Sicili Temizleme Yöntemleri

Banka müşterilerinin kredi kullanmasında en büyük engel kara listeye girmeleridir. Kara listeye giren bir kişi de bu durumdan kurtulmadan asla kredi çekemez. Bu anlamda kişilerin önceliği kredi sicillerini temizlemek olmalıdır. Peki kredi sicili nasıl ve hangi yöntemler kullanılarak temizlenebilir?

 1. Yöntem: Öncelikle kredi sicil temizleme dilekçesini nereye vereceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için Kredi Kayıt Bürosu birinci yetkili kurumdur. Kredi Kayıt Bürosuna başvuru yaparak kredi sicilinizin temizlenmesini talep edebilirsiniz. KKB kurumu Findeks üzerinden bankalara kara listede olan kişilerin listesini gönderen kurumdur. Yani liste hazırlama bu kurumu ilgilendirdiği için öncelikle başvuru yapmanız gereken kurum KKB’dir.
 2. Yöntem: Tüm borçlarınızı ödemenize rağmen banka yine kara listeden çıkarmadıysa banka şubesini TBB’ye şikayet ederek süreci hızlandırabilirsiniz. Bankaların bağlı olduğu Türkiye Bankalar Birliğine bir başvuru formu doldurmak suretiyle şikayet kaydı oluşturabilirsiniz. Başvuru formu linki için buraya bakabilirsiniz.

Kara Liste Sicil Temizleme Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kara listeden kurtulmak için bankalar ile olan alışverişlerinizi düzeltmeniz gerekmektedir. Kredi borçlarınızı zamanında ödeyip borçlanma limitlerinizi düşürmeniz gerekmektedir. Bunları düzenli olarak 5 sene boyunca yaptığınızda sicil temizliğiniz kendiliğinden gerçekleşir. 

Ama süreci kısaltmak için kendiniz önceden bir başvuru yapabilirsiniz. 

Not: Kara liste sicil temizliği için başvuru yapmadan önce kara listede olup olmadığınızı sorgulamalısınız. Bunun için: Kara Liste Sorgulama yazımızı okuyup ön bilgi alabilirsiniz. 

Yaptığınız sorgulama sonrası gerçekten kırmızı listeye girdiğinizi görürseniz banka ile olan borç ilişkilerinizi sürece yayarak düzeltmeli ve bunun arkasından Kredi Kayıt Bürosu (Findeks) üzerinden kredi sicili temizleme dilekçesi vermelisiniz.

Kara Listeden Çıkamayanlara Af Müjdesi!

Kredi sicilini kendisi temizleyemeyen kişiler için Bakanlar Kurulunda belli dönemlerde çıkartılan sicil affı söz konusu. Bu af çıkması durumunda kişilerin tamamı kara listeden kurtulacak olup, ayrıca yeni bir sicil affı başvurusu gereği de duyulmayacaktır. 

2020 yılında yaşanan Korona salgını ve arkasından gelen ekonomik bunalım nedeniyle hükümetin, vatandaşların rahat bir şekilde krediye ulaşabilmesi için sicil affını getirmesi gündeme gelebilir. Şu anda her başvuru yapan kişiye Temel İhtiyaç Kredisi verildiği için kara listeye girenler de bu kredi paketinden yararlanabilmektedir.

Kredi Sicil Affı 2020

2022’de Sicil Affı Çıkacak mı?

Kötüye giden ekonomik şartlar ve esnafın zor durumda olmasından dolayı meclise getirilen yasa teklifinin önümüzdeki günlerde geçmesi beklenmektedir. Özellikle kara listede olan vatandaşlar dört gözle sicil affı kanun teklifinin meclisten geçmesini ümit ediyor. Son gelen haberlere göre 2022 yılında sicil affının çıkması beklenmektedir.

Korona Virüs Nedeniyle Sicil Affı Çıkabilir!

Korona Virüs salgını kendisini bankacılık sektöründe de olumsuz gösterdiği için işsiz kalan ve sicili bozuk kişilerin de kredi çekebilmesi sağlanıyor. Herkesin daha kolay kredi çekebilmesi için TBMM tarafından genel bir sicil affı çıkabilir ve kişilerin istedikleri kadar kredi kullanması sağlanabilir.

Hükümet tarafından genel adli bir af paketi torba yasa ile getiriliyor. Bu torba yasada ekonomik düzenlemeler de olması bekleniyor. Bu düzenlemeler kapsamında kredi sicil affı da eklenirse binlerce kişi bundan yararlanacaktır. 

Bunu da oku: Merkez Bankası Kredi Sicil Affı Çıkıyor Mu?

Sicil Affı Geçtiğinde Neler Değişecek?

 • Borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık kötü sicil süresini bekleyen kişilerin ismi kara listeden temizlenecek.
 • Borcu yapılandırılan tüzel ve özel kişilerin kredi sicili düzelecek.
 • Esnaf ve Kobilerin olan borçlarını yapılandırması sayesinde ödeme kolaylığı getirecek.
 • Borcunu ödeyen özel ve tüzel kişilerin ismi Kara listeden silinecek.
 • Eskiden ticaretle uğraşmış fakat iflas etmiş sicili problemli kişiler, borçlarının yapılandırılması sayesinde tekrar iş hayatına dönebilecek.
 • Sicil affının çıkmasıyla esnaf ve kobiler borcunu ödeyebilecek, tekrar kredi çekebilecek. Bu sayede ekonomi az da olsa canlanacak.
Kredi Sicil Temizleme Dilekçesi

Sicil Affı Hangi Borçları Kapsamaktadır?

 1. Kredi Kartı borcu olanları
 2. Kredi borcu olanları
 3. Protestolu senet borçları olanları
 4. Karşılıksız çekleri olanları.

Eğer bu borçlarınız varsa 2022’de çıkması beklenen sicil affı kanun tasarısıyla birlikte borçlarınız yapılandırılacak.

KKB Kredi Notu İle Merkez Bankası Kredi Sicili Farkı

Kredi Kayıt Bürosu kişilerin findeks puanlarını takip edip belirledikten sonra gerekli bilgileri hem online olarak banka müşterilerine hem de bankaların kendilerine belli bir ücret karşılığında hizmet olarak sunmaktadır. Kredi notunun düşük olması kişinin kara listeye girdiği anlamına gelmez. Banka müşterisi kara listeye girdi ise o zaman kredi notu nun da pek önemi kalmayacak zaten o da hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır.

Kara Liste Ne demek

Kara Listeye Girmek Ne Demek?

Kara listeye girmek ile kredi sicilinin problemli olması farklı durumlardır. Bunu daha çok merkez bankası takip eder ve gerekli bilgi paylaşımlar; KKB-Bankalar ve Merkez Bankası üçgeninde yürütülür. Ödenmemiş ve gecikmeye düşmüş olan kart ve kredi borcu olan kişilerin ya da bu durumda benzer şekilde kefil olanların sicillerinin temizlenmesi söz konusu değildir.

Ama borçlarını bitirmesine rağmen bankaların halen kredi vermediğini belirten kişiler de çok sayıda olduğu için bununla ilgili olarak daha önce bir yasa çıkartılarak kişilerin merkez bankasına kredi sicili temizleme başvurusu yapılabileceği ilan edilmişti. Bu olumlu gelişme sonrası kara listeden çıkmak için dilekçe verilip Merkez Bankası adresine gönderilmeye başlanmıştır.

Merkez Bankası Kredi Sicili Temizleme Maddeleri

Kara Listede Olup Olmadığınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Kara liste sorgulaması yapmanın bazı yöntemleri vardır. Bunlar arasında en yaygın olanı, banka şubesine gidip kara liste sorgulama yapmaktır. Bunun yanı sıra E-devlet uygulaması ile kredi risk raporu oluşturabilir ve gecikmedeki ürünleri görebilirsiniz. 

Eğer bankaya kredi kartı, kredi vs. borçlarınız varsa borcunuz olan şubeye başvurup kara listede olup olmadığınız öğrenebilirsiniz. Bunun yanında Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine başvurabilirsiniz.

Kredi Sicili Temizlemek İçin Dilekçe Örneği 

Aşağıda kara listeye girip de merkez bankasına sicil temizleme örneği göndermek isteyenler için bir dilekçe örneği sunduk. Bu örneğe göre kişiler eğer borçlarını ödemiş ve bunu ek belgeler ile kanıtlarsa merkez bankası yapacağı değerlendirme sonrası kişileri kara listeden çıkartabilecektir.

Bununla birlikte kredi sicilinizi düzeltmenin yolları ndan bahsettiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

Merkez Bankası Sicil Temizleme Başvurusu

Ziraat Bankası Gemlik Şubesi 1****12233 hesap numarası ve 213***45466 T.C nolu müşterisiyim. Bankadan çekmiş olduğum krediyi ödeyemediğim için kara listeye alındığımı öğrendim. Bunun üzerine var olan tüm gecikmiş banka borçlarını ödeyerek, bankaya olan kredi ve diğer kredi kartı borçlarımı sıfırladım. Ama buna rağmen halen kara listede olduğumu öğrendim. Borçlarımın kalmadığına dair belgeler ve dekontlar dilekçe ekinde sunulmuştur.

Başta sicilimin temizlenmesi ve diğer bankacılık işlemlerimin sağlıklı yürütebilmem için kara listeden çıkarılmak istiyorum.

Gereğini yapılmasını arz ederim. (Ad-soyad-imza-tarih)

Bu dilekçeyi merkez bankasına göndererek kara listeden çıkmak için bir şans elde edebilirsiniz. Bunun yanında yine kredi sicil temizliği ve diğer sorunlarınız için merkez bankasını telefonla arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Telefonla Kara Liste Kredi Sicili Temizleme

Merkez Bankasını arayarak çek, senet ve kredi sicili ile ilgili bilgi alabileceğiniz departmanlar mevcuttur. Burayı arayarak; kredi borcunuzun olmamasına rağmen ya da diğer bankacılık görevlerinizi yerine getirmenize rağmen neden kara listeden çıkmadığını öğrenebilir ve gerekli bankacılık işlemleri için diğer yardımları alabilirsiniz. Yoğun olduğu için geç bağlanabilirsiniz. Telefon numarası olarak 0312 310 34 46 numarasını tuşladığınızda gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Borcunuzu Ödedikten Sonra Ne Zaman Risk Belgesi Güncellenir?

İsmi kara listede olmasına rağmen borcunu ödeyenlerin Risk Merkezinde Belgesi Çek ve Senet borçları için 3 iş gününde, kredi ve kredi kartı borçları ise 1 ay içinde güncellenir. Eğer Risk Merkezi Sorgulamasına baktınız daha güncellenmediyse halen borçlu görünebilirsiniz. Bu konuda bankanıza başvurmalısınız.

Ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle kara listeye girdiyseniz tüm borçlarınızı temizlemiş olsanız bile kara listeden çıkmanız 5 seneyi bulabilir. Bu anlamda önünüzde iki seçenek duruyor. Ya hükümetin sicil affı çıkarmasını bekleyeceksiniz ya da kara listeye kredi veren bankalara kredi başvurusunda bulunacaksınız. 

İlginizi çekebilir: Banka Kara Listeden Çıkma 

Kara Listeden Sonra Bankalar Kredi Verir mi?

Bu tamamen bankanın tasarrufundadır. Kanunen verebilir fakat banka sizin bu konuda ödeme gücünüze bakacaktır. Eğer bankanın istediği teminatları getirirseniz kredi alma şansınız daha yüksek olacaktır. Bunun yanında KOSGEP ve bankaların hibe kredilerine de başvuru yapabilirsiniz.

Kara listeye kredi veren bankalar yazımızda hangi bankaların ne gibi koşullarda kredi verdiklerini özetledik. Yazımızı mutlaka okuyun ve size özel kredi fırsatlarından haberdar olun. 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Recep Uysal dedi ki:

  Benim 5 yılı geçti ödeyeli

 2. KERİM SÜTCÜ dedi ki:

  Hic bankalara borcum yok konut kredisi cekmek istiyorum puanım düşük yardımcı olurmusunuz teşekürler

 3. Mehmet yaman dedi ki:

  Ben bütün borclarimi ödedim ama ömür boyu kara listeden cikamayacakmisim findeksi aradım borclarçların varlık şirketlerinden ödediğim için ömür boyu kara listede kalacakmışım bu doğrumu?

 4. mali dedi ki:

  evkur da yasal takibe girdim hemen ödeme yaptim kara listeye girmiş olabilirmiyim

  1. Mukadder dedi ki:

   Merhaba; sizden teminat olarak firmanın ne aldığı ile ilgili bir durumdur. Eğer borçlarınıza karşılık senet imzaladıysanız senet protesto ekranından protestolu senetleriniz gözükebilir.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.