Kredihesabi.com

Bankacı Maaşları (GÜNCEL-2022)

Bankacı Maaşları (GÜNCEL-2022)

Günümüzde bankacılık sektörünün gelişmesiyle beraber, bankacı maaşları 2022 da en çok merak edilen pozisyonlardan biri haline geldi. Müşterilerin günlük bankacılık işlemlerini halleden, yatırımcı pozisyonundaki müşterilerin daha fazla kar etmesi için, tüketici pozisyonundaki müşterilerin ise daha uygun maliyetlerle borç alabilmesi için çalışan bankacılar, pozisyonlarına göre değişen oranlarda ücret almaktadırlar. Genel olarak baktığımız zaman bankacılar, 5 bin TL’den başlayıp 100 bin TL’ye kadar uzanabilen maaşlara sahip olabiliyorlar. Peki bankacılar ne kadar maaş alır?

Bankacı Pozisyonları

  1. Gişe görevlisi (Banko Görevlisi veya Banko Hizmetleri Asistanı)
  2. Müşteri İlişkileri Yetkilisi
  3. Satış Yetkilisi
  4. Satış Müdürü
  5. Banka Müfettişi
  6. Banka Müdürü
  7. Bölge Müdürü
  8. Genel Müdür

Gişe Görevlisi (Banko Görevlisi veya Banko Hizmetleri Asistanı)

4 yıllık bir lisans bölümünden mezun iseniz, bankacılıkta gireceğiniz ilk pozisyonlardan biri de gişe görevlisi pozisyonudur. Bu pozisyondaki çalışanlar, müşterilerin günlük bankacılık işlemlerini halleder, hesap açar, kapatır ve benzeri işleri yaparlar. Gişe görevlileri çoğu bankada ortalama 4.500 TL – 6 bin TL arası maaşlar ile çalışmaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Müşteri İlişkileri Yetkilisi

Bu alanda genelde müşteriler ile birebir iletişim kuran müşteri ilişkileri yetkilileri, müşterilere bankacılık ürünlerini pazarlamaya ve tanıtmaya çalışır. Günlük olarak görüştüğü kişi sayısı çok daha azdır. Genel olarak baktığımızda bu pozisyondaki bireylerin ortalama maaşı 5 bin TL ile 10 bin TL arasında olmaktadır.

Satış Yetkilisi

Satış yetkilisi, bankacı maaşları arasında tatmin edici kazançlar elde etmeye başlayan ilk pozisyonlardan biridir. Çünkü bu alanda çalışan bireylerin kazançlarını genelde yaptığı satışlar belirlemektedir. Bu pozisyonda çalışan kişilerin maaşları yine 6 bin TL civarındadır, ancak satışını yaptığı ürünlerden ayda 10 bin TL’ye kadar gelir elde etme imkanları bulunmaktadır.

Satış Müdürleri

Bankacı maaşları arasında en dikkat çekici pozisyonlardan biri de satış müdürlüğüdür. Bu pozisyona yükselebilmek için genelde en az 10 yıllık bir deneyim ve aynı zamanda iyi bir dil eğitimi aranır. Satış müdürlerinin ortalama maaşı yaklaşık 12 bin TL’dir ve bu maaş, alınan prim ve ekstra gelirlere göre 16 bin TL’ye kadar da çıkabiliyor.

Banka Müfettişi

Banka müfettişlerinin ana görevi, bankacıların çalışmalarını ve çalışma sistemlerini denetlemektir. Banka içi imkanların ne derece kullanıldığını denetlemek gibi çeşitli görevleri de vardır. Banka müfettişi maaşları her bankaya göre değişkenlik gösterebiliyor olsa da genel olarak bakacak olursak 12 bin TL ile 25 bin TL arasında değişen miktarlarda maaşlar almaktadırlar.

Önemli bilgi: Verdiğimiz bilgiler devlet bankaları ve özel bankalara göre değişiklik göstermekte olup, genel ortalama ücret bilgisi verilmiştir. Birçok banka çalışanlarına ikramiye, prim, temettü, vb. gibi yan ödemeler de yapmaktadır.

Banka Müdürü Maaşları

Şube müdürü olarak da adlandırılan banka müdürleri, bankanın başarısından sorumlu olan kişilerdir. Bir şube kar ediyorsa veya karını artırmışsa bu sorumluluk genelde banka müdürlerine atfedilir, aynı şekilde zarar ettiğinde de sorumluluk banka müdürlerinin üzerindedir. Bu nedenle banka müdürleri üzerindeki yük çok fazladır. Genel olarak prim ve diğer ek gelirler dahil edildiğinde banka müdürü maaşları 15 bin TL ile 50 bin TL arasında değişmektedir. Alınan maaş, hangi şubede müdürlük yapıldığına göre de değişebiliyor.

Bölge Müdürü

Bölge müdürleri, bankacı pozisyonları arasında en çok merak edilen pozisyonlarından biridir. Birden fazla şubeden sorumlu olan ve genelde belirli bir il veya ilçeden sorumlu olan kişilere bölge müdürü ismi verilmektedir. Bölge müdürleri genel olarak iyi maaşlar alabilmektedir, çalışılan bölgeye göre de değişmekle beraber ortalama bir bölge müdürünün maaşı 30 bin TL ile 60 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu yazımızı da okuyunuz: Bankacılık Mülakatında Ne Giyilir?

Genel Müdür

Bankalarda en çok merak edilen pozisyonlardan biri de genel müdürlüktür. Bankacı maaşları listemizde son sıralarda yer alan genel müdürlük, bankacılığın en üst pozisyonlarından biridir. Genel müdürler, CEO’nun belirlediği stratejik planların uygulanmasından ve aynı zamanda şirket içi denetimlerin sağlanmasından sorumludur. Yani şirketin mali açısından başarısı ve bazı kampanyaların yürütülebilirliğinden yine genel müdür sorumlu olur. Genel müdür maaşları genelde paylaşılmaz, ama ortalama bir rakam verecek olursak maaşın yaklaşık 100 bin TL’den başladığını söylemek yanlış olmaz. Maaş 100 bin TL’den başlamakla beraber, 300 bin TL’ye kadar da çıkabilmektedir.

Kaynak:akademikpersonel.org

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.