Kredihesabi.com

Ev Ekonomisi Düzeltme (Masraflardan Kurtulmanın Yolları)

Ev Ekonomisi Düzeltme (Masraflardan Kurtulmanın Yolları)

Ev geçindirmenin en önemli ve altın kuralı nedir diye sorduğumuzda; ilk cevabın bütçemizi iyi yönetmek olduğunu görebiliriz. Bütçe sizin ve evinizin içinde yaşayan kişilerin harcamalarını, isteklerini karşılamasını ve evin temel ihtiyaç giderlerini belirler. Eğer bütçenizi iyi yönetemiyorsanız, ay sonunda alışveriş yapacak paranız, dışarıda bir kahve içicek durumunuz bile olmayabilir. Ev ekonomisi evde tasarruf denince aklımıza gelse de, ev ekonomisini her zaman iyi yönetmek zorundayız. Bu yazımızda sizlere ev ekonomisi düzeltme konusunda detaylı bir bilgilendirme yapacağız.

Gereksiz Giderleri Ortadan Kaldırın!

Son zamanlarda herkes pandemi tedbirlerinden dolayı kendini eve kapatıp hareketsiz kalmıştı. Bu da insanların fazla kilo almasına yol açmış ve spor salonlarının da açılmasıyla insanlar spor salonlarına yönelmeye başlamıştı. Herkes spor salonlarına üyelik yaptırdı ve bir süre sonra salona vakit bulamadığı için de gidemedi. Bu yüzden spor salonları biraz harcama dışı durum olarak kaldı. Sadece spor salonu değil elbette. Vakit bulamadığınız işlere ve aktivitelere ekstra paralar yatırmanıza gerek yok. Gereksiz giderleri ortadan kaldırın ya da ücretini ödediğiniz hizmetleri kullanmaya özen gösterin. Kısacası gereksiz giderleri ortadan kaldırın.

Tekrarlayan Masraflardan Kurtulun!

Gereksiz giderlerin bir benzeri de tekrarlayan masraflardır. Örneğin son birkaç aya ait hesap hareketlerinize baktığınızda paranızın ne kadar iyi yönetilip yönetilmediğini anlayabilirsiniz. Örneğin bir mağazaya ihtiyacınız olmadığı halde her ay düzenli gidip alışveriş yapıyorsanız bu sizin için tekrarlayan ve gereksiz bir masraftır. Mağazalara gidip elbette alışveriş yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; tekrarlayan masraflardan kaçınmanızdır.

Harcama Sınırınızı Belirleyin!

Bütçe; biraz önce de bahsettiğimiz gibi düzenli ve planlı ilerlemesi gereken bir olaydır. Her ay bütçenizi ne kadar iyi yönetirseniz, bir sonraki ay rahat yaşamanız da bir o kadar mümkün olacaktır. Bütçenizi oturup düzenli bir şekilde planladığınızda bu süreç ilerleyen zamanlarda farklı bir hal alabilir. İlk başlarda gereksiz olan bir şey, ilerleyen zamanda gerekli hale gelebilir. Her ay bütçeyi yeniden gözden geçirmelisiniz ve harcamalarınıza yeniden karar vermelisiniz. Örneğin bir sonraki ay bir süpürge almak istediniz. Bu sizin için gerekli bir eşyadır. O sebeple bu harcama gereksiz sayılmaz.

Harcamalarınızın Ne Kadar Olabileceğine Karar Verin

Her ay elinizde bulunan para kadar harcama yapmanız ve paranızın azalmasını engellemek adına yeni kararlar vermelisiniz. Örneğin Şubat ayında dışarıda gezmeye 700 TL bütçe ayırdıysanız, bir yere gitmek için yeni planlar yaparken bu bütçeyi hatırlamalısınız. Yoksa o 700 TL’yi aşarsınız ve ay sonunda paranın gelmesini dört gözle beklersiniz. Harcamalarınızı belirlerken daha çok temel ihtiyaç ve fatura harcamalarını çıkıp, elinizde kalacak olan paraya göre yeni planlar yapmalısınız. Bu planı bir akşamınızı ayırıp sakin bir kafayla yapmalısınız. Böylece siz de iyi bir ev ekonomisi nasıl olur sorusuna cevap vermiş olursunuz.

Yeni Bir Ev Ekonomisi Bütçesine Geçmekten Korkmayın

Ev ekonomisi için bütçe yapmanın en doğru ya da en iyi yolu gibi bir yol söz konusu değildir. Bir kişinin aylık geliri 10.000 TL olabilir. Diğer kişi aylık 3.000 TL kazanabilir. Herkesin geliri farklı olduğuna göre herkesin aylık harcamaları da farklı olacaktır. Ancak geliriniz ne olursa olsun ay sonunu getirmek için sıkıntıya giriyorsanız, harcamalarınızı değiştirmelisiniz. Yeni alacağınız kararlarla harcamalarınızı eşit bir şekilde dağıtabilirsiniz. Hatta yeni bir takvim belirleyip, ayın hangi günü hangi harcamayı yapacağınıza karar verebilirsiniz. Böylece yapacağınız her harcama sizin nakit ihtiyaç ve giderlerinizi yeniden düzenleyecektir.

Ev Ekonomisi Fikir Desteği Almaktan Çekinmeyin

Diyelim ki bütçenizi belirli bir seviyeye getirdiniz ve her harcamanızı bütçenize göre belirliyorsunuz. Ancak hala bazı noktalarda kararsız kalıyor ve her ay yeni bir çıkmazın içine giriyorsanız; doğru telefon uygulamarıyla bu işi çözebilirsiniz. Aynı işte çalıştığınız ya da etrafınızda yakın olduğunuz arkadaşlarınızla görüşüp bazı şeyleri tartışabilirsiniz. Daha sonra herhangi bir şeye ihtiyacınız olduğunda DIY adı verilen kendin yap videolarını izleyerek eşyalar yapabilir, ekonominizi bir nebze olsun rahata erdirebilirsiniz.

Telefon Uygulamaları Ev Ekonomisi İçin Ne Kadar Önemli?

Artık son yıllarda ev ekonomisi düzeltme denince aklımıza pek çok telefon uygulaması geliyor. Telefon uygulamalarında artık harcamalarınızı belirleyip, faturalarınızı düzeltebilirsiniz. Bütçeleme yaparak her ay nereye harcama yaptıysanız o harcalamarı oraya kaydedebilirsiniz. Elbette her harcamayı yazmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak bu tarz uygulamalar sizin ekonominizi daha fazla rahata erdirecektir. Telefonunuzun uygulama indirme bölümünden ev ekonomisi düzeltme gibi bir arama yaparak ev ekonomisi nasıl düzeltilir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bugün sizlere ev ekonomisi düzeltmenin yolları hakkında bilgilendirmek istedik. Siz de bu yazıdan sonra masraflardan kurtulmanın yolları hakkında daha bilinçli harcamalar yapabilirsiniz. Ev ekonomisini düzeltme anlamında küçük sorunlar yaşıyorsanız, evde sabun paketleme işleri yapabilir, ev ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Hatta başka bir yazımızda part time yapılacak işlerden sizlere bahsetmiştik. O yazıları okuyup bu konularda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Part Time Çalışarak Para Kazanma (Ayda 4000 TL) yazımızı okumak için buraya, Evde Sabun Paketleme İşi yazısını okumak için buraya tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.