20 Kasım 2019

Findeks Toplam Kredi Limiti Sorgulama

Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin kredi başvurularının kabul edilmemesi durumunda var olan findeks kredi puanlarında düşüş gerçekleşir. Bu nedenle kredi çekmek için bankadan ya da internet şubesini kullanacak olanların kesin kredi çıkması için bazı durumları önceden hesaplaması gerekmektedir. Özellikle çekilebilecek toplam kredi limitinin tam hesaplanamaması durumunda kredi ret cevabı gelebilir ve kredi notu daha da düşebilir. Kredi notunu korumaya almak adına en doğru karar da kredi limitini önceden öğrenmek ve ona göre bir limit başvurusu yapmaktır. Findeks toplam kredi limiti sorgulama işlemi yapılabileceği gibi aynı zamanda kendiniz de gelirinize göre bunu yapabilirsiniz.

Aylık Gelire Göre Kredi Limiti Hesaplama

Banka müşterilerinin aylık kazançları üzerinden onlara ne kadar kredi çıkacağı önceden tahmin edilebilir. Yapılacak kredi limiti hesaplaması sonrası kişilerin ne kadar kredi alabilecekleri belirlendikten sonra uygun limitle başvuru yapılır ve kredi ret sorunu ortadan kaldırılarak kredi notunun da düşmesi engellenir. Peki kredi limitimi nasıl öğrenebilirim ve bana ne kadar kredi çıkar sorularının yanıtı nedir?

Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Bana ne kadar kredi çıkar diye merak edenler için küçük bir hesaplama yaparak çıkacak olan kredi miktarını %100’e yakın doğruluk payı ile belirleyebiliriz. Bu hesabı yapmadan önce BDDK’nın yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bankalara mecburi kıldığı bir kredi limiti ve gelir oran hesaplaması vardır. Bu da aylık gelirin %80’inden fazla kişiye kredi çıkmayacak olmasıdır.

Bilmeniz Gereken Önemli Bir Konu: Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur Yazımızı Okuyun.

Söz gelimi, kişinin aylık geliri 2000 TL ise o zaman bu kişiye bu miktarın en fazla %80’ine kadar kredi verilir. Bu da aylık olarak baz alınıp hesaplanır. Bu rakam da 1600 TL anlamına gelmektedir. Yani 2000 TL maaş alan biri aylık taksit ödemesi en fazla 1600 TL olan bir kredi çekebilir.

Page Title

REKLAMLAR

Şimdi bu hesaplamayı toplam kredi limiti üzerinden yapalım. Bunun  hesaplaması hem konut hem de ihtiyaç kredisi için farklı olmaktadır.

Gelire Göre Konut Kredisi Toplam Limiti Belirleme

Kişi konut kredisi için findeks kredi limiti belirlemek istiyorsa o zaman aylık ödeme tutarını 120 ay ile çarpması gerekmektedir. Toplam faiz oranı, masraflar ve kesintiler ile birlikte hesaplanacak olan kredi toplam geri ödemesi 120 aya bölündüğünde kişinin toplam ne kadar kredi alabileceği ortaya çıkacaktır. Buna da örnek verelim.

200 bin TL değerinde ev almak isteyip de aylık maaşı 4000 TL olan kişiye ne kadar kredi çıkar? Bunun için evin eksper değerinin %80’i ve aynı zamanda çıkacak olan aylık ödemelerin de yine kişinin maaşının %80’ini geçmemesi gerekmektedir.

200 bin TL’lik ev için çıkacak olan kredi tutarı 160 bin TL iken bunun da 10 senelik ödeme hesaplaması sonrası toplam geri ödeme 278 bin TL olarak çıkmaktadır. Bu da 120 ay için aylık ödeme tutarının 2300 TL olması anlamına gelmektedir. 4000 TL alan birinin maaşının %80’i 3200 TL olduğu için bu kişiye rahatlıkla bu kredi çıkacaktır.

Toplam İhtiyaç Kredisi Limiti Hesaplama

Ne kadar ihtiyaç kredi çıkar sorusunun yanıtı da konut kredisi gibi basit bir hesaplama ile ortaya çıkabilir. Bu sefer maksimum vade olarak 48 ayı alıyoruz. Yine 2000 TL maaş alan birisi için ifade edersek,

Aylık en fazla ödeyebileceği rakam yine maaşının %80’i olarak 1600 TL’dir. Bu rakam 48 ile çarpıldığında ortaya çıkacak olan rakam 80 bin TL olacaktır. Ama burada önemli bir nokta var; 80 bin toplam kredi limiti değil; size çıkacak olan kredinin masraflı yani faizli halidir. Net çıkacak rakam ise 55 bin TL olarak hesaplanmaktadır.

Findeks Kredi Limiti Sorgulama Ücreti

Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması olur; ama net bir şekilde size ne kadar kredi çıkacağı kesin çıkmaz. Çünkü bazı bankalar gelirinizin %70’ine kadar kredi verebilir. Bunun yanında kredi notunuzun seviyesi de kredi limitinizi etkileyecektir. Bundan dolayı yukarıda verdiğiniz oranlar ve kredi sicilinizi de baz alıp kendinize ne kadar kredi çıkacağını anlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.