Kredihesabi.com

IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? (ÜCRETLERİ)

04.01.2020
IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? (ÜCRETLERİ)

Yurt dışında yaşayan milyonlarca Türk vatandaşının olduğunu ve bu kişilerin birçok değişik sebeplerde Türkiye’deki yakınlarına yurt dışından para gönderdiğini biliyoruz. Peki, yurt dışından Türkiye’ye para nasıl gönderilir? Gönderme ücretleri ve komisyon ne kadardır? Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız değişik yöntemler kullanarak, eş-dost-akrabalarına para gönderebilir. Bununla birlikte uluslararası ticaretle uğraşan iş adamları para transferlerini nasıl yapmaktadırlar. Bundan dolayı paranın Türkiye’ye gelmesi için kullanılacak yönteminin doğru tercih edilmesi gerekmektedir.

Yurt Dışından En Hızlı Para Gönderme Yolu

Yurt Dışından en hızlı para gönderme yolu IBAN ile yapılan transferlerdir. Yurt dışından  ticaret yapan ya da yine özellikle Avrupa ülkelerinde akrabası olanların para transferleri için merak ettiği en önemli soruların başında; IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir mi? gelmektedir. Bankacılık işlemlerimiz doğal olarak yurt içi ile sınırlı kalmamaktadır. Özellikle bu durum iş adamları ya da internetten alışveriş yapanlar için geçerlidir. Yurt dışına bir ürün satışından para bekleyebilirsiniz. Ya da ülke dışında size bir yerden para aktarımı yapılacak. Bu noktada, yapılacak olan transferde IBAN numaranızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Swift

 Yurt Dışından Para Nasıl Gelir?

IBAN numarasının açılımı, Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere, uluslararası bir para transferinde IBAN numarası kullanılabilir. Ayrıca yapılacak işlemlerde bu yöntemin kullanılması işinizin daha çabuk halledilmesini de sağlayacaktır.Bu uygulamanın Avrupa başlatılıp  yaygınlaştırılmasındaki en önemli nedenlerden biri güvenli bir yöntem olması, diğeri ise hızlı transfer imkanı sağlamasıdır. Bunun için eğer acil paraya ihtiyacınız varsa IBAN’ı kullanmanızı tavsiye ederiz.

İlgili içerik: Almanya’dan Türkiye’ye Para Yollamak  

Swift İle Para Transferi

Yukarıda İBAN numarasıyle para transferi yapabileceğinizi söylemiştik. Fakat yurt dışından yapılan transfer havale veya EFT yoluyla değil SWİFT yolu ile yapılmaktadır. Swift; Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistemdir. Bundan dolayı ülkeler arası para transferi swift yöntemiyle gerçekleşmektedir.

 Yurt Dışından Para Kaç Günde Gelir?

Yurt dışından, hesabınıza aktarılacak olan paranın 4. iş günü sonunda da gelmemesi durumunda, bunun nedenini bankanıza başvurarak öğrenmeniz gerekecektir. Göndericiden kaynaklı ya da bankalar arasındaki uygulamalardan kaynaklı bazı sorunlar ortaya çıkmış olabilir. Bunun giderilmesi ve  işlemlerinizin hızlanması için bunu takip etmeniz faydanıza olacaktır.

Her geçen gün gelişmiş dünya ülkeleri ile entegrasyon sürecini hızlandıran Türkiye, aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de aday olduğu için, özellikle bankacılık konusunda bütün gelişmelere ayak uydurmaya çalışmaktadır. Dünya ülkeleri arasında ticaret hacmini artırmak, para girdisini çoğaltmak, döviz alışverişini etkili kılmak için özellikle bankacılık konusunda, Avrupa ülkeleri ile eşgüdüm içinde hareket etmektedir. Takip edilen sistemler ülkemize de uyarlanarak hem kendi vatandaşlarımızın hem de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın finansal işlerinde büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu noktadan baktığımızda IBAN numarasına yurt dışından para transferlerinin hem çok çabuk hem de hızlı yapılabildiğini vurgulamakta fayda var.

İlgili İçerik: TransferGo Uluslararası Para Transferi (0 KOMİSYON)

Para Transferi

Swift İle Gönderilen Para Güvence Altındadır

Swift ile gönderilen para genelde 4 iş günü içerisinde hesaba ulaşmaktadır. swift yöntemi ile yapılan transferler genellikle hata olmaz yada hata payı minimumdur. Çünkü bu işlem bir çok kontrolden geçerek sağlam bir yapıya ulaştırılır. Swift işlemlerinde banklara kendi aralarında yaptığı anlaşmalar gereğince güvence garantisi verilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken konu; herhangi bir borcunuzdan dolayı banka hesaplarınızda bloke olup olmadığındır. Eğer bloke varsa bu konuda sorun yaşayabilirsiniz.

İlgili içerik: Wire Transfer Nedir?

 Yurt Dışından Havale Ücretleri

Yurt dışından ülkemize gelen paralardan alınan işlem ücretleri bankadan bankaya ve yapılacak işlemlere göre farklılık taşır. Swift sonunda çıkacak masraf aslında yüksek meblağlar değildir. İş adamları bu yüzden rahatlıkla kullanmaktadır. Swift yöntemi ile yapılan transfer maliyetine gelecek olursak 18 TL ile 30 TL arasında değişmektedir. Örneğin Finans Bank kendi müşterileri için Swift ücretlerini sabitlemiş ve 30 TL olarak belirlemiştir. Siz de swift işlemi yaptırmak istiyorsanız kendi çalıştığınız banka üzerinden bu işlemi yaptırmanızı ve yaptırmadan öne kendi bankanızda swift ücretlerini öğrenilmesini tavsiye ediyoruz.

İlgili içerik : Ria Para Transferi (Yurtdışından uygun para gönerme)

Swift Yöntemiyle Yapılan Transferlerde Limit Nedir?

Yurt Dışından yapılan transferlerde belirtilen bir limit yoktur. Fakat yapılan para transferlerinde kaynak belirtmek zorunludur.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ALI KARTAL dedi ki:

    Yatım

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.