Kredihesabi.com

Türkiye’nin En Büyük Bankası

Türkiye’nin En Büyük Bankası

Türkiye’de onlarca banka bulunuyor. Vatandaşların da merak ettiği Türkiye’nin en büyük bankası hangisi olduğudur. Türkiye’nin en büyük bankası listesi, TBB yani Türkiye Bankalar Birliği tarafından sunulan rapor yazımızda yer almaktadır. Türkiye’nin en çok tercih edilen bankası büyüklük konusunda aktiflik ve şube sayısı listemizde sırasıyla yer almaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye’nin en büyük bankası 2020 yılı içinde sizin de tahmin edebileceğiniz gibi zirvede Ziraat Bankası yer alıyor. En aktif ve en çok şube sayısına sahip olan devlet bankası Ziraat Bankası, en köklü tarihe sahip bankadır.

Türkiye’nin En Büyük 15 Bankası

Türkiye’de yer alan bankalar arasında en çok tercih edilen bankalar aktiflik, müşteri memnuniyeti, kampanya ve avantajları sayesinde tercih ediliyor. Türkiye’nin en büyük bankası Ziraat Bankası olurken, sizlere Türkiye’nin en büyük 15 bankası adlı liste derledik.

Ziraat Bankası

İlgili İçerik: Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Açma, Şifre

Devlete ait olan Ziraat Bankası, Türkiye’nin en eski ve köklü bankası olarak 1863 yılından bu yana hizmetini sürdürmektedir. Türkiye’nin en büyük bankası Ziraat Bankası olurken, 2020 yılının dünyada en güçlü bankaları listesinde adını 147.sırada görmekteyiz. Aktiflik büyüme oranı 797 Milyar TL olurken, yurtiçi 1.734, yurtdışı 24 olmak üzere toplam da 1.758 şubesi bulunuyor.

İş Bankası

Türkiye’nin en büyük ikinci bankası olan Türkiye İş Bankası, dünyada en güçlü bankalar arasında 197.sırada yer almaktadır. 1924 tarihinden bu güne kadar hizmet veren İş Bankası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından kurulmuştur. T.C. tarafından hizmete açılan ilk kamu bankası olarak hayata geçmiştir. Aktiflik büyümesi 547 Milyar TL olan İş Bankası, 1.217 yurtiçi, 22 yurtdışı olmak üzere 1.239 toplamda şubeye sahiptir.

Halkbank

Türkiye’nin en büyük üçüncü bankası olan Halkbank, 1938 yılında kurulan bir diğer devlete ait bankadır. Dünya sıralamasında ilerleyen Halkbank, adını 323.sırada gösteriyor. Özel bankacılık, KOBİ, kurumsal, perakende ve ticari gibi birçok farklı hizmet sunmaktadır. 600 Milyar TL’den fazla aktiflik büyüme oranına sahip Halkbank, yurtiçi 1.005 şube, yurtdışı 6 şube olurken, toplamda 1.011 şubeye sahiptir.

Türkiye’nin en büyük üç bankası dışında kalan listemizi detaylı analizlerle beraber tablomuzda görebilirsiniz.

Türkiye’deki En Büyük Bankalar

Türkiye’de hizmet veren bankalar arasında en büyük ilk 15 bankayı sırasıyla görebilirsiniz.

Türkiye’nin En Büyük Özel Bankası

Türkiye’de yerli ve yabancı sermayeli özel bankalar mevcuttur. Türkiye’nin en büyük özel bankası arasında şüphesiz her yıl hızla büyüyen Türkiye İş Bankası’dır.

Banka AdıBanka SahibiKurulduğu Tarih
Türkiye İş Bankası%40 Personel Munzam Sandığı, %28 CHP, %32 Halka Açık1924
Garanti Bankası %20 Doğuş Grubu, %25 BBVA, %55 Halka Açık1946
Yapı ve Kredi Bankası%32 İtalyan Unicredit, %50 Koç Grubu, %18 Halka Açık1944
Akbank%49 Sabancı Ailesi, %51 Halka Açık1948
DenizbankEmirates NBD (Birleşik Arap Emirlikleri)1997

Sizin hangi bankada bireysel banka hesabı nız mevcut? İsteyen olursa yorumlarda avantajlarını ve dezavantajlarından bahsedebilir, böylelikle diğer kullanıcılara da bilgi vermiş olur.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.