Kredihesabi.com

Kartın Neresi İmzalanır? (RESİMLİ ANLATIM)

Kartın Neresi İmzalanır? (RESİMLİ ANLATIM)

Kredi kart sahiplerinin merak ettiği noktalardan bir tanesi de kartın neresi imzalanır? Kredi kartına imza atmak zorunlu mu? İmzasız olan kredi kartı geçersiz sayılır mı gibi birçok soru peşinde getirmektedir.

Kartın imzalanması aslında güvenliğiniz ve olası çalıntılara karşı güvenli olmaktadır. Amacı da bu yönde olurken, kredi kart kullananların büyük çoğunluğu imzasız kullanmaktadır. Kendi iyiliğiniz ve kartınızın güvenliği için imza kullanmanızda yarar var.

Kartı İmzasız Kullanabilir Miyiz?

Kredi kartları imzasız güvende olmadığı gibi normalde imzalı kullanmanız avantaj olacaktır. VISA ve Master Card ödeme kuruluşları normalde sözleşme gereği imza atılması zorunlu olarak göstermektedir. Satıcılar ise her kredi kartı ödemesinde arkasında imza olup olmadığını görmelidir.

İlgili İçerik: Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır? (DETAYLI ANLATIM)

Birinci slip kâğıdını kendisine alırken, ikinci slip kâğıdına alıcının imzasını almalıdır. Buna göre satıcılar imza karşılaştırması da yapabilir ve kartın kime ait olup olduğunu da görmüş olur. Eskiden kredi kart kullanıcının kimliğine bakılırdı. Ancak bu son yıllarda kim kimin kartını kullanıyor bakılmıyor. Kredi kartı güvenliliği önemli olduğu için bu tür durumlarda imzalamanız sizin için avantaj olacaktır.

Kart İmzasız Olursa Geçerliliğini Kaybeder Mi?

VISA ve Master Card kullanıcıları büyük çoğunluğu imzasız kullanmaktadır. Ancak bu kuruluşların sözleşmelerinde imzalı kullanılması gerektiği sözleşmelerde net bir şekilde belirtilmektedir. İmzası olmayan kredi kartları, bazı finans kuruluşları tarafınca hükümsüz olarak görülür. Bu konuda bilhassa VISA, Master Card ve American Express bu tür durumlarda oldukça net ve hassastır.

Kartın Neresini İmzalamak Gerekiyor?

Her kredi kartı ve banka kartında imza alanı bulunuyor. Kartın neresi imzalanır sorusuna kısaca cevap verirsek. Her kartın arkasında bulunan beyaz çizgi şeklinde bant bulunuyor. Bu alan küçük olduğu için küçük ancak anlaşılır şekilde imza atılması gerekir.

İlgili İçerik: Kart CVV-CVC Kodu Nedir? Nerede Yazar?

Görselde gördüğünüz gibi bu alana imza atabilirsiniz. Arka tarafında yer alan CVV numarasını da görebilirsiniz. Kart CVV-CVC Kodu Nedir? Yazımızda CVV hakkında detaylı bilgi görebilirsiniz.

Mastercard Kart İmzalama

Dünyanın en çok kullandığı ödeme sağlayıcılarından bir tanesi olan Mastercard, kartın imzalanması gerektiği konusunda sıkı uyarıda bulunuyor. Mastercard kartlarını nereden anlayabilirsiniz, kartların ön yüzünde genelde sağ alt tarafta logo ya da yazısını görebilirsiniz. Görselde göreceğiniz gibi Mastercard görüyorsanız, kartın arka beyaz bandına imza atmanız güvenliğiniz için önerilir.

VISA Kart İmzalama

Türkiye’de en çok kullanılan ödeme sağlayıcı olan VISA, aynı şekilde imza konusunda ciddi uyarıda bulunmaktadır. Satıcıların müşteri kimliği ve imzasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Kartların ön yüzünde görselde göreceğiniz gibi VISA yazısı ve sembolünü görürseniz, kartın arka tarafına imza atmanız önerilir. Arkada yer alan beyaz banda imza atabilirsiniz.

American Express Kart İmzalama

Türkiye’de henüz yaygın olmayan bir kart sağlayıcı olsa da VISA ve Mastercard kartlarına nazaran imzalamak zorunludur. American Express kart imzalama zorunlu olduğu için aynı şekilde kartın arka tarafında beyaz bandı imzalamanız gerekiyor. İmzasız American Express kullanılırsa satıcılar müşterilerden resimli ve imzalı kimlik görmeleri gerekmektedir.

Halkbank Kart İmzalama

VISA, Troy kart ve Mastercard kullanan Halkbank kart imzalama için kartın arka yüzünü kullanabilirsiniz. Arka tarafında yer alan beyaz bandı imzalayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Banka kartlarında zorunlu olmasa da kredi kartlarında zorunlu kılmayı amaçlayan Halkbank, güvenliğiniz için imzalamanız gerektiğini vurgulamaktadır.

İlgili İçerik: Troy Kart Nedir? (DETAYLI ANLATIM)

Garanti Bankası Kart İmzalama

Mastercard ve American Express ödeme sağlayıcısı kullanan Garanti bankası kart imzalama konusunda hassastır. Özellikle American Express kredi kartlarında imzasız kullanılmamasını ve zorunlu imzalanmasını istiyor. Banka kartları için zorunlu olmasa da kartın güvenliği için sözleşmesinde zorunlu olarak yer vermektedir.

İlgili İçerik: Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma  

Ziraat Bankası Kart İmzalama

Türkiye’nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası, VISA, Troy kart ve Mastercard ödeme sağlayıcı kullanıyor. Ziraat bankası kart imzalama yeri de aynı şekilde kartın arka tarafında yer alan bant kısmıdır. Aynı şekilde banka kartlarında zorunlu olmasa da kredi kartları için zorunlu kılmaktadır. Kendi ve kart güvenliğiniz için imzalamanız önerilir.

İlgili İçerik: Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Açma, Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartları İmzalamanız Gerektiğini Gösteren Sözleşme Yeri

Kredi kartı ve banka kartı imzalanması her ne kadar çoğu kişi tarafından yapılmasa da, aslında önemli bir konudur. Her banka, kredi kartı ve banka kartı verirken sözleşmesinin “Kart ve Şifrenin Kullanımından Sorumluluk” maddesi altında net olarak şu şekilde bahsetmektedir.

Kartın arka tarafında yer alan imza bandı, kart teslim alındığında hemen imzalanır. Aksi halde oluşacak her türlü hukuki, mali ve cezai sorumluluk kart hamiline (yani kart sahibine) aittir. Bundan dolayı kartınızı imzalamanız, kart güvenliğiniz için oldukça büyük önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.