Kredihesabi.com

Hangi evlere kredi verilir? Kredi Verilen Evler

Hangi evlere kredi verilir? Kredi Verilen Evler

Konut kredisi faizleri Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesine inince herkes konut almanın peşine düştü. Kiracı olanlar, kiradan çıkıp ev sahibi olmak, ev sahibi olanlar da ikinci bir ev alabilmek için kredi şartlarını araştırır oldu. İstek-talep var, faizler de düştü ve fakat bankalar her ev için kredi kullandırır mı? Yani her evin krediye uygun luk durumu var mıdır? Hangi evlere kredi verilir?  Bunu araştırmak gerekiyor. Dolayısıyla kredi başvurunuzda hem sizin hem de satın almak istediğiniz evin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Yani krediye uygun olması gerekiyor. O evin satışında banka açısından bir sorun olmaması gerekiyor.

Bankalar hem sizin kredibilitenizi yani size para verip vermemeyi sizin- gelir durumunuz vb. gibi unsurlar açısından güvenirliliğinizi değerlendiriyor hem de satın almak istediğiniz evin satışına dair tapu vb. gibi alanlarda sorununun olmamasını istiyor. Bundan dolayı her eve kredi çıkmaz. Her eve kredi verilmez. İşte bu yazımızda hangi evlere kredi çıkar buna bakacağız.

Konut Kredisinde Bankalar Ne Açıklamıştı?

Üç kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın başlattığı düşük faizli konut kredisi kampanyası açıkladılar. Buna göre açıklanan düşük faizli kredi kapsamında birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile kredi imkanı getirildi. Bu avantajlı imkândan daha geniş kesimlerin faydalanabilmesi için kredi miktarı azami 500 bin TL ile sınırlı tutuldu. Kredi kullanımında %10 dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanması esası getirildi.Bu kapsamda sıfır/1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık %0,64 faiz oranı ile finansman imkânı ve İkinci el konutlar için yine azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık %0,74 faiz oranı ile finansman imkânı getirildi.

1.ADIM

Evin tapu durumunu kontrol edin!

Satın alacağınız evin kat irtifakı mı kat mülkiyeti tapusu mu var kontrol edin, iskan durumuna bakın, tüm bu kavramları aşağıda açıklıyoruz. Bunları yapın ve ardından evin üzerinde bir haciz, ipotek var mı gibi ehemmiyeti yüksek konuları araştırın. Evin ekspertiz değerini belirlenmesini sağlayın ki bu kredi almak için zorunlu bir şart. Evin değeri belirlenirken Gayrimenkul Tapu Tahkikatı yapılıyor, evin tapu kayıt belgesine bakılıyor.Bu nedenle, evin tapusunu sizin için kredi teklifi hazırlayacak bankacıya sunmanız gerekiyor. O, bu tapuyu, çalıştıkları ekspertiz firmasının uzmanlarına vererek, evin ekspertizini-değerini çıkartacaktır. Şimdi gelin yukarıda yazdığımız kat irtifakı-kat mülkiyeti- iskan gibi kavramların açıklamalarına bakalım ve bu kavramlar ev kredisi kullanırken neden önemli bunlara bakalım.

  • Kat irtifakı:Konut kredisi verecek banka, kat irtifakınızorunlu tutar ve aksi durumda kredi vermez. Kat irtifakı nedir? Şöyle:

“Bir arsa üzerinde yapılmakta veya ilerde yapılacak olan bir veya birden çok yapının kat, daire, iş bürosu, dükkân, mağaza, salon ve depo gibi ayrı ayrı ve başlı başına kullanmaya elverişli bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, o arsanın maliki veya paydaşları tarafından arsa payına bağlı olarak kurulan irtifak hakkına denir”.  Biraz daha açık yazarsak, kat irtifakı, arsa üzerine düşen daire tapusudur.

  • İskân:Belediyelerin yapımı tamamlanan binalara verdiği kullanım ve oturma iznidir. Konut alırken, iskân olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Kat mülkiyeti: İnşaatı bitmiş ve belediyeden iskanı- oturma izni alınmış yapıların kat mülkiyetinin alınması gerekiyor. Bankalar kat mülkiyeti olan konutlara kredi vermeyi daha uygun buluyorlar. Kat mülkiyeti nedir? Kat mülkiyeti, bir daireye veya iş yerine ne şekilde sahip olduğunuzu belirleyen kanuni bir tanımlamadır. Kat mülkiyeti tipinde bir tapuya sahip gayrimenkulün yasal olarak bir iskân problemi olmadığı inşaatının kanunlar çerçevesinde tamamlandığı anlaşılabilir.

2.ADIM

Yaşı büyük, eski evlere kredi çıkabilir mi?

Burada önemli olan nokta, bankanın bu eve kredi kullandırdıktan sonra, eğer bir aksilik yaşanırsa, o evi satmakta zorluk yaşamayacağına inanmasıdır. Eğer banka, kredi kullandırdığı ev için, daha sonra kolaylıkla satabileceğine kanaat getirdiyse, evinin yaşının bir önemli kalmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.