21 Kasım 2019

Kart Ücreti Yasal Mı?

Kredi kartı kullanımının her geçen gün artmasından dolayı artık her yaştan kişilerin cebinde birden fazla kredi kartı görmek mümkün hale gelmiştir. Kredi kartlarının alışverişte çok fazla avantaj sağladığı bilinen bir gerçektir. Bu avantajlardan yararlanmak isteyenler de sürekli olarak kart kullanmaktadır. Ama kart kullanıcıları ile bankalar arasında uzun yıllardır bitmeyen bir sorun göze çarpmaktadır. Bu da kredi kartı yıllık aidat ücretidir. Kart kullanıcıları ile bankalar bu yüzden binlerce davada karşı karşıya gelmiştir. Peki kart ücreti yasal mı?  Bankaların kesmiş olduğu yıllık kart aidatlarının geri alınma süreci ve kart ücretlerinin neden alındığı ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazdık.

 

Kredi Kartı Aidat Ücreti Yasal Mı?

2010 senesi öncesinden bankalar müşterilerinden istedikleri zaman kart aidatı kesebilmekte ve bunun üst sınırını sadece BDDK belirleyebiliyordu. O dönemde birçok müşteri bundan şikayetçi olsa da, kart aidatının alınmayacağına dair herhangi bir yargı kararı olmadığı için bankaların bu noktada eli bir hayli güçlü idi.

Ama 2010 yılı itibari ile birçok yargı mercii kart aidatının artık alınmaması gerektiğini hatta son 10 sene içinde alınan kart aidatlarının iade edilmesi gerektiğine hükmetti. Bununla ilgili olarak özellikle Yargıtay 3. Dairesinin vermiş olduğu nihai kararla ile birlikte artık bankaların kart aidatı alamayacağı kesinleşmiş oldu.

Mahkeme kararlarından da anlaşılacağı üzere bankaların müşterilerinden almış olduğu kart aidatları yasal değildir. Hatta eski dönemde kendisinden kart aidatı tahsil edilmiş olan banka müşterileri bu paraları geri alma hakkı da kazanmışlardır.

Peki, hem yere mahkemelerin hem de Yargıtay’ın bu kararına rağmen bankalar neden hala kart ücreti tahsil etmeye devam etmektedir?

 

Bankalar Neden Kart Ücreti Almaya Devam Etmektedir?

Kredi kartı ücretleri ile ilgili olarak çok açık bir çelişki göze çarpmaktadır. Yargı kararı sonrası binlerce kişi kart aidat ücretlerinin geri alınması konusunda başvuru yapmış ve birçoğu da bankalardan bu paralarını geri alabilmiştir. Bir yandan bankalar bu paraları geri iade ederken, diğer taraftan da kart aidatı da almaya devam etmektedir.

Kart Aidatı Nasıl Alınmaz

Kart Aidatı Nasıl Alınmaz


Bankaların kart ücreti almaya devam etme nedenlerini  şu şekilde açıklayabiliriz;

Page Title

REKLAMLAR

  • Banka müşterilerine vermiş olduğu ve ek taksit özelliği olmayan, diğer kartlara göre daha az avantaj içeren standart kredi kartlarından aidat almamaktadır. Yargıtay’ın vermiş olduğu karar zaten bu kartlar için geçerli olduğunu savunarak, bankanın çıkarmış olduğu ek özellikli kredi kartlarından yıllık aidat ücretinin alınmaya devam edilebileceğini belirtmektedir. Bu durumun daha sonraki yıllarda yine sorun olarak ortaya çıkmaması için de kart sözleşmesinde bu durumu açıkça beyan etmektedir.
  • Bankaların kart aidatı almasının diğer bir nedeni de şudur, bankaları denetleyen BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu), Bankalar Birliği, SPK ya da diğer kuruluşların bankalara yönelik olarak herhangi bir yaptırım uygulamamasıdır. Bankalar mevcut müşterilerinden Yargı kararlarına rağmen kart aidatı alsa bile bunun için bir ceza almayacaktır. Müşterilerin birçoğu da yıllık 60-100 TL arasında olan kart aidatları için mahkemeye gitmek istemediği için bu paraların birçoğu yine bankada kalmaktadır.

Özetle; Bankalar kart aidatını bir şekilde almaya devam etmektedir. Bankalar her Yargı kararı sonrasından kendi lehine olacak şekilde yeni sözleşmeler düzenleyip durumu olumlu bir hale getirmektedir. Kart ücreti ödemek istemeyen kişiler, öncelikle kart sözleşmesini iyi okumalı ve haklarını en iyi şekilde önceden öğrenmelidir.

Kredi kartları ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler için kredi kartı kategorimize bakabilirsiniz.

Yıllık Kart Aidatı

Yıllık Kart Aidatı

Banka Neden Yıllık Kart Ücreti Alır?

Bankaların müşteriler ve Yargı mercii ile en çok sorun yaşadığı durum kredi kartı aidatları olduğunu ifade ettik. Peki bankalar yıllık 60-150 TL arası değişen bu paraları almaya neden devam etmektedir? Müşterinin mahkemeye gitmesi durumunda kesin kazanmasına rağmen bankalar bu riski nede göze almaktadır?

Bunun nedeni aslında çok açıktır. Çünkü; banka kredi kartını haksız olarak tahsil etse bile müşterilerin birçoğu bunu ya fark etmiyor ya da fark etse bile bu parayı geri alabilmek için bir çaba içine girmiyor. Şöyle bir durum söz konusu; Türkiye’de 50 milyondan fazla kredi kartı olduğu ifade edilmektedir. Her kredi kartından ortalama 100 TL ücret alınsa bu 5 milyar TL yapmaktadır.( Eski para ile 5 katrilyon )

Bankaların mantığı şudur; biz kart aidatını keselim, isteyen vatandaş olursa geri iade ederiz. İsteyen olmasa da kart aidatını kesmeye devam ederiz. Yani durum budur. Ortada büyük bir kazanç alanı olduğu için bankalar bu işten geri adım atmak istememektedir. Burada asıl görev kart kullanıcılarına düşmektedir. Kart ücreti sizden kesildi ise hemen bununla ilgili gerekli başvuruyu yaparak paranızı geri almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir mi? başlıklı makalemizde en uygun üniversite kredi kart, üniversite kredi kartı ve üniversite öğrencisi kart limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. SELÇUK ÖZDURAN dedi ki:

    AKBANKA AİT AXESS KREDİ KARTIM VAR. SON GELEN HESAP EXREM DE ÜYELİK ÜCRETİ ADI ALTINDA 95,00TL BORÇ HANEME YAZILMIŞ.MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARADIM.BU ÜCRETİN İPTALİNİ İSTEDİM.GÖREVLİ MEMURUN BU ÜCRETİN İPTAL EDİLEMDİĞİNİ,ÖDEMEM GEREKTİĞİNİ BİLDİRDİ.BDDK ALMIŞ OLDUĞU KARARLA BU KONUNUN YASALLAŞTIĞINI ÜCRETİN ALINMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM.BANA ÜCRETİ ÖDEMEM GEREKTİĞİ İFADE EDİLDİ.NE YAPMAM GEREKİR.SAYGILARIMLA

    1. İhsan Demir dedi ki:

      Selçuk Bey; BDDK almış olduğu karar ile standart kredi kartı aidatlarını kaldırdı; fakat bankalar bu karar sonrası kredi kartı sözleşmelerinde ek maddeler koyup ayrıca sözleşmede belirtilen yeni özellikleri de kredi kartlarına yansıttılar. Kısaca yeni çıkardıkları bazı uygulamalar ile size kredi kartı verirken size sundukları sözleşmelerde buna yer vermiş olabilirler. Kredi kartı sözleşmenize dikkat ediniz mümkünse okuyun. Bunu şubenizden istediğinizi belirtin. Bu durumda size yardımcı olabilirler. Eğer halen iptal söz konusu değilse bu sefer kartınızı kapatmak istedğinizi söyleyerek şansınızı o şekilde de deneyebilirsiniz. Bankalar genelde bu durumda aidatı iptal ederler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.