Kredihesabi.com

Suriyeliler Kredi Çekebilir Mi? 

Suriyeliler Kredi Çekebilir Mi? 

Türkiye’de bilindiği gibi 5 milyon dolayında Suriye uyruklu yabancı kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ve kimlik numarası bulunmadığı için vatandaş olarak kabul edilmezler. Ama ülkemizde uzun yıllarda aktif olarak ekonomik hayata katılan Suriyeliler artık ev, arsa ve araba alımlarına başlamışlardır. Tabi bu ticaret daha sonra banka kredileri konusunda, Suriyeliler kredi çekebilir mi sorusunu akla getirmektedir. Bu sorunun cevabı için yazımızın devamını okuyunuz.

Daha önce kaleme aldığımız Suriyeliler araba alabilir mi başlıklı makalemizde, Suriyelilerin araç alım-satım işlemleri ile ilgili bilgiler vermiştik. Şimdi bu yazımızda bu konuyu biraz daha açarak Yabancılar kredi çekebilir mi sorusuna cevap bulacağız.

Çok fazla uzatmadan bu sorunun doğru yanıtını verecek olursak; evet, Suriyeliler banka kredisi çekebilir. Suriyeliler Türk vatandaşları gibi ev alabilir, araba alabilir. Yine bu alımlar için banka kredisi de kullanabilirler. Bunun için yabancı uyruklulardan istenen şartların aynısı Suriyelilerden de istenir. Zaten özel ve kamu bankaların çekilecek kredilerde aynı T.C vatandaşlarından istenen ipotek ve gelir belgesi gibi evraklar da Suriyelilerden talep edilir.

Geliri olmayan ya da kredi karşılığından göstereceği taşınmaz bir teminatı olmayan bir Suriyeliye kredi verilmez. Banka bu yabancı uyruklu kişilere karşı vermiş olduğu kredi konusunda kendisini güvenceye alır. Kredi çeken kişi kredi taksitlerini ödemediğinde aynı Türk vatandaşlarına yapılan icra prosedürü Suriyelilere de uygulanır.

İş Bankası Suriyelilere Kredi

Suriyelilere kredi veren bankalar arasında en çok göze çarpan banka da İş Bankasıdır. İş Bankası, özel sermayeli banka olarak Suriyelilere uygun seçenekli krediler vermektedir. Bu hususta sadece Suriyelilere değil diğer yabancı uyruklu kişilere de kredi verilmektedir. Burada önemli olan husus kredi karşılığında gösterilecek bir taşınmaz ya da gelir belgesidir.

Türkiye’de mülk sahibi olmak isteyen yabancılar genelde banka kredisi çekerek taşınmazlar elde etmeye çalışırlar. Son yıllarda sahil bölgelerinde Katarlıların da yüksek krediler karşılığında mal sahibi olduklarını biliyoruz. Bu kişiler ülkemizde ikamet etmiyor olsalar da yine gösterecekleri teminatlar ile bu kredileri çekebileceklerini biliyoruz.

Ziraat Bankası Yurt Dışı Kredisi

Aynı iş bankası gibi Ziraat Bankası da yabancı uyruklulara kredi vermektedir. Yabancı ülke vatandaşları içinde Almanya vatandaşı, Rusya vatandaşı, Suudi vatandaşı, Suriye vatandaşı gibi daha birçok yabancı ülke vatandaşı Türkiye’de ikamet etmedikleri halde kredi kullanabilmektedir. Ziraat Bankası, yurt dışında oturan kişilere özel kredi seçenekleri onları da ev sahibi yapmaktadır. Yani hem yabancı uyruklular hem de Türk vatandaşları Türkiye’de oturmaksızın Ziraat Bankası’ndan kredi çekebilirler. Sadece kredisi ile satın almış oldukları ev ya da arsayı bankaya teminat olarak sunmak zorundadırlar.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nesrin Muhammed dedi ki:

    İhtiyacım var çıkmak istiyorum bana dönüş yaparsanız çok sevinirim

  2. Kenan budaklı dedi ki:

    Ne teminatı be adam sgk yoksa kapı dışarı ediyor her bankada yazıp çiziyon öyle

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.