Kredihesabi.com

VEDOP Nedir?

VEDOP Nedir?

VEDOP Gelir İdaresi Daire Başkanlığının ortaya koyduğu ve projelendirdiği bir otomasyon sistemidir. Kısaca vergi daireleri ile koordine olarak çalışan devlet kurumlarının bilgi paylaşımı yapması, etkin ve verimli çalışması üzerine kurgulanmış Vergi Dairesinin İnternet üzerindeki çalışma alanıdır.

VEDOP Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığının kendine ait bütün işlemleri bilgisayar ortamında toplayarak kendisi ile ortak çalışma halinde olan ve kendisinin iş yükünü azaltmayı hedefleyen, etkinliği ve verimliliği arttırılması düşünülen, sağlıklı bir işlem süreci yürütülmesinin sağlanması istenen bir proje olarak ortaya çıkmıştır. VEDOP’un açılımı ise Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi’dir. Adı üstünde proje olarak baştan ortaya çıkmış ve ilk önce pilot bölgelerde uygulanmıştır. Uygulamanın verimli olduğu ortaya çıktıktan sonra kurumlar tarafından yaygınlaştırılmıştır.

VEDOP Şifre Alma

VEDOP’un Amacı Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığına giren her veri VEDOP kurulumu sayesinde internet ve bilgisayar ortamına taşınmaktadır. Bu bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığının temel alt yapısının oluşturur. Tüm kurumlarla online olarak bilgi paylaşım yapmak için ortam sağlanır. Tüm bilgiler bu havuzda toplanarak sağlıklı bir işlem süreci yönetilebilmektedir. Bu sayede tüm kurumların karşılıklı olarak iş yükü azalmakta çalışma verimi artmaktadır.

VEDOP Ne İşe Yarar?

E-devlet ortamından veri almanızı imkan sağlar. Veri beyyanname gibi tüm işlemleri E- beyanname den yapabilirsiniz. EBTİS olarak adlandırılan ve açılımı Elektronik Banka Tahsilat İşletme Sistemi olan sistemde, bankalar tarafından vergi mükelleflerinden toplanan vergilere dair kayıtlar online şekilde Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne (GGM) aktarılarak işlemlerinde de VEDOP sistemini kullanılabiliyor.

VEDOP Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile bağlantılı WEB adresine giriş yaparak Beyanname Sorgulama tuşuna basmalısınız. Bu kısımda

Beyanname Sorgulama: Beyanname durumu hakkında bilgi vermektedir.
AZO Durumu: Beyannamenin AZO sistemine aktarılıp aktarılmadığı konusunda bilgi vermektedir.
Çıktı Seri No: Beyannamenin Çıktı Seri Numarası göstermektedir.

Almak istediğiniz bilgiye göre tik işareti koyarak istediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz.

VEDOP Tarihi Nedir?

Yapılan ihracatın ihracat yapanın kayıtlarında belirtilen tarihi yani ihraç edilen malın Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıktığı resmi ihraç tarihidir diyebiliriz. Bu tarih, gümrük çıkış beyannamesine ilişkin elektronik ortamda (VEDOP) erişilen bilgiler arasındaki kapanma tarihi yani ihracatın gerçekleştiği tarih baz alınmalıdır. Kısacası İhracat için önceden düzenlenmiş olan faturaların üzerindeki tarih değil, elektronik ortamda (VEDOP) işlem ihracatın kapanma tarihi esas alınacaktır.

Kayıtlara yazılacak tutar ise ihracatın elektronik ortamda (VEDOP) erişilen ihracatın kapanma tarihinde geçerli T.C. Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek çıkan para yazılmalıdır. 

VEDOP Şifresi Nasıl Alınır?

Bu şifrenin açılımı aslında İnternet vergi dairesi kodudur. Yani VEDOP şifresi denilen işlem Vergi Dairesi İnternet şifresidir. Bu şifreyi de Vergi Dairesinin resmi internet adresinden İnternet Vergi Dairesi Formları bölümünden alacağınız formları doldurmanız ve imzalamanız gerekmektedir. Doldurup imzaladığınız formları bağlı bulunduğunuz vergi dairesine şahsen formlarla birlikte başvurmanız gerekmektedir. Bu başvurudan sonra verdiğiniz bilgiler teyit edilir sonunda yetkililer tarafından İnternet kodunuzun ve şifrenizin olduğu bir zarf başvuru yapan şahsa verilir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.